Trener tenisistek stołowych: Celem udział w igrzyskach w Tokio

Inne
Trener tenisistek stołowych: Celem udział w igrzyskach w Tokio
fot. PAP

Udział polskich tenisistek stołowych w igrzyskach w Tokio w 2020 roku jest podstawowym celem nowego selekcjonera kadry narodowej Zbigniewa Nęcka. Szkoleniowiec chce też zbudować system współpracy z klubami z myślą o kolejnej olimpiadzie.

"Zaczynam od podstawowego celu, czyli udziału naszych tenisistek stołowych w igrzyskach w 2020 roku. W planie maksimum chodzi o uczestnictwo indywidualne i drużynowe. Natomiast w planie minimum przynajmniej w jednej z tych konkurencji" - powiedział w czwartek Nęcek.

"Nie dopuszczam myśli, że Polska nie będzie reprezentowana na igrzyskach olimpijskich. To jest podstawowy cel" - podkreślił.

Zauważył, że liderkami zespołu są występująca w Siarce Enea Tarnobrzeg Li Qian oraz zawodniczka czeskiego zespołu SKST Stavoimpex Hodonin Natalia Partyka. Pierwsza zajmuje aktualnie 28. miejsce w światowej klasyfikacji, Partyka jest 60. "To są liderki zespołu. Im trzeba stworzyć jak najlepsze warunki do przygotowań. One muszą poprowadzić reprezentacje" - zaznaczył.

W ocenie Nęcka "kolejnymi zawodniczkami, które mają w tej chwili największy potencjał" są Katarzyna Grzybowska-Franc i Natalia Bajor. "Bardzo ważne jest, żeby po raz kolejny, po raz czwarty nasza drużyna pojechała na igrzyska" - dodał.

Według Nęcka, równolegle trzeba również pracować z zawodniczkami, które w kolejnym cyklu olimpijskim będą miały szansę reprezentować Polskę na olimpiadzie w 2024.

"Jedną z podstawowych spraw jest to, żeby trenerzy szkolący zawodniczki zobaczyli, co się dzieje w najlepszych ośrodkach zagranicznych. Drugą kwestią jest dbanie o promocje tenisa stołowego. Były lata, kiedy zrobiono z niego dyscyplinę niszową" - powiedział trener.

Jego zdaniem, nie można być pasywnym. "Trzeba korzystać z tego co wypracowała Azja - Chiny, Japonia, Korea. Nie mówię, że zaraz podbijemy sportowo te kraje, ale możemy się dużo nauczać" - zauważył selekcjoner kadry narodowej.

Nęcek został w poniedziałek ponownie selekcjonerem reprezentacji. Zastąpił Michała Dziubańskiego, który pracował z kadrą narodową od 2010 roku. Wcześniej tę funkcję pełnił Nęcek, a później obaj szkoleniowcy współpracowali.

Od wielu sezonów z powodzeniem prowadzi kobiecy zespół KTS Enea Siarka. Regularnie zdobywa z nim mistrzostwo Polski (27 tytułów), odnosi sukcesy w europejskich pucharach - w Lidze Mistrzyń (dwa finały) i wcześniej w Pucharze ETTU (zwycięstwo w 2015 roku, pięć finałów). To on odkrył talent Li Qian, od lat liderki reprezentacji biało-czerwonych.

Jego ponowny debiut w roli selekcjonera będzie miał miejsce podczas mistrzostw Europy, które w dniach 18-23 września odbędą się w hiszpańskim Alicante.

KN, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze