Brexit wpłynie na transfery w Premier League?

Piłka nożna
Brexit wpłynie na transfery w Premier League?
fot. PAP

Władze Premier League zaapelowały do brytyjskiego rządu o zniesienie ograniczeń dotyczących zatrudniania zagranicznych piłkarzy, obawiając się, że wyjście kraju z Unii Europejskiej może negatywnie wpłynąć na zdolność pozyskiwania utalentowanych graczy.

O sprawie napisał dziennik "Daily Telegraph" powołując się na źródła we władzach ligi.

 

Niepokój włodarzy miał wzbudzić fakt, że na zaledwie nieco ponad sześć miesięcy przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wciąż nie jest jasne, jak możliwe zmiany w przepisach migracyjnych wpłyną na zdolność klubów do zatrudniania piłkarzy z pozostałych 27 państw członkowskich Wspólnoty.

 

W szczególności obawiają się oni, że opuszczenie UE może zostać użyte do próby wymuszenia na klubach większych inwestycji w brytyjskich zawodników, ograniczając możliwość pozyskiwania utalentowanych graczy z zagranicy. Jako szczególne zagrożenie zdiagnozowali możliwe utrudnienia w ściąganiu młodych piłkarzy, którzy jeszcze nie stali się gwiazdami w swoich krajach (co jest jednym z wymogów dla zawodników z państw spoza UE).

 

Zdaniem "Telegrapha" władze Premier League zaakceptowały, że zmiany w przepisach doprowadzą prawdopodobnie m.in. do wykluczenia możliwości zakupu piłkarzy poniżej 18. roku życia, choć w ten sposób do Premier League trafiali w przeszłości m.in. Cesc Fabregas, Hector Bellerin, Gerard Pique, Paul Pogba czy Wojciech Szczęsny.

 

Szefowie ligi liczą jednak, że uda się uniknąć zmian dotyczących pełnoletnich graczy, argumentując, że biorąc pod uwagę globalną popularność rozgrywek i ponad trzy miliardy funtów podatku płaconego rocznie, należy się im specjalne traktowanie.

 

Według cytowanych przez gazetę wyliczeń Lauriego Shawa, analityka z amerykańskiego uniwersytetu Harvarda, nawet blisko 600 z ponad tysiąca piłkarzy z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy podpisali w latach 1992-2018 kontrakty z klubami Premier League, mogłoby mieć problemy z uzyskaniem pozwolenia o pracę, jeśli nie byliby traktowani w sposób uprzywilejowany. Wśród nich znaleźli się m.in. wyróżniający się w lidze Algierczyk Riyah Mahrez czy Francuz N'Golo Kante.

 

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ubiegłego roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019. Zgodnie z wciąż negocjowanym porozumieniem z UE o okresie przejściowym wszystkie dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywać do 31 grudnia 2020 roku.

CM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie