MŚ juniorek w piłce ręcznej: Reprezentacja Polski pokonała Słowację

Piłka ręczna

Reprezentacja Polski pokonała Słowację 29:26 (13:13) w mistrzostwach świata piłkarek ręcznych do lat 18, które rozgrywane są w Kielcach. To drugie zwycięstwo polskiego zespołu w turnieju, który jest już bardzo blisko awansu do fazy pucharowej.

Pierwsze minuty spotkania były bardzo wyrównane, a wynik najczęściej oscylował wokół remisu. Podopieczne trenerki Agnieszki Truszyńskiej na pierwsze prowadzenie (4:3) wyszły w ósmej minucie po atomowym rzucie z drugiej linii Magdy Więckowskiej. Po chwili kontrę skutecznie wykończyła Nikola Szczepanik i Polki wygrywały już 5:3. Prowadzenie mogło być wyższe, ale młode zawodniczki nie wykorzystały kilku znakomitych sytuacji sam na sam z bramkarką rywalek Natalią Chudovską.

Trener słowackiego zespołu wziął czas i szybko przyniosło to efekty. Jego zawodniczki nie tylko odrobiły straty, ale w 18. min. wyszły na dwubramkowe prowadzenie (10:8) po trafieniu Diany Michalkowej. Nie zdeprymowało to jednak Polek. Już 60 sekund później Więckowska doprowadziła do kolejnego remisu 10:10. Później przeciwniczki znów odskoczyły na dwa trafienia, ale „biało-czerwone” i tę stratę potrafiły odrobić. W 27. min do siatki rywalek trafiła polska bramkarka Barbara Zima, efektownym rzutem przez całe boisko. Po 30 minutach był remis 13:13.

Początek drugiej odsłony pojedynku do świetna gra Polek. W bramce doskonale spisywała się Zima, a jej koleżanki z zespołu nie miały kłopotów z wymanewrowaniem obrony rywalek. W 37. min po trafieniu Lucyny Sobeckiej prowadziły już 18:15. Siedem minut później przewaga polskiej drużyny wzrosła do czterech bramek (21:17), po efektownej bramce ze skrzydła Julii Pietras.

Zagubione Słowaczki nie potrafiły znaleźć sposobu na bardzo dobrze dysponowane gospodynie mistrzostw. Co prawda w 48. min. przewaga polskiego zespołu zmalała do dwóch trafień (22:20), ale już minutę później polskie szczypiornistki ponownie prowadziły czterema bramkami – 24:20.

Ostatecznie Polska pokonała Słowację 29:26 (13:13), odnosząc drugie zwycięstwo w kieleckim turnieju. Najskuteczniejszą zawodniczką w zwycięskim zespole była zdobywczyni 10 bramek Magda Więckowska, a dla Słowacji osiem bramek rzuciła Zuzana Trepacova.

W innym meczu grupy A Rumunia pokonała Austrię 37:19, a wieczorem dojdzie do pojedynku Niemek z Angolą. W piątek w kolejnym spotkaniu rywalkami Polek będą Rumunki.