Już w połowie maja argentyńska federacja podała informację, że po finałach mistrzostw świata, po czterech latach współpracy Velasco pożegna się z reprezentacją; w zbliżającym się sezonie ligowym przejmie stery włoskiego klubu Azimut Modena. Selekcjoner miał kontrakt do 2020 roku, jednak postanowił być bliżej rodziny, która mieszka w Italii.

 

Poszukiwania następcy Velasco nie trwały długo, jeszcze w maju stało się jasne, że stery Albicelestes przejmie inny słynny argentyński szkoleniowiec – Marcelo Rodolfo Mendez.

 

Mendez (rocznik 1964) to twórca potęgi brazylijskiej Sady Cruzeiro, z którą trzykrotnie zdobył Klubowe Mistrzostwo Świata (2013, 2015, 2016). Dwukrotnie ubiegał się o posadę selekcjonera reprezentacji Polski, ale przegrał najpierw z Ferdinando De Giorgim, a następnie z Vitalem Heynenem. 

 

Nowy selekcjoner podpisał 6-letni kontrakt, który obejmie zarówno przygotowania do igrzysk Tokio 2020, jak i kolejny cykl olimpijski do igrzysk Paryż 2024. Do końca sezonu 2018/19 obowiązuje go również umowa z Sada Cruzeiro.

 

W czwartek zorganizowano konferencję prasową, na której pojawili się obaj trenerzy. Nowy selekcjoner nie ukrywał, że staje przed dużym wyzwaniem i że w swej pracy będzie korzystał również z osiągnięć poprzednika.

 

– Jestem dumny z tego, że będę prowadził reprezentację i bardzo podekscytowany tym, że tu jestem. Postaram się dać wszystko, co najlepsze, całe moje doświadczenie. Chciałbym pogratulować Julio wspaniałej pracy, którą wykonał przez te wszystkie lata. Spróbuję wykorzystać jej owoce na rzecz argentyńskiej siatkówki. Wszyscy chcemy wyników, które postawią tę drużynę na wyższym poziomie i choć to bardzo trudne, będziemy na to ciężko pracować – stwierdził Mendez podczas konferencji.

 

 

Jeszcze pod wodzą Velasco Argentyńczycy zagrają w finałach mistrzostw świata (Bułgaria/Włochy, 9–30 września). Poznaliśmy już 14-osobową kadrę Albicelestes na ten turniej:

 

rozgrywający: Maximiliano Cavanna, Luciano De Cecco.
przyjmujący: Facundo Conte, Tomas Lopez, Cristian Poglajen, Lisandro Zanoti.
atakujący: Jose Luis Gonzalez, Bruno Lima, Martin Ramos.
środkowi: Pablo Crer, Agustin Loser, Sebastian Sole.
libero: Nacho Fernandez, Alexis Gonzalez.

 

Argentyna w pierwszej fazie turnieju wystąpi w grupie A (we Florencji) i rywalizować będzie z ekipami Belgii (12 września), Dominikany (14 września), Włoch (15 września), Słowenii (17 września) oraz Japonii (18 września).