ME w pływaniu: Triumf Weertmana, van Rouwendaal najlepsza też na 10 km

Holender Ferry Weertman zdobył złoty medal mistrzostw Europy w Glasgow w pływaniu na 10 km na otwartym akwenie. W rywalizacji kobiet triumfowała jego rodaczka Sharon van Rouwendaal, która była najlepsza także w środę na dystansie o połowę krótszym.

Weertman, mistrz olimpijski z Rio de Janeiro sprzed dwóch lat, pokonał dystans w czasie 1:49.28,2 i wyprzedził minimalnie środowego złotego medalistę na 5 km Węgra Kristofa Rasovszky'ego, któremu zmierzono identyczny wynik. O kolejności zdecydował fotofinisz. Po brąz sięgnął Niemiec Rub Muffels, który miał do nich 5,5 s straty.

Jedyny Polak w stawce Krzysztof Pielowski był wolniejszy od triumfatorów o ponad trzy i pół minuty i zajął 33. miejsce. Startowało 37 zawodników.

Van Rouwendaal, która również triumfowała w tej konkurencji na igrzyskach w Brazylii, miała 7,3 s przewagi nad drugą na mecie Włoszką Giulią Gabrielleschi i 41,7 s nad brązową medalistką Holenderką Esmee Vermeulen. Polki nie startowały.