IO 2026: Włosi zredukowali kandydaturę do dwóch miast

Zimowe
IO 2026: Włosi zredukowali kandydaturę do dwóch miast
fot. PAP/EPA

Wspólna kandydatura Mediolanu i Cortiny d'Ampezzo będzie reprezentować Włochy w procesie ubiegania się o organizację zimowych igrzysk w 2026 roku. Z ewentualnego przeprowadzenia imprezy zrezygnował Turyn - poinformował tamtejszy komitet olimpijski (CONI).

Jak tłumaczył na posiedzeniu Senatu Giancarlo Giorgetti, przedstawiciel rządu odpowiedzialny za przygotowanie kandydatury, propozycja trzech miast jest już nieaktualna. Powodem ograniczenia do dwóch był spór między burmistrzem Mediolanu Giuseppe Salą a jego odpowiedniczką w Turynie Chiarą Appendino o to, które z miast będzie przewodzić aplikacji.

 

Po wycofaniu się Turynu, który gościł zimową olimpiadę w 2006 roku, Mediolan będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie zawodów m.in. w łyżwiarstwie szybkim i hokeju na lodzie, a w Cortinie - gdzie igrzyska odbyły się już w 1956 roju - przeprowadzone zostaną konkurencje alpejskie.

 

W środę przedstawiciele Mediolanu i Cortiny d'Ampezzo mają się spotkać z władzami MKOl. Wszystkie kandydatury zostaną oficjalnie zaprezentowane w przyszłym miesiącu w Buenos Aires.

 

W poniedziałek z ubiegania się o igrzyska 2026 roku wycofało się japońskie Sapporo. To efekt strat poniesionych w wyniku silnego trzęsienia ziemi, które 6 września nawiedziło wyspę Hokkaido. W jego wyniku - według najnowszych danych japońskiego rządu - śmierć poniosły 44 osoby, a 660 zostało rannych.

 

Gospodarz olimpiady w 2026 roku ma zostać wybrany we wrześniu 2019. W wyścigu, oprócz Włochów, pozostały kanadyjskie Calgary, Sztokholm i tureckie Erzurum. W 2022 roku zawody zorganizuje Pekin.

jz, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie