Nice 1 liga żużlowa: Długo oczekiwana inauguracja w Łodzi

Żużel
Nice 1 liga żużlowa: Długo oczekiwana inauguracja w Łodzi
fot. Cyfra Sport

Po kilkutygodniowej przerwie czas wznowić rozgrywki Nice 1 ligi żużlowej. W najbliższą niedzielę odbędą się trzy spotkania w ramach 11. kolejki. Jeden mecz odbył się awansem, w którym ROW Rybnik przegrał u siebie ze Speed Car Motor Lublin 43:47. Bezapelacyjnie najciekawiej zapowiada się starcie Orła Łódź ze Zdunek Wybrzeżem Gdańsk. Nie tylko rywalizacja sportowa przyciąga uwagę kibiców, ale przede wszystkim nowy stadion, który zostanie otwarty w niedzielne popołudnie.

W Łodzi trwają ostatnie szlify związane z pracami wykończeniowymi na żużlowym obiekcie przy ul. 6 sierpnia. Stadion o pojemności 10 tysięcy będzie nowym domem tamtejszego Orła, który przed sobą ma do odjechania aż siedem meczów na własnym torze. Do tej pory podopieczni Janusza Ślączki rywalizowali wyłącznie na wyjazdach ze względu na brak swojego owalu.

 

Można zatem spodziewać się, że w niedzielne wczesne popołudnie na stadion im. Hanny Skrzydlewskiej zawita komplet publiczności, który będzie chciał być świadkiem inauguracji nowego obiektu żużlowego, a przy okazji zobaczyć ciekawie zapowiadający się mecz. W nim Orzeł zmierzy się z gdańskim Wybrzeżem. W pierwszym starciu obu drużyn ekipa z Trójmiasta wygrała 50:40. Żużlowcy dowodzeni przez Mirosława Berlińskiego plasują się na piątym miejscu w tabeli i mogą jeszcze spróbować powalczyć o awans do fazy play-off. Do tego potrzebne są jednak punkty, toteż można spodziewać się, że gdańszczanie postarają się sprawić niespodziankę w centralnej Polsce. W składzie Wybrzeża próżno szukać zaskakujących manewrów. W zestawieniu widnieją nazwiska trzech Duńczyków, których będą wspierać Oskar Fajfer, Michał Szczepaniak oraz juniorzy.

 

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w łódzkim zespole, w którym kolejny raz doszło do roszad. Ze składu wylecieli Robert Miśkowiak oraz Aleksandr Łoktajew, których zastąpią Rohan Tungate oraz wypożyczony z ekstraligowego ForBet Włókniarza Częstochowa, Andriej Kudriaszow. Liderem Orła jest niewątpliwie Duńczyk Hans Andersen, którego konfrontacja z rodakami zapowiada się interesująco.

 

Orzeł liczy na historyczne zwycięstwo i marsz w górę tabeli. Geometria toru sprawia, że emocji nie powinno zabraknąć. Trudno mówić o atucie własnego obiektu, bowiem łodzianie nie mieli zbyt wielu okazji do treningów.

 

Orzeł Łódź

9. Hans Andersen

10. Josh Grajczonek

11. Rohan Tungate

12. Andriej Kudriaszow

13. Norbert Kościuch

14.

15. Jakub Miśkowiak

 

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

1. Mikkel Bech

2. Michał Szczepaniak

3. Oskar Fajfer

4. Anders Thomsen

5. Mikkel Michelsen

6. Dominik Kossakowski

 

W cieniu rywalizacji w Łodzi zaplanowane zostały dwa pozostałe spotkania. W jednym z nich Car Gwarant Start Gniezno podejmie Arge Speedway Wandę Kraków. Faworyt tego meczu jest tylko jeden. Gnieźnianie są na czwartym miejscu w tabeli i znajdują się na dobrej drodze, aby awansować do fazy play-off. Beniaminek z pierwszej stolicy Polski powinien uczynić milowy krok w stronę pierwszej czwórki właśnie w najbliższą niedzielę.

 

Do Gniezna zawita bowiem outsider ligowych zmagań i główny kandydat do spadku, a więc krakowska Wanda. W pierwszym starciu obu drużyn Start wygrał 44:16 (spotkanie zostało przedwcześnie zakończone ze względu na obfite opady deszczu), toteż jakiekolwiek zwycięstwo na swoim torze zagwarantuje im trzy meczowe punkty. Menadżer gospodarzy, Rafael Wojciechowski postanowił zrezygnować z usług Mirosława Jabłońskiego i Eduarda Krcmara. W ich miejsce pojawią się dwaj Szwedzi, Kim Nilsson oraz Oliver Berntzon.

 

Najlepszy wynik jaki zanotowała Wanda w tym sezonie na wyjeździe to 34 punkty. Wydaje się, że powtórzenie takie rezultatu w Gnieźnie będzie dobrym osiągnięciem.

 

Car Gwarant Start Gniezno:

9. Marcin Nowak

10. Jurica Pavlic

11. Kim Nilsson

12. Oliver Berntzon

13. Adrian Gała

14. Maksymilian Bogdanowicz

15. Norbert Krakowiak

 

Arge Speedway Wanda Kraków:

1. Wojciech Lisiecki

2. Marcin Jędrzejewski

3. Ernest Koza

4. Piotr Pióro

5. Siergiej Łogaczow

6. Bartłomiej Kowalski

 

Najpóźniej rozpocznie się mecz w Dyneburgu, w którym Lokomotiv zmierzy się z Euro Finannce Polonią Piła. Tutaj również wyraźnym faworytem są gospodarze, którzy w pierwszym spotkaniu wygrali 48:42.

 

Łotysze są na trzecim miejscu w tabeli i niedzielny triumf umocni ich w czubie klasyfikacji. Szkoleniowiec miejscowych, Nikołaj Kokin jest na tyle pewny swego, że postanowił dać szansę debiutu Ernestowi Matjuszonoksowi. Ponadto w składzie Lokomotywy pojawi się aż trzech juniorów, bowiem jako senior wystąpi Artiom Trofimow.

 

Do sporych zmian doszło w zestawieniu gości. Próżno szukać takich nazwisk jak Tomas H. Jonasson, Pontus Aspgren oraz Erik Riss. Są natomiast Adrian Cyfer, Oskar Rowiecki i Thomas Jorgensen. Pilanie znajdują się na szóstym miejscu w tabeli i wciąż nie mogą być pewni utrzymania się. To jednak nie jest ich największy problem, ponieważ klub boryka się z problemami finansowymi ze względu na wstrzymaną dotację z miasta. Chodzi o rzekome oszustwa związane z wystawianiem fikcyjnych faktur. Zawieszony został szkoleniowiec, a zarazem wiceprezes Polonii, Tomasz Żentkowski. Losy mistrzów Polski z 1999 roku stoją obecnie pod dużym znakiem zapytania, a wynik sportowy schodzi na dalszy plan.

 

Lokomotiv Daugavpils

9. Timo Lahti

10. Jewgienij Kostygow

11. Kjastas Puodżuks

12. Artiom Trofimow

13. Peter Ljung

14. Ernest Matjuszonoks

 

Euro Finannce Polonia Piła

1. Adrian Cyfer

2. Thomas Joergensen

3. Tomasz Gapiński

4. Oskar Rowecki

5. Rafał Okoniewski

6. Patryk Fajfer

7. Piotr Gryszpiński

 

Transmisja meczu Orzeł Łódź – Zdunek Wybrzeże Gdańsk od godz. 14:30 w Polsacie Sport.

Krystian Natoński, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze