Szczypiorno Cup: PGE VIVE Kielce i Motor Zaporoże w finale

Piłka ręczna
Szczypiorno Cup: PGE VIVE Kielce i Motor Zaporoże w finale
fot. PAP

Piłkarze ręczni VIVE Kielce i ukraińskiego Motoru Zaporoże zagrają w niedzielnym finale piątej edycji "Szczypiorno Cup" w Kaliszu. Mistrzowie Polski w półfinale pokonali Orlen Wisłę Płock 36:30, a Motor okazał się lepszy od zabrskiego Górnika.

To właśnie "święta wojna" pomiędzy kielczanami i drużyną z Płocka była głównym wydarzeniem drugiego dnia "Szczypiorno Cup". VIVE po dość wyrównanej pierwszej połowie, po przerwie dominowało na parkiecie, ale kibice zgromadzeni w kaliskiej hali obejrzeli dużo dobrej piłki ręcznej.

 

W drugim półfinale Górnik prowadził z Ukraińcami 18:13 do przerwy, a wcześniej przewaga zabrzan wynosiła nawet siedem goli. W drugiej połowie Motor wręcz rozbił przeciwnika, zdobył 17 bramek, tracąc zaledwie cztery i prowadził 30:22. Ostatecznie zwyciężył 33:27.

 

Finał rozegrany zostanie w niedzielę o godz. 17, dwie godziny wcześniej o trzecią lokatę płocczanie zmierzą się z górnikami. Trzeci dzień turnieju rozpocznie się o godz. 11 od meczu gospodarzy Energi MKS Kalisz, którzy o siódme miejsce zagrają z Zagłębiem Lubin, a potem o piątą lokatę Azoty Puławy powalczą z MMTS Kwidzyn.

 

Piąta edycja międzynarodowego turnieju rozgrywana jest w 100-lecie narodzin piłki ręcznej na ziemiach polskich. Wszyscy uczestnicy turnieju zostali zakwaterowani w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej, w miejscu w którym narodziła się polska piłka ręczna. W Szczypiornie, które dziś jest dzielnicą Kalisza, powstał obóz dla internowanych żołnierzy Legionów Polskich. Legioniści grając w piłkę, na nieco innych zasadach niż obecnie, dali początek tej dyscyplinie sportu, nazywanej często szczypiorniakiem.

 

W sobotę, w jeszcze nie otwartym Muzeum Piłki Ręcznej, pojawili się zawodnicy Motoru i przedstawiciele Klubu Kibica VIVE Kielce. Na kilku stelażach przedstawiono historię dyscypliny - tę sprzed stu lat i z czasów współczesnych.

 

Wyniki drugiego dnia "Szczypiorno Cup":

 

o miejsca 5-8

 

Zagłębie Lubin – MMTS Kwidzyn 23:26 (13:16)

Azoty Puławy – Energa MKS Kalisz 31:21 (13:9)

 

półfinały

 

PGE VIVE Kielce – Orlen Wisła Płock 36:30 (18:16)

Motor Zaporoże - Górnik Zabrze 33:27 (13:18)

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze