Valtonen zaczyna pracę z kadrą hokeistów

Zimowe
Valtonen zaczyna pracę z kadrą hokeistów
fot. Cyfrasport

Urodzony w Piotrkowie Trybunalskim 38-letni Fin Tomasz Valtonen w poniedziałek rozpocznie w Katowicach swoje pierwsze zgrupowanie w roli selekcjonera polskich hokeistów. - Miałem oferty z innych krajów, chciałem mieszkać i pracować w Polsce – powiedział Valtonen.

Fin zastąpił w czerwcu Teda Nolana. Kanadyjczyk pracował z reprezentacją rok, pod jego kierunkiem biało-czerwoni mieli walczyć o awans do elity, tymczasem spadli do Dywizji 1 B, czyli na trzeci poziom.

 

Wcześniej Polaków przez trzy lata prowadził Jacek Płachta. Za jego kadencji zajmowali dwukrotnie trzecie, a następnie czwarte miejsce na zapleczu elity.

 

Valtonen będzie łączył obowiązki selekcjonera z prowadzeniem ekstraligowego zespołu TatrySki Podhale Nowy Targ. Do objęcia posady w kadrze nie zniechęcił go słaby występ Polaków na ostatnich MS Dywizji 1 A. - Byłem w Budapeszcie na tym turnieju. Uważam, że polscy hokeiści indywidualnie nie zagrali tam tak źle, jak można sądzić z rezultatów. Tyle, że jako zespół wypadli słabo – powiedział Fin. Jak wyjaśnił dyrektor sportowy PZHL Adam Fras, związkowi zależy na dłuższej współpracy z fińskim szkoleniowcem.

 

Valtonen przyznał, że zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji (PZHL ma problemy finansowe) polskiego hokeja. - Podpisałem dwuletnią umowę z opcją przedłużenia o kolejne dwa sezony. Powrót do Dywizji 1A podczas najbliższych mistrzostw będzie trudny. Szanse rzecz jasna mamy. Trzeba mocno pracować i wierzę, że się uda – stwierdził Fin.

 

Mimo, że wyjechał z kraju w wieku czterech lat, bardzo dobrze mówi po polsku. - Matka jest Polką, zawsze z nią rozmawiałem po polsku, przyjeżdżaliśmy tu na wakacje, miałem kontakt z rodziną, I dlatego chyba nieźle potrafię się porozumieć – ocenił szkoleniowiec, mówiący także po fińsku, szwedzku i angielsku.

 

Jego pierwsza konsultacja potrwa cztery dni. Przy powołaniach pomagał nowemu selekcjonerowi trener Marek Ziętara i dyrektor Fras.

 

Valtonen urodził się 8 stycznia 1980 roku w Piotrkowie Trybunalskim. W wieku czterech lat wyjechał do Finlandii. Z reprezentacją tego kraju zdobył złote medale mistrzostw świata do lat 18 (1997) i do lat 20 (1998). W 1998 roku został wybrany w drugiej rundzie draftu ligi NHL przez Detroit Red Wings, ale w najlepszej lidze świata nigdy nie wystąpił. Największe sukcesy święcił z Jokeritem Helsinki, z którym w 2002 roku sięgnął po mistrzostwo Finlandii.

 

W wieku 29 lat z powodu kontuzji musiał porzucić zawodowe uprawianie sportu. Karierę trenerską zaczął od pracy z juniorami Jokeritu, a w 2013 roku objął pierwszy zespół. Ostatnio prowadził ekipę Vaasan Sport. W międzyczasie był w sztabie szkoleniowym reprezentacji Finlandii do lat 20.

 

Wiosna przyszłego roku Polacy będą rywalizowali na trzecim poziomie rozgrywkowym, razem z Ukrainą, Japonią, Estonią, Rumunią i Holandią. Gospodarzem MŚ Dywizji 1 B będzie estoński Tallin. Celem postawionym przed Valtonenem jest powrót na zaplecze elity.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze