Żużlowy turniej „Asy dla Tomasza Golloba” 7 października w Bydgoszczy

Żużel
Żużlowy turniej „Asy dla Tomasza Golloba” 7 października w Bydgoszczy
fot. Cyfrasport

Na torze bydgoskiej Polonii 7 października rozegrany zostanie żużlowy turniej „Asy dla Tomasza Golloba”. Cały dochód z imprezy przekazany zostanie na pokrycie kosztów dalszej rehabilitacji indywidualnego mistrza świata z 2010 roku.

Pomysł zorganizowania turnieju na rzecz najlepszego polskiego żużlowca, który walczy o powrót do sprawności po wypadku na torze motocrossowym, zrodził się na początku 2018 roku. Po kilku miesiącach przygotowań o szczegółach imprezy pod nazwą „Asy dla Tomasza Golloba” poinformował w środę odpowiedzialny za jej organizację Jerzy Kanclerz. Na liście startowej znalazło się aż dziesięciu uczestników cyklu Grand Prix. Obsada nie jest jeszcze zamknięta, gdyż pewne zmiany wymogły wyniki w żużlowej ekstralidze.

- Biorąc pod uwagę to, że 7 października zespół Falubazu Zielona Góra musi wziąć udział w barażowym spotkaniu o pozostanie w ekstralidze żużlowej, udziału w turnieju dla Tomka nie mogą wziąć Piotr Protasiewicz i Patryk Dudek (we wtorek złamał rękę). Bardzo chcieli być tego dnia w Bydgoszczy, ale muszą wypełnić swoje obowiązki ligowe. Mamy już jednak zastępców, którzy pojadą w miejsce wspomnianych zawodników. Są nimi Duńczyk Niels Kristian Iversen oraz Słoweniec Matej Zagar – poinformował w środę Kanclerz.

Z udziału z powodów rodzinnych wycofał się Szymon Woźniak, który o tym fakcie poinformował na swoim profilu społecznościowym. Pewny jest już udział 14 żużlowców, zostały więc tylko dwa miejsca do obsadzenia. Oprócz Iversena i Zagara dla Golloba pojadą: Brytyjczyk Tai Woffiden, Amerykanin Greg Hancock, Maciej Janowski, Bartosz Zmarzlik, Przemysław Pawlicki, Rosjanie Artiom Łaguta i Emil Sajfutdinow, Słowak Matrin Vaculik, Szwed Antonio Lindbaeck, Janusz Kołodziej, Krzysztof Buczkowski oraz Adrian Miedziński.

Taka obsada gwarantuje kibicom duże emocje. Dawno bowiem w grodzie nad Brdą nie oglądano tak doborowej stawki. Impreza, która odbędzie się na stadionie przy ul. Sportowej 2, to jednak nie tylko rywalizacja zawodników na torze. Organizatorzy przewidzieli wiele dodatkowych atrakcji. By wesprzeć walczącego o powrót do sprawności Golloba będzie można kupić m.in. czapki, kubki, koszulki i wiele innych gadżetów. Na stadionie obecni będą także kolekcjonerzy z całej Polski i nie tylko, którzy zaprezentują swoje zbiory związane z mistrzem świata. Nie zabraknie występów artystów – na scenie zagrają "Żuki", zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”, trwają jeszcze rozmowy z dwoma artystami.

Bardzo ważnym elementem „Asów dla Tomasza Golloba” będzie obecność byłych zawodników, z którymi startował Gollob. Zaproszenie przyjęli i pojawią się w Bydgoszczy 4-krotny mistrz świata, Duńczyk Hans Nielsen; mistrz świata z 1990 roku z Bradford (Wielka Brytania) Per Jonsson, a także byli zawodnicy miejscowej Polonii, drużynowy mistrz Polski z Polonią (1992) Czech Roman Matousek oraz Brytyjczyk Andy Smith i Szwed Henrik „Henka” Gustafsson.

Ambasadorami organizowanych w grodzie nad Brdą zawodów są Zbigniew Boniek, Wojciech Fibak i Mariusz Czerkawski. Ostatnio deklarację obecności złożył także wielokrotny reprezentant Polski w piłce ręcznej Sławomir Szmal.

Organizatorzy liczą na świetne widowisko, nie tylko sportowe, oraz na hojność wszystkich, którzy wezmą w nim udział. Bramy stadionu bydgoskie Polonii otwarte zostaną po godzinie 11.00. Już teraz wiadomo, że na trybunach zasiądzie około 8 tys. sympatyków czarnego sportu.

SF, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze