Szczypiorno Cup: Turniej piłkarzy ręcznych z historią w tle

Piłka ręczna
Szczypiorno Cup: Turniej piłkarzy ręcznych z historią w tle
fot. Cyfrasport

Siedem czołowych drużyn superligi piłkarzy ręcznych oraz ukraiński Motor Zaporoże zobaczą w najbliższy weekend kibice w Kaliszu podczas piątej edycji turnieju Szczypiorno Cup. Dodatkowo dwa spotkania pokazowe rozegra mistrz Węgier MOL Pick Szeged.

W Kaliszu poza gospodarzem Energą MKS w imprezie wystąpią Vive Kielce, Orlen Wisła Płock, Azoty Puławy, Górnik Zabrze, Zagłębie Lubin, MMTS Kwidzyn oraz Motor Zaporoże. Przyjadą także Węgrzy z MOL Pick Szeged, którzy rozegrają dwa mecze pokazowe - w czwartek z Energą MKS Kalisz (18) i w piątek z Orlenem Wisłą (20).

"Węgrzy bardzo chcieli wystąpić w naszym turnieju, ale mieliśmy już pełną obsadę i nie chcieliśmy nikomu odmawiać. Dlatego znaleźliśmy inne rozwiązanie - przyjadą do nas na dwa mecze towarzyskie, co też im odpowiadało" - powiedział PAP przewodniczący komitetu organizacyjnego turnieju Edward Prus.

Jak dodał, o poziom sportowy zawodów jest spokojny, bowiem dla drużyn będzie to główny sprawdzian przed inauguracją sezonu, który rozpocznie się za dwa tygodnie.

"Wszystkie zespoły zawsze prestiżowo i poważnie traktowały tę imprezę. Nie ma chyba większego klubowego turnieju w Polsce" - podkreślił.

Wszyscy uczestnicy zawodów zakwaterowani zostaną w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej. To właśnie w tym miejscu dokładnie 100 lat temu narodziła się polska piłka ręczna. W Szczypiornie, które dziś jest dzielnicą Kalisza, powstał obóz dla internowanych żołnierzy Legionów Polskich. To właśnie legioniści grając w piłkę, na nieco innych zasadach niż obecnie, dali początek tej dyscyplinie sportu, nazywanej często szczypiorniakiem.

"W pobliżu ośrodka mieści się Muzeum Historii Szczypiorna, w której będzie też sala poświęcona najnowszej historii piłki ręcznej w Polsce. Zespoły, które występują w naszym turnieju, często odwiedzają nasze muzeum. Chcemy zaprosić też Ukraińców z Zaporoża, którzy znajdą tutaj kawałek historii swojego kraju" - wyjaśnił Prus.

Program turnieju:

Piątek

Orlen Wisła Płock - Zagłębie Lubin (11)

Azoty Puławy - Górnik Zabrze (13)

Vive Kielce - MMTS Kwidzyn (15)

Motor Zaporoże - Energa MKS Kalisz (18)

Sobota

mecze o miejsca 5-8 (11 i 13)

półfinały (15 i 17)

Niedziela

mecz o 7. miejsce (11)

mecz o 5. miejsce (13)

mecz o 3. miejsce (15)

finał (17)

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie