Siatkarki USA wygrały Ligę Narodów!

Siatkarki Stanów Zjednoczonych zostały triumfatorkami premierowej edycji Ligi Narodów siatkarek. Amerykanki w meczu o złoto pokonały 3:2 Turcję. W meczu o brąz gospodynie imprezy – Chinki pokonały w trzech setach Brazylię.

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych potwierdziła rolę jednego z faworytów i wygrała w chińskim Nankinie turniej Final Six Siatkarskiej Ligi Narodów kobiet. W finałowym spotkaniu zespół trenera Karcha Kiraly'ego wygrał z Turcją, będąc w dwóch ostatnich partiach zespołem zdecydowanie lepszym.

Początek spotkania należał do ekipy Turcji, która premierową odsłonę wygrała 25:17. Amerykanki nie załamały się takim obrotem sprawy i wygrały drugą partię (22:25). W trzecim secie przewaga Turcji wynosiła już sześć punktów. Jednak ta przewaga została roztrwoniona. Po udanym bloku USA miały piłkę setową (23:24). W grze na przewagi Turczynki wybroniły się, ale w następnych fragmentach spotkania nie sprostały już swoim rywalkom.

W czwartej partii siatkarki USA wygrały pewnie 25:15. Tie-breaka lepiej rozpoczęły Turczynki (2:0), szybko dopadła ich jednak niemoc, kilka piłek z rzędu wygrały Amerykanki (2:5), przejmując inicjatywę na parkiecie. Reprezentantki Turcji nie były już w stanie nawiązać walki i w decydującym secie przegrały 7:15.

Finał Ligi Narodów siatkarek 2018:

Turcja – USA 2:3 (25:17, 22:25, 28:26, 15:25, 7:15)

Turcja: Hande Baladin, Meliha Ismailoglu, Cansu Ozbay, Meryem Boz, Eda Erdem Dündar, Zehra Gunes – Simge Sebnem Akoz (libero) oraz Gamze Alikaya, Aylin Sarioğlu, Ebrar Karakurt, Seyma Ercan.
USA: Carli Lloyd, Tetori Dixon, Jordan Larson, Kelly Murphy, Michelle Bartsch-Hackley,Foluke Akinradewo – Kelsey Robinson (libero) oraz Kimberly Hill, Andrea Drews, Micha Hancock.

Mecz o III miejsce:

Brazylia – Chiny 0:3 (18:25, 22:25, 22:25)

Brazylia: Adenizia Da Silva, Roberta Silva Ratzke, Gabriela Braga Guimaraes, Amanda Francisco, Tandara Caixeta, Ana Beatriz Correa – Gabriella Souza (libero) oraz Macris Carneiro, Ana Carolina Da Silva, Rosamaria Montibeller, Jaqueline Pereira De Carvalho Endres, Monique Marinho Pavao.
Chiny: Xinyue Yuan, Ting Zhu, Xiangyu Gong, Yingying Li, Xia Ding, Ni Yan, Xia Ding – Li Lin (libero) oraz Mingyuan Hu.

Nagrodę MVP Ligi Narodów otrzymała 28-letnia Amerykańska przyjmująca Michelle Bartsch-Hackley. Do drużyny marzeń wybrano: Cansu Ozbay (Turcja) – rozegranie, Zhu Ting (Chiny), Michelle Bartsch-Hackley (USA) – przyjęcie, Tetori Dixon (USA), Eda Erdem Dündar (Turcja) - środek, Tandara Caixeta (Brazylia) – atak oraz Suelen Pinto (Brazylia) – libero.