MŚ 2018: W czasie mundialu granice Białorusi przekroczyło 33 tys. kibiców

Piłka nożna
MŚ 2018: W czasie mundialu granice Białorusi przekroczyło 33 tys. kibiców
fot. PAP

- Do południa w niedzielę granice Białorusi w różnych miejscach przekroczyło blisko 33 tys. kibiców (udających się do Rosji na mecze mistrzostw świata) – poinformował rzecznik prasowy Państwowego Komitetu Granicznego Anton Byczkouski. To mniej niż prognozowano.

Byczkouski przedstawaił, że przez Białoruś podróżowało najwięcej kibiców z Rosji – ok. 11 tys. Na drugim miejscu byli Polacy – było ich ponad 5 tys. Następni w kolejności byli Argentyńczycy, Amerykanie, Meksykanie i Brazylijczycy.

Najwięcej kibiców skorzystało z transportu kolejowego (16,7 tys.). 11 tys. podróżowało przez lotnisko w Mińsku. Samochodami przejechało tranzytem przez Białoruś ponad 4800 osób, zaś pieszo przekroczyło granicę 58 osób.

Rzecznik służb granicznych poinformował również, że ok. 230 osób próbowało dostać się z Białorusi do UE korzystając z fałszywych paszportów kibica.

Przed mundialem białoruskie władze oczekiwały, że tranzytem przez Białoruś w drodze do Rosji może się udać nawet 150 tys. kibiców.

W związku z mistrzostwami świata w piłce nożnej Białoruś i Rosja podpisały porozumienie o ułatwieniach wizowych, które obowiązuje w dniach 4 czerwca – 25 lipca 2018 r. Kibice posiadający paszport kibica (wydawany po zakupieniu biletów na mecze) mogą w tym okresie swobodnie podróżować przez terytorium Białorusi i przebywać w tym kraju bez konieczności posiadania wizy.

Na mocy tego porozumienia zawieszono też na okres 14 czerwca - 25 lipca wprowadzone wcześniej przez Rosję jednostronnie ograniczenia dotyczące przekraczania granicy lądowej pomiędzy Białorusią i Rosją dla obywateli państw trzecich. W 2016 r. strona rosyjska oświadczyła, że przejścia na tej granicy nie mają statusu międzynarodowego, w związku z czym podróżni byli kierowani na objazdy przez Łotwę lub Ukrainę.

SF, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze