Nice 1 Liga Żużlowa: Pewne zwycięstwo Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Bezkrólewie w dwumeczu

Żużel

W 10. kolejce Nice 1 Ligi Żużlowej ekipa Zdunek Wybrzeża Gdańsk pewnie pokonała na własnym torze ROW Rybnik 50:40. Taki rezultat nie wystarczył jednak gospodarzom do zainkasowania punktu bonusowego za lepszy wynik w dwumeczu, ponieważ w pierwszym starciu obu drużyn padł identyczny wynik na korzyść "Rekinów".

Gdańszczanie chcąc walczyć o fazę play-off i awans do najlepszej czwórki rozgrywek potrzebowali zwycięstwa w tym spotkaniu, najlepiej za pełną pulę. Połowicznie udało się zrealizować ten plan. Rybniczanie zdawali sobie sprawę, że wywalczenie chociażby oczka bonusowego może ostatecznie wystarczyć, aby w końcowym rozrachunku wyrzucić Wybrzeże z półfinału Nice 1 ligi i samemu znaleźć się w tym gronie. Ekipa z Górnego Śląska zawitała na drugi koniec Polski w mocno zmienionym składzie w porównaniu z poprzednim meczem. W zestawieniu można było zauważyć Andrzeja Lebiediewa, Criaga Cooka oraz Artura Czaję.

Konfrontacja obu drużyn dostarczyła wielu emocji, ale nie brakowało także upadków i kontrowersyjnych decyzji sędziego. Do takiej sytuacji doszło w 4. biegu, w którym wykluczony za przekroczenie limitu dwóch minut został Lars Skupień. Sęk w tym, że zegar w parku maszyn wskazywał zupełnie inny czas niż ten, który znajdował się na torze, toteż uzasadnione były pretensje sztabu rybnickiego teamu. Arbiter, Artur Kuśmierz decyzji o powtórce wyścigu w pełnej obsadzie jednak nie podjął. Ponadto sędzia z Częstochowy nie zauważył dwukrotnie ewidentnych lotnych startów zawodników ROW-u. Dotyczyło to wspomnianego Skupienia oraz Kacpra Woryny.

Po pierwszej serii startów gdańszczanie prowadzili dwoma oczkami, ale już po 7. gonitwie przewaga miejscowych wzrosła do ośmiu punktów. Kapitalnie radził sobie Oskar Fajfer, któremu dzielnie pomagała trójka Duńczyków w postaci Mikkela Becha, Andersa Thomsena i Mikkela Michelsena. Do kuriozalnej sytuacji doszło w 6. odsłonie, w której młodziutki Karol Żupiński wjechał motocyklem na... murawę i wyprzedził całą stawkę, o mało nie doprowadzając do karambolu. Oczywiście za ten manewr junior Wybrzeża został wykluczony.

W drugiej części zawodów gospodarze kontrolowali przebieg wydarzeń i powiększyli przewagę do dziesięciu punktów po 10. biegu. Wśród przyjezdnych zdecydowanie zawodził Craig Cook, a w kratkę spisywał się Troy Batchelor oraz Czaja. Swoje „pięć minut” miał Lebiediew, który wygrał dwa wyścigi z rzędu. Niesamowite emocje kibice mogli doświadczyć w dziesiątej gonitwie, w której podwójnie prowadzili rybniczanie, aby przegrać... 1:5.

Przed biegami nominowanymi podopieczni Mirosława Berlińskiego prowadzili dwunastoma punktami i byli na dobrej drodze, aby wygrać mecz za „trzy”. W przedostatnim wyścigu wykluczony został Thomsen na atak na Batchelora. W powtórce ROW wygrał 4:2 i zmniejszył straty o dwa oczka. W ostatnim wyścigu padł remis, co oznaczało triumf ekipy z Trójmiasta 50:40, natomiast w dwumeczu idealny remis 90:90.