MŚ 2018: Historyczne zwycięstwo Tunezji

W spotkaniu o trzecie miejsce w grupie G reprezentacja Tunezji pokonała Panamę 2:1 i tym samym odniosła pierwsze zwycięstwo na mistrzostwach świata od 1978 roku!

Los obu drużyn był przed ostatnim meczem przesądzony. Obie wracają do domu, więc trenerzy dokonali sporej liczby zmian w składach i pozwolili zagrać zawodnikom rzadziej wcześniej występującym. Spotkanie w Sarańsku mogło się podobać, bo oba zespoły zaprezentowały ofensywny futbol.

Większą piłkarską ogładą wykazywali się Tunezyjczycy i to oni dominowali w początkowych fragmentach, jednak nie miało to przełożenia na sytuacje podbramkowe. Rzadziej atakujący Panamczycy objęli za to prowadzenie w 33. minucie. W krótkim czasie urządzili prawdziwą kanonadę w kierunki bramki Aymena Mathlouthia. Po trzeciej próbie Jose Luis Rodriguez piłka odbiła się jeszcze od Yassine Meriaha i wpadła do siatki obok bezradnego golkipera.

Zespół z Afryki jeszcze przed przerwą stworzył sobie dwie okazje do wyrównania. Najpierw po dośrodkowaniu Oussamy Haddadiego Fakhreddine Ben Youssef uderzył głową obok lewego słupka. Z kolei strzelającemu z powietrza Wahbiemu Khazriemu zabrakło precyzji i nie trafił w bramkę.

Tunezyjczycy dopięli swego w 51. minucie. "Rozklepali" defensywę rywali i po zagraniu Khazriego Ben Youssef nie miał problemów z umieszczeniem piłki w siatce. Był to 2500. gol zdobyty w historii mundialu. Po dwóch minutach zawodnik saudyjskiego klubu Ettifaq FC mógł powtórzyć swój wyczyn, ale tym razem przestrzelił.

W 66. minucie gracze Tunezji przeprowadzili jakby kopię akcji, która przyniosła im pierwszego gola. Tym razem jednak ostatnim podaniem popisał się Haddadi, a piłkę do bramki skierował Khazri. To pierwszy zawodnik tegorocznego mundialu, który w punktacji kanadyjskiej może pochwalić się co najmniej dwoma trafieniami i asystami.

Do końca obie jedenastki dążyły do zmiany rezultatu, ale żadnej z nich ta sztuka się nie udała. Tunezja odniosła pierwsze zwycięstwo w MŚ od 1978 roku i w ogóle drugie w historii swoich występów w tej imprezie.

Panama - Tunezja 1:2 (1:0)

Bramki: Meriah 33 (s) - Ben Youssef 51, Khazri 66

Panama: Jaime Penedo - Adolfo Machado, Roman Torres, Fidel Escobar, Luis Ovalle - Edgar Barcenas, Anibal Godoy, Gabriel Gomez, Ricardo Avila (80. Abdiel Arroyo), Jose Luis Rodriguez - Gabriel Torres (46. Harold Cummings)

Tunezja: Aymen Mathlouthi - Hamdi Nagguez, Rami Bedoui, Yassine Meriah, Oussama Haddadi - Ferjani Sassi (46. Anice Badri), Ellyes Skhiri, Ghaylene Chaaleli - Fakhreddine Ben Youssef, Wahbi Khazri (89. Bassem Srarfi), Naim Sliti (76. Ahmed Khalil)

Żółte kartki: Avila, Gomez, Tejada - Sassi, Badri, Chaaleli

Sędzia: Nawaf Shukralla (Bahrajn). Widzów: 37 168