Rajd Polski: Griazin liderem po sobotnim etapie

Moto
Rajd Polski: Griazin liderem po sobotnim etapie
fot. PAP

Rosjanin jeżdżący z łotewską licencją Nikołaj Griazin (Skoda Fabia R5) prowadzi w Mikołajkach po drugim etapie 75. Rajdu Polski, siódmej rundzie mistrzostw Europy i kraju.

Drugi ze stratą 11 s jest fabryczny kierowca Hyundaia Fin Jari Huttunen (I20 R5), a trzeci Brytyjczyk Chris Ingram (Skoda Fabia R5) – strata 1.33,3.

 

Najlepszy z Polaków Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia R5) jest piąty ze stratą 1.59,5 do lidera. Na szóstej pozycji plasuje się Grzegorz Grzyb (Skoda Fabia R5) – strata 2.05,2.

 

Z ośmiu rozegranych w sobotę odcinków specjalnych Griazin, który nie jest klasyfikowany w RSMP wygrał sześć pierwszych, natomiast dwa na zakończenie dnia padły łupem Huttunena.

 

Sobotnia rywalizacja zaczęła się od dwóch groźnie wyglądających kraks. W pierwszej z drogi wypadł Łukasz Pieniążek, uderzył w drzewo i kompletnie rozbił Skodę Fabię R5. Na szczęście załodze nic się nie stało, ale auto nie nadawało się do dalszej jazdy.

 

Kilka chwil później na lewym szybkim zakręcie z drogi wypadł Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk (Ford Fiesta R5), który już zapewnił sobie pierwszy w karierze tytuł mistrza Europy. Prawy tył jego samochodu został całkowicie zdemolowany, Łukjaniuk się wycofał. Obaj kierowcy później potwierdzili, że nie wystartują w niedzielę w systemie Rally2.

 

W serii popołudniowej, gdy kierowcy mieli do przejechania cztery OS-y, na listę pechowców wpisał się lider klasyfikacji generalnej mistrzostw Polski Jakub Brzeziński (Ford Fiesta R5). W jego samochodzie uszkodzone zostało lewe koło, załoga nie dojechała do mety. Jednak awaria samochodu nie jest bardzo poważna, Brzeziński zapowiada, że w niedzielę pojedzie w systemie Rally2 i będzie walczył o punkty na Power Stage.

Przed ostatnią rundą mistrzostw Polski teoretycznie trzech kierowców miało jeszcze szansę na zdobycie tytułu. Aktualnie prowadzi Brzeziński - 146 pkt, przed Grzybem - 118 pkt i Marczykiem - 96 pkt.

 

Po awarii Brzezińskiego sytuacja się zmieniła. Jeżeli w niedzielę nie zdobędzie on już ani jednego punktu, Grzybowi do wywalczenia tytułu wystarczy 29 pkt, czyli zajęcie w rajdzie trzeciego miejsca. Gdyby jednak Brzeziński był najszybszy na Power Stage i wpisał na swoje konto 5 pkt, Grzyb do tytułu będzie potrzebował 34 pkt.

 

W niedzielę 23 września w programie jest sześć odcinków (trzy pokonywane dwukrotnie). Najbardziej oddalony od bazy rajdu oes Gołdap został wydłużony i będzie przebiegał w przeciwnym niż dotychczas kierunku.

Rywalizację zakończy o 17.20 ceremonia mety na Placu Wolności w centrum Mikołajek.

CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze