MŚ w szermierce: Pierwsze tytuły florecistek USA i szpadzistów Szwajcarii

Drużyny amerykańskich florecistek i szwajcarskich szpadzistów po raz pierwszy zostały drużynowymi mistrzami świata. Ekipa USA w finale w chińskim Wuxi pokonała Włochy 45:35, a Helweci wygrali z Koreańczykami 36:31. Polskie zespoły, odpowiednio, na dziewiątym i 22. miejscu.

Reprezentantki Italii triumfowały w sześciu z ostatnich ośmiu mistrzostw globu. Dwukrotnie oddały złoto Rosjankom, które w Chinach wyraźnie rozczarowały, kończąc na ósmej pozycji.

Finał był powtórką sprzed roku. Wtedy Włoszki wygrały zdecydowanie. Tym razem dominowały tylko na początku, gdyż w trzeciej rundzie Amerykanki wyszły na prowadzenie i później ich przewaga systematycznie rosła. Skończyło się 45:35. Brąz dla Francuzek.

Do finału rywalizacji zespołów szpadzistów doszły dwa, które nigdy nie stały na najwyższym stopniu podium. Pojedynek był wyrównany, przypominał partię szachów, gdyż taktyka brała górę nad chęcią walki.

W ostatnich rundach, gdy przewaga Helwetów oscylowała wokół jednego, dwóch punktów, obie drużyny sprawiały wrażenie, że rozstrzygnięcie pozostawią w rękach swoich liderów - Benjaminem Steffena i mistrza olimpijskiego z Rio de Janeiro Sangyoung Parka. Tym razem doświadczenie wzięło górę nad młodością i 13 lat starszy Szwajcar przypieczętował sukces swojej ekipy.

Brąz dla broniących tytułu mistrzów olimpijskich z Rio - Francuzów.

W piątek, ostatnim dniu zawodów w Wuxi, o medale powalczą floreciści i szablistki.