MŚ 2018: Polscy kibice bohaterami skandalu? Francuzi rzucają oskarżenia!

Piłka nożna
MŚ 2018: Polscy kibice bohaterami skandalu? Francuzi rzucają oskarżenia!
fot. PAP

Francuska gazeta L’Equipe opublikowała niedawno artykuł, w którym oskarża Polaków o rasizm względem reprezentantów Trójkolorowych, którzy 15 lipca zdobyli mistrzostwo świata w Rosji. Media nad Sekwaną atakują także z tego powodu Włochów.

Chodzi o rasistowskie wpisy w mediach społecznościowych, gdzie zarówno polscy oraz włoscy internauci nagminnie obrażają francuskich zawodników. Jedna z antyrasistowskich organizacji pozarządowych zgłosiła polskiej prokuraturze dowody świadczące o rasizmie i mowie nienawiści.

 

- Komentarze obrażają francuskich piłkarzy ze względu na ich pochodzenie oraz kolor skóry. Używanie ekstremistycznych rasistowskich epitetów jest w Polsce przestępstwem – stwierdził Konrad Dulkowski, dyrektor w centrum nadzoru zachowań rasistowskich oraz ksenofobicznych w Warszawie.

 

„Fala złowrogich tweetów wypłynęła po triumfie Francji na mistrzostwach świata, ale ich pojawienie się nasiliło się po dojściu do władzy nacjonalistów z Prawa i Sprawiedliwości” – możemy przeczytać w artykule L’Equipe.

 

Francuzi w podobny sposób atakują włoskie społeczeństwo. „Małpy przy piłce”, „pierwsze zwycięstwo afrykańskiej drużyny”, „mistrzowie trzeciego świata” – cytują francuscy dziennikarze wpisy internautów z Półwyspu Apenińskiego, dodając, że nawet jedna z bardziej poczytnych gazet Corriere della Serra pokusiła się o złowrogi wpis „Ekipa złożona z mnóstwa reprezentantów Afryki połączona z trzema dobrymi białymi piłkarzami”.

 

Można jedynie zastanowić się dlaczego akurat media we Francji skupiły się na naszym kraju oraz Italii, skoro podobne komentarze w internecie pojawiają się praktycznie regularnie również w innych państwach.

KN, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze