Ekstraklasa: Śląsk uratował remis w starciu z Lechią

W pierwszym meczu drugiej kolejki piłkarskiej ekstraklasy Lechia zremisowała na własnym stadionie ze Śląskiem Wrocław 1:1 (1:0). Co prawda w 32. minucie przy stanie 1:0 dla gdańszczan Flavio Paixao nie wykorzystał drugiego rzutu karnego, ale z przebiegu gry remis nie krzywdzi żadnej z drużyn. Zresztą gospodarze oddali tylko dwa celne strzały – oba z "jedenastek".

Rywalizujące w Gdańsku drużyny wygrały swoje inauguracyjne spotkania – Lechia w Białymstoku z Jagiellonią 1:0, a Śląsk na własnym stadionie z Cracovią 3:1, jednak w piątek, po przeciętnym meczu, dopisały do swojego dorobku tylko punkt.

Podopieczni trenera Piotra Stokowca objęli prowadzenie już w 13. minucie. Po faulu lewego obrońcy Mateusza Cholewiaka na Lukasie Haraslinie arbiter podyktował rzut karny, który wykorzystał Flavio Paixao.

W 32. minucie Cholewiak nieprzepisowo zatrzymał drugiego bocznego pomocnika rywali Michała Maka i Portugalczyk ponownie stanął przed szansą pokonania Jakuba Słowika z 11 metrów. Tym razem napastnik biało-zielonych uderzył lekko oraz prawie w sam środek bramki i golkiper gości bez problemu złapał piłkę.

Z kolei w 26. minucie gola strzelili wrocławianie – jego autorem był debiutujący w Śląsku środkowy obrońca Wojciech Golla, który z bliska popisał się skuteczną główką, jednak sędzia Szymon Marciniak dopatrzył się spalonego i trafienia nie uznał.

Tuż przed przerwą wynik mógł podwyższyć Mak, ale po centrze Haraslina z lewej strony skrzydłowy Lechii posłał piłkę głową obok słupka.

Więcej emocji było po wznowieniu gry. W 52. minucie Haraslin wykazał zbyt mało zdecydowania i okazja została zaprzepaszczona. 120 sekund później od utraty bramki uratował gdańszczan Błażej Augustyn, który zablokował Irańczyka Farshada Ahmadzadeha.

W rewanżu po centrze z lewej strony Maka i wślizgu Paixao piłka przeszła tuż obok słupka, natomiast w 57. minucie niewiele brakowało, aby za wcześniejsze nieudane interwencje zrehabilitował się Cholewiak, który z 20 metrów trafił jednak w poprzeczkę.

W drugiej połowie powoli zaznaczała się coraz większa przewaga wojskowych. W 71. minucie z wolnego obok słupka przymierzył Kamil Dankowski, a cztery minuty później Dusan Kuciak obronił uderzenie Roberta Picha.

Najlepszą sytuację zmarnował jednak Paixao, który w 76. minucie po świetnym podaniu wprowadzonego przed chwilą Karola Fili trafił w słupek. Zamiast 2:0 dla Lechii siedem minut później zrobiło się 1:1. Po rzucie rożnym Ahmadzadeha pozostawiony bez opieki Piotr Celeban uprzedził Kuciaka i główką z pola bramkowego skierował piłkę do siatki.

Lechia Gdańsk – Śląsk Wrocław 1:1 (1:0)

Lechia: Dusan Kuciak - Joao Nunes (75. Karol Fila), Michał Nalepa, Błażej Augustyn, Filip Mladenovic - Michał Mak (64. Ariel Borysiuk), Daniel Łukasik, Jarosław Kubicki, Patryk Lipski, Lukas Haraslin (66. Paweł Stolarski) - Flavio Paixao.