Gdynia Sailing Days. Prezes PPZŻ: Te regaty mają coraz większą renomę

Inne
Gdynia Sailing Days. Prezes PPZŻ: Te regaty mają coraz większą renomę
Fot. PAP

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego przekonuje, że regaty Volvo Gdynia Sailing Days mają coraz większą renomę. - Świadczy o tym również fakt, że w ramach tej imprezy odbywają się najwyższej rangi zawody, na czele z mistrzostwami świata – przyznał Tomasz Chamera.

- Naszym wzorcem są słynne regaty Kieler Woche, które w czerwcu odbyły się po raz 124. Wydaje mi się, że przez 19 lat udało nam się zbudować bardzo dobrą markę. Volvo Gdynia Sailing Days cieszą się coraz większą renomą, o czym świadczy fakt, że w ramach tej imprezy odbywają się najwyższej rangi zawody, na czele z mistrzostwami świata – stwierdził na konferencji prasowej w Gdyni Chamera.

Na starcie tej edycji pojawiło się blisko 2000 zawodników, którzy rywalizowali w mistrzostwach Europy w olimpijskich klasach 49er, 49erFX oraz Nacra 17, a także w mistrzostwach świata juniorów do lat 21 w klasach Laser Radial i Laser Standard.

- Nasza przewaga nad Kieler Woche polega na tym, że gdyńskie regaty rozgrywane są blisko mariny i plaży. W pewnym momencie w jednej z restauracji na Bulwarze Nadmorskim przerwano nawet ceremonię weselną. Jej uczestnicy wyszli na brzeg, aby zrobić sobie zdjęcia ze ścigającymi się jachtami w tle – powiedział prezes PZŻ.

Z polskich żeglarzy największy sukces odnieśli Dominik Buksak (AZS AWFiS) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań), którzy w klasie 49er wywalczyli srebrny medal. Czwartą pozycję w gronie 92 załóg z 33 krajów zajęli dwukrotni olimpijczycy Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk).

Regaty VGSD zakończą się we wtorek, a tego dnia poznamy medalistów mistrzostw świata juniorów w klasie Laser 4.7.

- Volvo Gdynia Sailing Days to nie tylko sportowy festiwal, który pokazuje całą gamę możliwości żeglarstwa, ale także platforma do pozyskiwania innych prestiżowych wydarzeń. Za rok w Gdyni odbędą się mistrzostwa świata juniorów World Sailing, natomiast w 2020 roku będziemy gościć mistrzostwa Europy seniorów i mastersów w klasie Finn – dodał Chamera.

Na VGSD pojawili się także prezydent Światowej Federacji Żeglarskiej World Sailing Kim Anderson oraz prezydent Europejskiej Federacji Żeglarskiej (Eurosaf) Josep M. Pla.
- Na podstawie tych regat widać, że Gdynia ma doświadczenie i możliwości, aby organizować zawody najwyższej rangi. Dlatego cieszymy się, że najlepsi młodzi żeglarze świata będą za rok rywalizować w mieście gospodarzy tej wielkiej imprezy – skomentował Anderson.

JW, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze