IO 2022: Siedem nowych konkurencji w programie

Zimowe
IO 2022: Siedem nowych konkurencji w programie
fot. PAP

Siedem nowych konkurencji, w tym bobslejowe jedynki kobiet i mieszane drużyny w skokach narciarskich, włączono do programu zimowych igrzysk w Pekinie w 2022 r. Zmiany zatwierdził w Lozannie Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl).

Oprócz bobsleistek i mieszanych zespołów w skokach, w programie będą też drużyny mieszane w: short tracku, narciarstwie dowolnym (aerials) i snowboarcrossie. Nowością będzie ponadto w narciarstwie dowolnym konkurencja big air kobiet i mężczyzn - rywalizacja polega na najeździe na skocznię, a następnie wykonaniu w powietrzu trików. Sędziowie ocenią m.in. stopień jego trudności, jakość wykonania i czystość lądowania.

Tym samym, po rozszerzeniu programu o siedem konkurencji, "odchudzone" będą musiały być inne dyscypliny i konkurencje. Zmiany w Pekinie dotkną zmniejszonej liczby sportowców w biathlonie (20 osób mniej), łyżwiarstwie (26 osób mniej) oraz turniej hokeistek (zmniejszono liczbę drużyn z 10 do ośmiu, czyli 46 osób mniej).

Igrzyska w Pekinie będą największą imprezą zimową z udziałem kobiet - wystartuje ich 1314, zaś w Pjongczangu było 1211 z ogólnej liczby 2892 sportowców. Oznacza to, że wzrośnie procentowy udział sportsmenek w porównaniu do zmagań w Korei Płd. z 41,9 do 45,44 proc.

Do programu olimpijskiego w Pjongczangu Komitet Wykonawczy MKOl wprowadził cztery nowe konkurencje: snowboardowy big air, wyścig ze startu wspólnego w łyżwiarstwie szybkim, a także rywalizację par mieszanych w curlingu i drużyn mieszanych w narciarstwie alpejskim.

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie