World Tour: Triumf Kantora i Łosiaka w Warszawie!

Piotr Kantor i Bartosz Łosiak wygrali 2:1 z brazylijską parą Vitor Felipe – Evandro Oliveira w finale rozgrywanego w Warszawie turnieju World Tour w siatkówce plażowej. To drugi taki triumf w karierze Polaków, wcześniej w zawodach WT zwyciężyli w 2016 roku w Rio de Janeiro.

W spotkaniach półfinałowych Brazylijczycy wygrali 2:0 (21:19, 21:15) z Łotyszami Aleksandrsem Samoilovsem i Janisem Smedinsem, natomiast reprezentanci gospodarzy uporali się z Robertem Meeuwsenem i Alexandrem Brouwerem z Holandii, pokonując ich 2:1 (21:17, 17:21, 15:12).

Polacy, którzy przystąpili do zawodów w roli liderów światowego rankingu, dobrze rozpoczęli to spotkanie (4:2, 8:6). Brazylijczycy zdołali jednak wyrównać (11:11) i rozpoczęła się niezwykle zacięta walka punkt za punkt, zwieńczona rywalizacją na przewagi. W niej obie ekipy miały szansę na zakończenie seta, w końcu to jednak siatkarze Canarinhos przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę. Najpierw atak Kantora, a w kolejnej akcji Łosiaka zderzyły się z blokiem rywali i gospodarze przegrali 27:29.

Podrażnieni takim obrotem sprawy Polacy wyraźnie przeważali w drugiej partii (9:5, 18:12) i pewnie wygrali 21:13. W tej sytuacji zwycięzcę turnieju w Warszawie wyłonić miał set numer trzy.

Lepiej rozpoczęli go biało-czerwoni (4:1), którzy przewagę wypracowaną na początku seta, powiększali w kolejnych akcjach (7:3, 10:5). Brazylijczycy nie rezygnowali, po asie serwisowym Evandro tracili już tylko trzy punkty; po autowym ataku Polaków w kolejnej akcji – już tylko dwa (10:8). Polacy poprosili o przerwę, po której Evandro zepsuł zagrywkę. Po ataku Łosiaka Polacy mieli piłkę meczową, a w kolejnej akcji atak rywali w siatkę zakończył mecz (15:12). Polacy po raz kolejny na tym turnieju okazali się lepsi od rywali w tie-breaku.

Kantor i Łosiak są trzecim polskim duetem, który wywalczył miejsce na podium zawodów World Tour rozgrywanych w Polsce. W 2011 roku Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel wywalczyli drugą lokatę w Starych Jabłonkach, natomiast w 2015 Monika Brzostek i Kinga Kołosińska na zawodach w Olsztynie zajęły trzecie miejsce. Tym razem udało się biało-czerwonym sięgnąć po złoto!

Finał turnieju World Tour w Warszawie:

Piotr Kantor, Bartosz Łosiak (Polska) – Vitor Felipe, Evandro Oliveira (Brazylia) 2:1 (27:29, 21:13, 15:12).