Sensacyjna decyzja FIFA?! Urugwaj czterokrotnym mistrzem świata?!

Piłka nożna
Sensacyjna decyzja FIFA?! Urugwaj czterokrotnym mistrzem świata?!
fot. PAP

Obecnie w Rosji trwają 21. mistrzostwa świata w piłce nożnej. We wcześniejszych turniejach dwukrotnie triumfowała reprezentacja Urugwaju, która po tytuł najlepszej drużyny globu sięgała w 1930 oraz 1950 roku. Tamtejsza federacja zaapelowała do FIFA o przyznanie im… dwóch dodatkowych złotych medali.

Początek piłkarskich mistrzostw świata sięga 1930 roku. To właśnie wtedy reprezentacja Urugwaju jako gospodarze zostali pierwszym państwem, które mogło cieszyć się z wywalczenia złotych medali po zwycięstwie w finale z Argentyną 4:2. Dwadzieścia lat później ten sam kraj świętował zdobycie drugiego tytułu, pokonując niespodziewanie reprezentację Brazylii na słynnej Maracanie 2:1. Od tamtej pory Urugwajczycy czekają na kolejny medal, zajmując czwarte miejsce w 1954, 1970 oraz 2010 roku.

 

Dlaczego zatem i na jakiej podstawie reprezentacja Urugwaju z dwukrotnych mistrzów świata chciałaby przeistoczyć się w czterokrotnych i zrównać się pod tym względem z Włochami i Niemcami? Otóż ekipa Celeste sięgała po złoto na Igrzyskach Olimpijskich w 1924 oraz 1928 roku, odpowiednio w Paryżu i Amsterdamie, czyli zanim FIFA oficjalnie zaczęła organizować piłkarski mundial. Wówczas to zmagania na IO były uważane za mistrzostwa świata, a triumfator był nieformalnie najlepszą drużyną globu.

 

W 1914 FIFA uznała turniej olimpijski za „mistrzostwa świata amatorów” i podjęła się organizacji tych rozgrywek. Na Igrzyskach Olimpijskich w 1920 roku rozegrano pierwszy turniej, w którym udział wzięły reprezentacje z różnych kontynentów. Uczestnikami było trzynaście zespołów z Europy oraz Egipt. Reprezentacja Urugwaju wygrała następne turnieje w 1924 (triumf w finale nad Szwajcarią 3:0) i 1928 roku (triumf w powtórzonym finale nad Argentyną 2:1).

 

Zdaniem Urugwajczyków tych dwóch wywalczonych tytułów nie można w żaden sposób lekceważyć, ponieważ w turnieju udział brało aż dwadzieścia reprezentacji, podczas gdy na pierwszych oficjalnych MŚ w 1930 roku zaledwie trzynaście, z czego cztery z Europy.

 

Federacja urugwajska postanowiła, że na koszulkach reprezentacji będą widoczne zatem cztery gwiazdki zamiast dwóch. Być może śladem tego kraju podąży Belgia, która wygrała piłkarskie zmagania na IO w 1920 roku w Antwerpii (triumf w finale nad Czechosłowacją 2:0).

 

Obecnie Urugwaj pod wodzą Oscara Tabareza zapewnił sobie awans do fazy pucharowej tegorocznego mundialu w Rosji. Czy ich ewentualny triumf w całym turnieju będzie zatem oznaczał piąte mistrzostwo świata i zrównanie się pod tym względem z Brazylią?

KN, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie