Klose: Porównanie Mbappé z Pele jest jak najbardziej słuszne

Piłka nożna
Klose: Porównanie Mbappé z Pele jest jak najbardziej słuszne
Fot. PAP

Jego ojciec Józef grał w latach osiemdziesiątych w Auxerre. Gdyby Guy Roux miał nosa, a nie miał, Miroslav Klose mógłby także zrobić piękną karierę w klubie nad rzeką Yonne i francuskiej ekstraklasie, a kto wie, może i w reprezentacji Polski.

Jednak czasu nie cofniemy, a Klose zrobił i tak wyśmienitą karierę z reprezentacją Manschaftu. Z Niemcami aż czterokrotnie brał udział w Mistrzostwach Świata (w 2002, 2006, 2010 i 2014 roku) i do dzisiaj posiada rekord strzelonych bramek podczas mundialu. Ma ich na swoim koncie szesnaście. Od trzech tygodni trenuje zespół 19-latków Bayernu Monachium. Z pasją rozmawia z dziennikiem „Le Parisien” o narodzeniu nowej gwiazdy na światowych arenach. Mowa oczywiście o 19-letniej rewelacji zespołu Trójkolorowych, Kylianie Mbappé.

Co sądzi Pan o postawie Kyliana Mbappé podczas ostatnich Mistrzostw Świata?

Już w PSG dał się poznać z jak najlepszej strony, strzelając piękne bramki i przeprowadzając spektakularne akcje. W meczach fazy grupowej Champions League dał koncert swoich wysokich umiejętności w meczach z Bayernem. Jednak to pięć tygodni w Rosji dało mu światowy rozmiar. Mimo, że nie miał zbyt udanej fazy grupowej, to w jednej ósmej finału ujawnił już swój wielki potencjał. Jest uzdolniony technicznie, opanowany, świetnie kiwa i jest eksplozywny. Posiada wszystkie cechy, aby stać się jednym z najlepszym napastników na świecie.

Ma zaledwie dziewiętnaście lat, a już wykazuje sporą dojrzałość.

Zdecydowanie tak. Jego zachowanie na kilka minut przed finałem o tym świadczy. Ani przez sekundę nie wykazywał nerwowości. Wydaje się bardzo pewny siebie. Zaledwie kilka sekund po rozpoczęciu spotkania, jego przebój - prawa strona był imponujący, a co powiedzieć o pięknej bramce.

Co sądzi Pan o porównaniu go z Pelem?

Jak najbardziej słuszne porównanie, bo trzeba cofnąć się aż do Brazylijczyka, aby znaleźć ślad tak młodego strzelca w fazie finałowej Mistrzostw Świata i w finale. Dla Mbappé najważniejsze jest teraz, żeby zachował pokorę, która go charakteryzuje i pracował codziennie, aby pobić te wszystkie rekordy.

Czy zdobędzie Złotą Piłkę France Football?

Byłoby logiczne, aby znalazł się wśród głównych kandydatów, jak Griezmann czy Modric, który został wybrany najlepszym piłkarzem turnieju. W grę wchodzi również Cristiano Ronaldo, zwycięzca Ligi Mistrzów z Realem, ale do października, kiedy zestawiona będzie lista kandydatów, pozostało jeszcze dużo czasu i wszystko może się wydarzyć.

Czy Mbappé jest w stanie pobić Pana rekord zdobytych bramek na Mundialach?

Biorąc pod uwagę jego młody wiek, powinien zagrać w czterech najbliższych mundialach. Będzie miał więc okazję aby wyrównać, a nawet pobić mój rekord. Przez ten czas Francja będzie musiała się utrzymać na wysokiej fali. Na podstawie jej dzisiejszych występów są powody do optymizmu.

Tadeusz Fogiel, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze