ME w łucznictwie: Polacy bez medali

Inne
ME w łucznictwie: Polacy bez medali
fot. PAP

Złote medale łuczniczych mistrzostw Europy w Legnicy zdobyli w konkurencji łuku klasycznego Turczynka Yasemin Anagoz i Holender Steve Wijler. W łuku bloczkowym najlepsi byli Hiszpanka Andrea Marcos i Rosjanin Anton Bułajew.

Ozdobą finałów był pojedynek Wijlera z Danem Olaru (Mołdawia), a bohaterką dnia została 19-letnia Turczynka Yasemin Anagoz, która jako jedyna zdobyła dwa złote medale. Na podium stanął też drugi w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Europejskich w stolicy Białorusi Mińsku w 2019 roku podopieczny trenera Adama Pazdyki w Stowarzyszeniu Łuczniczym Marymont Warszawa Kacper Sierakowski.

Pierwsze miejsce w tabeli medalowej 25. ME przypadło Turcji, której reprezentanci zdobyli trzy złote oraz po jednym srebrnym i brązowym medalu. Na drugim miejscu sklasyfikowana została Rosja 2-0-1, a na trzecim Włochy 1-4-1. Na podium stanęli łucznicy z 12 spośród 43 krajów uczestniczących w zawodach.

Polacy, podobnie jak to miało miejsce w poprzednim czempionacie w angielskim Nottingham, nie byli w stanie poprawić dotychczasowego dorobku medalowego. Począwszy od 1968 roku biało-czerwoni wywalczyli 21 krążków, cztery złote, siedem srebrnych i dziesięć brązowych.

Strzały mknące między malowniczymi kamieniczkami, łucznicy napinający cięciwę u podnóża katedry – w takiej scenerii na legnickim rynku rozegrano decydujące pojedynki mistrzostw Europy na otwartym stadionie zorganizowane po raz pierwszy w Polsce. W Legnicy wyłoniono medalistów w dziesięciu kategoriach. Przez cały tydzień sympatycy łucznictwa mogli podziwiać w akcji medalistów olimpijskich i mistrzów świata. W sobotę strzelali najlepsi z najlepszych.

To był iście turecki dzień. Reprezentanci Turcji zdobyli aż pięć medali, w tym trzy złote. "To był perfekcyjny dzień, zdobyłam dwa złote medale. Czy to najszczęśliwszy dzień w moim życiu? Obok tego, w którym wywalczyłam kwalifikację olimpijską, na pewno tak. Miałam wtedy 17 lat, dla takiego dzieciaka wyjazd na igrzyska to wielka sprawa. Więc to jeden z moich najpiękniejszych dni" – mówiła uszczęśliwiona Anagoz, jedna z najbardziej urodziwych zawodniczek świata.

Dwukrotnie świętowali też Rosjanie – najpierw mistrzostwo Antona Bułajewa w łuku bloczkowym, następnie męskiej drużyny w klasycznym. "Sborna" pokonała w finale faworyzowanych Włochów 5:4.

Rywalizacja zespołowa w “klasyku” w ogóle układała się bardzo niepomyślnie dla drużyny "Azzurri", bo porażki z Turczynkami doznały również Włoszki. Vanessa Landi i Mauro Nespoli powetowali sobie jednak wcześniejsze niepowodzenia w mikście. Nie dali najmniejszych szans Francuzom, a finał pokazał, jak zmienny bywa sport. W konfrontacji drużynowej Landi strzelała bardzo słabo, w mieszanej jej strzały trafiały już blisko środka.

"Nie wiem, dlaczego tak się stało. Dokonałam pewnych korekt i teraz wszystko poszło już świetnie. Czuję wielką radość. To mój pierwszy seniorski medal" – powiedziała 20-letnia Włoszka.

Mistrz Europy w łuku klasycznym Steve Wijler na zakończenie mistrzostw stworzył razem z rywalem, Mołdawianinem Danem Olaru wyśmienity spektakl. Olaru objął prowadzenie 2:0, potem lepiej strzelał Holender i przed ostatnią rozgrywką wygrywał 5:3. Odpowiedź Olaru - trzy strzały w sam środek tarczy - i dogrywka. W niej decydował jeden strzał. Ten złoty oddał Wijler.

Na polski akcent też znalazło się miejsce. Między sesją przedpołudniową i popołudniową wyróżnieni zostali najlepsi zawodnicy z turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Europejskich Mińsk 2019. Jednym z dekorowanych zawodników był Kacper Sierakowski, który zajął drugie miejsce w kwalifikacjach w łuku klasycznym.

Z okazji mistrzostw w Legnicy odbył się kongres World Archery Europe, na którym delegaci postanowili, że europejską federacją już po raz czwarty z rzędu będzie kierował Włoch Mario Scarzella.

Wyniki pojedynków o medale 25. ME:

łuk klasyczny

kobiety

indywidualnie
o złoty - Yasemin Anagoz (Turcja) - Maja Jager (Dania) 6:5
o brązowy - Gulnaz Coskun (Turcja) - Melanie Gaubil (Francja) 6:5

drużynowo
o złoty - Turcja - Włochy 6:2
o brązowy - Niemcy - Rosja 6:2

mężczyźni

indywidualnie
o złoty - Steve Wijler (Holandia) - Dan Olaru (Mołdawia) 6:5
o brązowy - Jean-Charles Valladont (Francja) - Heorhyj Iwanycky (Ukraina) 6:2

drużynowo
o złoty - Rosja - Włochy 5:4
o brązowy - Luksemburg - Hiszpania 5:4

pary mieszane

o złoty - Włochy - Francja 6:0
o brązowy - Rosja - Turcja 5:3

     łuk bloczkowy

kobiety

indywidualnie
finał - Andrea Marcos (Hiszpania) - Yesim Bostan (Turcja) 146:144
o brązowy medal - Tanja Jensen (Dania) - Sophie Dodemont (Francja) 146:144

drużynowo
finał Turcja - Włochy 227:227 (po barażu 30-28) dla Turcji
o brązowy - Niemcy - Belgia 234:230

mężczyźni

indywidualnie
o złoty - Anton Bułajew (Rosja) - Sergio Pagni (Włochy) 147:145
o brązowy - Federico Pagnoni (Włochy) - Pierre-Julien Deloche (Francja) 149:144

drużynowo
o złoty - W.Brytania - Francja 230:229
o brązowy - Chorwacja - Belgia 233:229

pary mieszane

finał - Francja - Holandia 157:153
o brązowy - Chorwacja - Rosja 151:150

lokaty biało-czerwonych:

łuk klasyczny

kobiety: 17. Sylwia Zyzańska, 33. Natalia Leśniak i Joanna Rząsa (wszystkie Łucznik Żywiec)
mężczyźni: 33. Kacper Sierakowski (Stowarzyszenie Łuczniczy Marymont Warszawa), 57. Paweł Marzec (Talent Wrocław) i Mateusz Ogrodowczyk (AZS OŚ Surma Poznań)

drużynowo: 9. Polska
pary mieszane: 17. Polska (Zyzańska i Sierakowski)

łuk bloczkowy

kobiety: 17. Anna Stanieczek (ULKS Orlik Goleszów), 33. Renata Leśniak (GOKiS Dobrzyce) i Katarzyna Szałańska (Strzelec Legnica)
drużynowo: 9. Polska
mężczyźni: 9. Łukasz Przybylski (A3D Toszek), 57. Krzysztof Gorczyca (Strzelec Legnica) i Filip Szeląg (A3D Toszek)
drużynowo: 17. Polska
pary mieszane: 17. Stanieczek i Przybylski

Klasyfikacja medalowa 25. ME w Legnicy [złote–srebrne–brązowe]:

1. Turcja 3–1–1
2. Rosja 2–0–1
3. Włochy 1–4–1
4. Francja 1–2–1
5. Holandia 1–1–0
6. Hiszpania 1–0–0
   W.Brytania 1–0–0
8. Dania 0–1–1
9. Mołdawia 0–1–0
10.Chorwacja 0–0–2
   Niemcy 0–0–2
12.Luksemburg 0–0–1.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze