MŚ 2018: Chorwacja wygrała z Islandią i awansowała z pierwszego miejsca

Chorwacja wygrała 2:1 z reprezentacją Islandii i awansowała do 1/8 finału mistrzostw świata z pierwszego miejsca. Islandczycy walczyli dzielnie, lecz nie zdołali zatrzymać rozpędzonej ekipy z Bałkanów. Podopieczni Zlatko Dalica w dalszej fazie rozgrywek zmierzą się z Danią.

Dla Islandii był to mecz o być, albo nie być. W walce o awans oprócz piłkarzy Heimira Hallgrimssona pozostali jeszcze Argentyńczycy i Nigeryjczycy. Chorwacja mogła do rywalizacji podejść bez żadnej presji, bowiem wygrała dwa poprzednie spotkania i mogła być prawie pewna pierwszego miejsca w grupie D.

Po kilku minutach bardzo wyrównanej gry i badania się nawzajem zaczęła zarysowywać się przewaga drużyny z Bałkanów. Taki stan utrzymywał się przez dłuższy czas i zaowocował kilkoma sytuacjami bramkowymi wypracowanymi w większości przez Lukę Modrica. Islandczycy nie zamierzali jednak odpaść z walki o tytuł mistrza świata. Z minuty na minutę poczynali sobie coraz lepiej odważnie napierając na bramkę Lovre Kalinica. Na lidera Islandii wyrósł Hordur Magnusson. 25-letni obrońca włączył się do gry ofensywnej i kilkukrotnie dał swoim kolegom szanse na prowadzenie, ale żadna z nich nie została wykorzystana.

Druga połowa rozpoczęła się dla Chorwatów najlepiej, jak mogła. W 51. minucie doskonałym strzałem z dystansu popisał się Milan Badelj, lecz trafił w poprzeczkę. Nic dwa razy się jednak nie zdarza, więc dwie minuty później ten sam zawodnik pokonał Hannesa Halldorssona strzałem po koźle dając prowadzenie swojemu zespołowi. Gol ten nie podciął jednak skrzydeł Islandczykom. Wręcz przeciwnie, rzucili się do walki i w 75. minucie mogli cieszyć się z wyrównania po rzucie karnym, którego pewnie wykorzystał Gylfi Sigurdsson. Emocji nie zabrakło do samego końca. W ostatniej minucie regulaminowego czasu gry trafił jeszcze Ivan Perisić ustalając w ten sposób wynik spotkania na 2:1.

Chorwacja zwycięstwem przypieczętowała pierwsze miejsce w grupie D i w 1/8 finału mistrzostw świata zmierzy się z Danią. Islandia wraz z Nigerią, która rzutem na taśmę przegrała z Argentyną, pożegnały się z turniejem.

Islandia - Chorwacja 1:2 (0:0)
Bramki: Sigurdsson 76 (k) - Badelj 53, Perisic 90

Islandia: Hannes Thor Halldorsson - Birkir Mar Saevarsson, Sverrir Ingi Ingason, Ragnar Sigurdsson (70. Bjorn Bergmann Sigurdarson), Hordur Magnusson - Johann Berg Gudmundsson, Aron Gunnarsson, Gylfi Sigurdsson, Emil Hallfredsson, Birkir Bjarnason (90. Arnor Ingvi Traustason) - Alfred Finnbogason (85. Albert Gudmundsson)

Chorwacja: Lovre Kalinic - Tin Jedvaj, Vedran Corluka, Duje Caleta-Car, Josip Pivaric - Luka Modric (65. Filip Bradaric), Mateo Kovacic (81. Ivan Rakitic), Milan Badelj - Marko Pjaca (69. Dejan Lovren), Andrej Kramaric, Ivan Perisic

Żółte kartki: Emil Hallfredsson, Alfred Finnbogason, Birkir Mar Saevarsson - Marko Pjaca, Tin Jedvaj.

Relacja zakończona

Koniec meczu! Islandia żegna się z turniejem.

Sędzia doliczył do regulaminowego czasu gry 4 minuty.

GOOOOOL!!! CHORWACJA TRAFIA PO RAZ DRUGI, A KONKRETNIE ROBI TO IVAN PERISIĆ!

Zmiana - Islandia:

Schodzi Alfred Finnbogason, wchodzi Albert Gudmundsson.

Perisić uderzył bardzo ładnie z rzutu wolnego. Niewiele brakowało, a zmieściłby piłkę pod poprzeczką.

I kolejna żółta kartka. Saevarsson zatrzymał akcję faulem.

Tin Jedvaj faulował Gudmundssona, za co otrzymał żółtą kartkę.

Zmiana - Chorwacja:

Schodzi Mateo Kovacić, wchodzi Ivan Rakitić.

GOOOOOL!!! SIGURDSSON!!! ISLANDIA WYRÓWNUJE I WRACA DO WALKI O AWANS!

Co za sytuacja!!! Chorwat dotknął piłki ręką w swoim polu karnym i mamy rzut karny dla Islandii!

Josip Pivarić mógł właśnie podwyższyć wynik na 2:0! Zabrakło jednak kilku centymetrów!

Schodzi Ragnar Sigurdson, wchodzi Bjorn Sigurdarson.

Schodzi Marko Pjaca, wchodzi Dejan Lovren.

Gylfi Sigurdsson próbował szczęścia z dystansu, ale uderzył nad bramką.

Schodzi Luka Modrić, wchodzi Filip Bradaric.

Poważne starcie Kalinica i Finnbogasona. Piłkarz z Islandii obejrzał żółty kartonik.

Rzut wolny dla Chorwacji. Do piłki podszedł Luka Modrić i dośrodkował fenomenalnie. Duje Caleta-Car zderzył się jednak z bramkarzem i Sverrirem Ingasonem nokautując tego drugiego. Krótka przerwa w grze.

Pjaca faulowany przez Hallfredssona i żółta kartka dla Islandczyka.

Islandia mogła błyskawicznie odpowiedzieć, lecz po strzale Sverrira Ingasona tym razem Chorwatów uratowała poprzeczka.

GOOOOOOOOOOOL!!! Co się odwlecze, to nie uciecze! Badejl daje prowadzenie Chorwacji!

Co za strzał!!! Milan Badelj uderzył potężnie i tylko poprzeczka uratowała Islandię przed utratą bramki.

Wracamy!

Koniec pierwszej połowy.

Aron Gunnarsson!!! Islandczycy radzą sobie coraz lepiej. Kto wie, czy z taką grą nie są w stanie wygrać z Chorwacją?

Gra potrwa o dwie minuty dłużej - tak zadecydował arbiter.

Bjarnason strzelał na pustą bramkę, ale Chorwaci zablokowali to uderzenie.

Prawdziwa bomba Hallfredssona, ale piłka przeleciała wysoko nad bramką.

Chorwaci jak dotąd oddali cztery strzały, lecz żaden nie był celny. Islandczycy strzelali o jeden raz więcej i była to celna próba obroniona przez Kalinica.

W odpowiedzi z dystansu spróbował Modrić, ale to nie był udany strzał.

Co to była za akcja! Strata przy wyprowadzaniu piłki przez Chorwację i strzał Alfreda Finnbogasona. Piłkarz reprezentacji Islandii pomylił się dosłownie o centrymetry!

Ależ sytuacja Islandii! To powinno się skończyć bramką!

Do piłki podszedł Sigurdsson i uderzył świetnie! Kalinić popisał się pewną interwencją.

Kolejny rzut wolny dla Islandii nieco kontrowersyjny. Emil Hallfredsson padł, ale powrótki pokazały, że dołożył sporo od siebie.

Magnusson znowu stworzył zagrożenie pod bramką Lovre Kalinica. Wyrasta na lidera swojej drużyny!

Ależ niewiele brakowało! Magnusson przedłużył wrzucaną z autu piłkę, lecz jego koledzy nie zdołali wpakować jej do bramki.

Hordur Magnusson przeprowadził dobrą akcję lewą stroną, ale jego dośrodkowanie zostało zablokowane. Od autu zaczną Islandczycy.

Bjarnason musiał zmienić spodenki zakrwawione po starciu sprzed kilku minut. Za chwilkę wróci na boisko.

Ależ rozegranie rzutu rożnego Chorwatów! Luka Modrić zagrał krótko, potem odzyskał piłkę i zewnętrzną częścią stopy dośrodkował niemalże perfekcyjnie. Zabrakło centrymetrów, by Chorwacja wyszła na prowadzenie.

Statystyka jest miażdżąca. Chorwaci wymienili 108 podań przy 26 Islandczyków...

Wrzutka Sigurdssona wylądowała w rękach Lovre Kalinica.

Marko Pjaca po dłuższym czasie ukrany żółtą kartką!

Birkir Bjarnason nadział się na łokieć Marko Pjacy próbując odebrać piłkę i bardzo mocno ucierpiał. Potrzebna jest pomoc służb medycznych.

Dobra akcja Chorwatów, ale Andrej Kramarić stracił przed jedenastym metrem.

Rozpędzony Marko Pjaca ściągnięty do parteru przez Arona Gunnarssona w polu karnym Islandii. Arbiter pozostaje niewzruszony i puszcza grę.

Tin Jedvaj dośrodkował wprost w ręce bramkarza Islandii.

Powoli zarysowuje się przewaga Chorwatów.

Spokojny, wyrównany początek tego meczu. Oba zespoły badają się nawzajem.

ZACZYNAMY!

Spotkanie poprowadzi Antonio Mateu Lahoz z Hiszpanii.

Za nami hymny państwowe.

Oto wyjściowe jedenastki obu zespołów:

Islandia: Hannes Halldorsson - Birkir Savarsson, Sverrir Ingason, Ragnar Sigurdson, Hordur Magnusson - Johann Gudmundsson, Aron Gunnarsson, Gylfi Sigurdsson, Emil Hallfredsson, Birkir Bjarnason - Alfred Finnbogason

Chorwacja: Lovre Kalinic - Tin Jedvaj, Vedran Corluka, Duje Caleta-Car, Josip Pivaric - Luka Modric, Mateo Kovacic, Milan Badelj - Marko Pjaca, Andrej Kramaric, Ivan Perisic

Islandia musi wygrać, a dodatkowo liczyć na to, że Senegal straci punkty w starciu z Argentyną.

Chorwacja jest już pewna awansu. Najprawdopodobniej Luka Modric i jego koledzy wyjdą z grupy z pierwszego miejsca.

Witamy w relacji jednego z dwóch ostatnich meczów grupy D mistrzostw świata Islandia - Chorwacja.