Polska zdała kolejny sprawdzian. Anastasi postraszył Heynena

Reprezentacja Polski pod wodzą Vitala Heynena ma za sobą przedostatni sprawdzian przed mistrzostwami świata we Włoszech i Bułgarii. Nasi siatkarze pokonali Belgię 3:1, aczkolwiek goście, których trenerem jest Andrea Anastasi mocno postraszyli Biało-Czerwonych. Już w środę kolejny, a zarazem ostatni test między tymi zespołami przed mundialem.

Mecz odbył się w szczecińskiej hali, która zgromadziła sporą rzeszę fanów. Można było spodziewać się, że Belgia postawi twarde warunki, wszak w jej barwach grają uznani zawodnicy, występujący również na parkietach PlusLigi. Znaczącym podtekstem w tym spotkaniu były osobistości na ławkach trenerskich. Po stronie naszej reprezentacji był to Vital Heynen, który miał okazję zmierzyć się przeciwko swoim rodakom, z którymi niedawno zajął czwarte miejsce na mistrzostwach Europy. Po stronie belgijskiej można było zauważyć Andreę Anastasiego, który przed laty święcił sukcesy z naszą kadrą, a ponadto jest szkoleniowcem Lotosu Gdańsk.

Pierwszego seta lepiej rozpoczęli przyjezdni, którzy objęli prowadzenie 11:8. Nasi siatkarze zdołali jednak szybko odrobić starty przy dobrej zagrywce Grzegorza Łomacza. Na drugiej przerwie technicznej to Biało-Czerwoni posiadali dwa oczka przewagi. To nie był jednak kluczowy moment w tej odsłonie, bowiem Belgia potrafiła znowu skutecznie odpowiedzieć. W samej końcówce goście prowadzili już po ataku Sama Deroo 23:21 i wydawało się, że wyjdą z tej partii zwycięsko. Polakom udało się jednak rzutem na taśmę doprowadzić do wyrównania. Świetna zagrywka Jakuba Kochanowskiego, do tego blok, który spowodował, że pierwszy set padł łupem ekipy Heynena.

Drugi set także zaczął się od wyrównanej gry, ale taki przebieg nie trwał zbyt długo. Od stanu 11:10 dla naszych siatkarzy, Belgia zanotowała czarną serię, w której straciła pięć punktów z rzędu. Po tym przestoju nie udało im się odrobić strat i musieli pogodzić się z porażką bez większej historii 16:25.

Podrażnieni Belgowie wyszli na parkiet w trzeciej partii bardzo zmotywowani, aby zrehabilitować się za kiepską postawę z drugiej odsłony. Już na samym początku objęli wysokie prowadzenie 7:1, którego jak się później okazało, nie oddali już do końca. Polacy tylko momentami zbliżali się do swoich adwersarzy. Pomagały w tym niewątpliwie dobre zagrywki Kochanowskiego i skutecznie ataki Bartosza Kwolka oraz Artura Szalpuka. Strata była jednak zbyt pokaźna, toteż podopieczni Anastasiego wygrali 25:20 i przedłużyli nadzieję na doprowadzenie do tie-breaka.

W czwartym secie długo wydawało się, że kibice w szcześcińskiej hali będą faktycznie świadkami piątej partii, bowiem Belgia prowadziła już 10:7. Na szczęście naszym siatkarzom udało się szybko zniwelować straty. Od połowy seta trwała bardzo zażarta walka i wymiana ciosów, w której raz jedni, raz drudzy przeważali. Dobrze spisywał się Michał Kubiak, a Heynen dokonywał podwójnych zmian, wpuszczając na parkiet Dawida Konarskiego i Fabiana Drzyzgę w miejsce Łomacza i Damiana Schulza. Podobne manewry belgijski selekcjoner stosował również w poprzednich partiach. Na parkiecie pojawił się także Piotr Nowakowski. To właśnie doświadczony środkowy dał sygnał do ataku, bowiem popisał się skutecznym blokiem na wagę wyniku 21:19. Chwilę później kontrę wykorzystał Kubiak i Polska odskoczyła na trzy oczka. Taka różnica utrzymała się do samego końca i dzięki temu nasza reprezentacja wygrała cały mecz 3:1.

Dla obu drużyn był to bardzo solidny sprawdzian przez zbliżającymi się mistrzostwami świata. W środę obie reprezentacje czeka starcie rewanżowe, a zarazem próba generalna przed mundialem. Kto w lepszych nastrojach przystąpi do turnieju we Włoszech i Bułgarii?

Polska - Belgia 3:1 (25:23,25:16,20:25,25:22)

Polska: Schulz, Łomacz, Bieniek, Śliwka, Kubiak, Kochanowski, Zatorski (libero) oraz Drzyzga, Konarski, Szalpuk, Nowakowski, Kwolek

Belgia: Tuerlinckx, Deroo, Van de Voorde, Grobelny, Valliens, Ribbens (libero) oraz Lecat, Van Den Dries, D'Hulst, Rousseaux

Polska - Belgia 25:22

Koniec! Szalpuk pewnie z lewego skrzydła! Wygrywamy z Belgią 3:1. Już w środę o godz. 20:00 kolejny i zarazem ostatni sprawdzian przed mistrzostwami świata. Rywalem znowu Belgia. Już teraz zapraszamy na relację z tego spotkania! A tymczasem dziękujemy za dzisiaj!

Polska - Belgia 24:22

Zagrywka w siatkę Kubiaka.

Polska - Belgia 24:21

Pierwsza piłka meczowa dla Polski! Wcześniej jednak czas dla Belgii.

Polska - Belgia 23:21

Atak ze środka Belgów.

Polska - Belgia 22:20

Mocna zagrywka Kochanowskiego, ale z sytuacyjnej piłki kończy atak Rousseaux.

Polska - Belgia 22:19

Blisko, coraz bliżej! Kubiak po bloku kończy atak.

Polska - Belgia 21:19

Kapitalny blok Nowakowskiego! O czas prosi Anastasi.

Polska - Belgia 20:19

Znowu Szalpuk w roli głównej. Tym razem po ataku z szóstej strefy.

Polska - Belgia 19:18

Ważny punkt zdobywa z lewego skrzydła Szalpuk.

Polska - Belgia 17:17

Złe przyjęcie i Belgowie wykorzystują przechodzącą piłkę.

Polska - Belgia 17:16

Dotknięcie siatki w naszym zespole. Punkt dla gości.

Polska - Belgia 16:14

Klinkenberg zablokowany na lewym skrzydle przez potrójny blok Polaków. Prowadzimy na drugiej przerwie technicznej.

Polska - Belgia 14:14

Mylą się Belgowie ze środka, ale mamy jeszcze challenge... . A jednak punkt dla Belgii. Sędziowie dopatrzyli się dotknięcia siatki.

Polska - Belgia 13:12

Nowakowski za Bieńka.

Polska - Belgia 12:11

Wychodzimy na prowadzenie. Kubiak po raz drugi!

Polska - Belgia 11:11

I kolejna kontra! I znowu skończona przez Polaków! Tym razem Kubiak obija blok.

Polska - Belgia 9:10

Schulz kończy kontrę.

Polska - Belgia 7:10

Kolejny punkt dla Belgii. O czas prosi Heynen.

Polska - Belgia 6:8

Zmiana w polskim zespole. Szalpuk w miejsce Śliwki.

Seria błędów Polaków. Czas na pierwszą przerwę techniczną.

Polska - Belgia 6:6

Błąd w przyjęciu Zatorskiego i mamy remis.

Garść statystyk z trzeciego seta.

Polska - Belgia 4:4

Autowa zagrywka Rousseaux.

Polska - Belgia 3:2

Świetny blok Polski na prawym skrzydle.

Polska - Belgia 1:0

Zaczynamy od punktu zdobytego przez Kubiaka.

Polska - Belgia 20:25

A jednak Belgia dopięła swego, mimo zrywu w końcówce Biało-Czerwonych. Za chwilę czwarty set.

Polska - Belgia 20:24

Autowa zagrywka. Wciąż gramy dalej.

Polska - Belgia 19:24

Belgia wreszcie przełamuje się, kończąc atak za trzecim razem. Będą mieć piłki setowe.

Polska - Belgia 19:23

Kwolek po bloku!

Polska - Belgia 18:23

Przekroczenie linii trzeciego metra po stronie belgijskiej. Gramy dalej. O czas prosi Anastasi.

Polska - Belgia 15:23

Dotknięcie siatki polskiego zespołu. Będzie chyba czwarty set...

Polska - Belgia 15:21

Szalpuk zaatakował blok-aut.

Polska - Belgia 13:20

Bieniek skutecznie ze środka. Na parkiecie zjawia się Piotr Nowakowski w miejsce Kochanowskiego.

Polska - Belgia 12:19

Na boisku melduje się Bartosz Kwolek, który zmienił Kubiaka.

Polska - Belgia 11:18

Pogubili się Polacy w tej akcji. Będzie bardzo ciężko wygrać tego seta.

Polska - Belgia 11:17

Punktowa zagrywka Belgów.

Polska - Belgia 11:16

Jedna z dłuższych akcji w tym spotkaniu. Bardzo dobrze w obronie ustawiony był Paweł Zatorski, ale to nie pomogło w wywalczeniu punktu. Druga przerwa techniczna.

Polska - Belgia 11:15

Konarski zaatakował po prostej, po bloku.

Polska - Belgia 10:14

As serwisowy Kochanowskiego!

Polska - Belgia 8:14

Pomylił się na lewym skrzydle Kubiak, który zaatakował po skosie w aut. O czas prosi Heynen.

Polska - Belgia 8:13

Gra punkt za punkt. To oczywiście nie premiuje Polski.

Polska - Belgia 7:11

Konarski z prawego skrzydła.

Polska - Belgia 4:9

Tradycyjne roszady w naszej ekipie. Konarski i Drzyzga w miejsce Łomacza i Schulza.

Polska - Belgia 4:8

Kolejne błędy Belgów. Tym razem odgwizdana piłka rzucona.

Polska - Belgia 3:8

Na pierwszej przerwie technicznej przegrywamy pięcioma oczkami.

Polska - Belgia 3:7

Przekroczenie środkowej linii przez Belgów.

Polska - Belgia 2:7

Kubiak obija blok. Czas zacząć odrabiać straty.

Polska - Belgia 1:7

Ależ czarna seria Polaków... . Kochanowski zablokowany i jeszcze przed przerwą techniczną o czas prosi Heynen.

Polska - Belgia 1:6

Atak Belgów blok-aut i powiększają przewagę...

Polska - Belgia 1:5

Źle zaczynamy trzecią partię.

Polska - Belgia 1:4

Zepsuty atak Kochanowskiego.

Polska - Belgia 1:3

Atak po bloku. Do podjęcia tej decyzji potrzebna była weryfikacja challenge.

Polska - Belgia 1:1

Szybka odpowiedź Kubiaka z szóstej strefy.

Polska - Belgia 0:1

Trzeci set rozpoczęty. Pierwszy punkt dla Belgów.

Polska - Belgia 25:16

Nie trzeba było długo czekać! Kubiak z kontry i prowadzimy w meczu już 2:0!

Polska - Belgia 24:16

Zagrywają w siatkę przyjezdni! Mamy piłkę setową!

Polska - Belgia 23:15

Posypała się gra Belgów w drugim secie. Tym razem chodzi o błąd ustawienia.

Polska - Belgia 19:13

Artur Szalpuk pierwszy raz melduje się w tym meczu na parkiecie, zmieniając Śliwkę. Wcześniej Drzyzga pojawił się za Schulza jako dopełnienie podwójnej zmiany.

Polska - Belgia 17:11

Konarski w miejsce Łomacza.

Polska - Belgia 16:10

Po złym przyjęciu Belgowie musieli oddać piłkę za darmo. Efektownie ze środka zaatakował Bieniek. Druga przerwa techniczna.

Polska - Belgia 15:10

Autowy atak Belgów! Passa trwa.

Polska - Belgia 14:10

Wygrywamy kolejną kontrę i odskakujemy już na cztery punkty!

Polska - Belgia 13:10

Punktowa zagrywka Kochanowskiego!

Polska - Belgia 12:10

O czas prosi Anastasi.

Polska - Belgia 11:10

Problemy w przyjęciu naszego zespołu, ale rehabilitujemy się blokiem.

Polska - Belgia 10:8

Efektowny atak Kubiaka z szóstej strefy.

Polska - Belgia 8:6

Znakomita gra w obronie Polaków! Dzięki temu udało się jeszcze zaatakować i objąć dwupunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej.

Polska - Belgia 7:6

Deroo zaatakował w aut.

Śliwka atakuje blok-aut.

Polska - Belgia 4:5

Nie skończył ataku Schulz, a kontrę wykorzystał Deroo.

Polska - Belgia 2:3

Dobry atak Grobelnego.

Zaczynamy drugiego seta. Zepsute zagrywki po obu stronach.

Ekipa Polsatu Sport pozdrawia ze Szczecina

Polska - Belgia 25:23

Ależ finisz naszego zespołu! Wykorzystujemy przechodzącą piłkę i wygrywamy pierwszego seta!

Polska - Belgia 24:23

Deroo zablokowany! Mamy piłkę setową!

Polska - Belgia 23:23

Punktowa zagrywka Kochanowskiego! Bardzo mocny serwis! O drugi czas prosi Anastasi.

Polska - Belgia 21:23

Dobry atak Sama Deroo.

Polska - Belgia 20:22

Śliwka zablokowany na prawym skrzydle.

Polska - Belgia 20:20

Atak po bloku Konarskiego. Mamy powrotne zmiany w postaci Łomacza i Schulza.

Polska - Belgia 18:18

Damian Konarski pojawił się za Grzegorza Łomacza.

Zmiana w zespole Polski. Fabian Drzyzga za Damiana Schulza. To poczatęk podwójnej zmiany.

Polska - Belgia 16:16

Przechodząca piłka wykorzystana przez Belgów po złym przyjęciu Kubiaka.

Kiwka za blok Schulza. Prowadzimy dwoma punktami na drugiej przerwie technicznej.

Belgowie obijają blok i znowu remis.

Polska - Belgia 14:12

Kubiak po ciasnym skosie - skutecznie. O czas prosi Anastasi.

Kapitalna passa Polaków! Tym razem blok!

Śliwka kończy kontrę i mamy remis.

Polska - Belgia 10:11

Świetna zagrywka Łomacza! Odrabiamy straty!

Polska - Belgia 8:11

Skuteczna kontra Belgów i o czas prosi Vital Heynen.

Polska - Belgia 7:8

Na pierwszej przerwie technicznej prowadzą przyjezdni.

Polska - Belgia 6:5

Bieniek zablokowany na środku siatki. Polacy mieli przechodzacą piłkę po dobrej zagrywce Schulza.

Polska - Belgia 4:3

Dwa skuteczne bloki i wychodzimy na prowadzenie!

Kochanowski skutecznie ze środka.

Polska - Belgia 1:2

Van Der Voorde posyła zagrywkę w aut.

Zagrywka w siatkę Łomacza.

Zaczynamy!

Oto pierwsza szóstka naszego zespołu: Łomacz, Schulz, Śliwka, Kochanowski, Kubiak, Bieniek i Zatorski (libero)

Już za chwilę początek tego meczu!

Starcie polsko-beligijskie ma wiele podtekstów. Tym najbardziej interesującym jest Vital Heynen oraz Andrea Anastasi. Ten pierwszy niedawno pracował z reprezentacją Belgii, z którą zajął czwarte miejsce na mistrzostwach Europy. Włoch, jak powszechnie wiadomo, był przed laty selekcjonerem naszej kadry, a ponadto jest trenerem ekipy Lotosu Gdańsk.

Witamy w relacji meczu Polska - Belgia. Jest to towarzyskie starcie siatkarzy przed rozpoczynającymi się niedługo mistrzostwami świata we Włoszech i Bułgarii. W Szczecinie oba zespoły zmierzą się najpierw we wtorek o 20:00, a także w środę o tej samej porze.