Liga Mistrzów: Piłkarki Górnika Łęczna gotowe na turniej w Edynburgu

Piłka nożna
Liga Mistrzów: Piłkarki Górnika Łęczna gotowe na turniej w Edynburgu
Fot. Cyfrasport

Piłkarki nożne Górnika Łęczna od wtorku zagrają w Szkocji z Martwym Kutaisi (Gruzja), belgijskim Anderlechtem Bruksela i gospodarzem Glasgow City w kwalifikacjach Ligi Mistrzyń. - Jesteśmy gotowi do tej rywalizacji – powiedział trener Górnika Piotr Mazurkiewicz.

Zwycięzcy 10 grup oraz dwie najlepsze ekipy z drugich miejsc awansują do 1/16 finału.

Górnik w minionym sezonie wywalczył swoje pierwsze mistrzostwo Polski i zdobył też po raz pierwszy krajowy puchar.

Mazurkiewicz podkreślił, że największą niewiadomą turnieju rozgrywanego w Edynburgu będzie zespół gruziński. - O pozostałych rywalach wiemy więcej, oglądaliśmy ich mecze. Z dotarciem do spotkań ligi gruzińskiej był problem. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że w zespołach ze wschodu Europy często zdarza się zatrudnianie zawodniczek tylko na LM, a potem, jeśli drużyna odpadnie, skład wraca do wcześniejszego kształtu – wyjaśnił szkoleniowiec.

Zauważył, że kolejność spotkań nie ma dla niego znaczenia. - Nie zajmuję się tym, bo nie miałem na program turnieju wpływu. Podobnie było w przypadku losowania grup. Zrobiliśmy wszystko, co możliwe. Cały letni okres przygotowawczy podporządkowaliśmy turniejowi w Szkocji – powiedział.

Jego zdaniem kluczowe znaczenie w rywalizacji o 1/16 finału LM będzie miało przygotowanie fizyczne.

- Trzeba po prostu wyjść na boisko, biegać, walczyć. Bez tego nie ma co myśleć o dobrym wyniku. Mówię to moim zawodniczkom. Staram się też im wpoić, że każda z nich jest odpowiedzialna za całą drużynę – stwierdził Mazurkiewicz, zadowolony, że w trakcie całych przygotowań jego zespół omijały poważniejsze urazy.

Górnik w serii sparingów zmierzył się z czwartym zespołem niemieckiej ekstraklasy Turbine Poczdam. Wyjazdowy mecz zakończył się porażką mistrzów Polski 1:7 (1:2). Wcześniej podopieczne trenera Mazurkiewicza pokonały białoruski ZFK Mińsk 3:2 i dwa razy przegrały z litewską drużyną Gintra Universitetas 1:2 i 0:3.

Do rywalizacji w tej edycji LM przystąpi 60 drużyn. Finał zostanie rozegrany w Budapeszcie 18 maja 2019 roku. W poprzednim sezonie Polskę reprezentował w LM Medyk Konin. W 1/16 finału mistrzynie kraju dwa razy przegrały z Olympique Lyon 0:5 i 0:9. Zespół z Lyonu triumfował w tej edycji LM, wygrywając po raz piąty i trzeci z rzędu.

Zespół z Konina jesienią 2014 rywalizował z Glasgow City w 1/16 finału LM. U siebie Medyk wygrał 2:0, w rewanżu przegrał po dogrywce 0:3 i odpadł.

JW, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie