UEFA podjęła ostateczną decyzję ws. VAR

Piłka nożna
UEFA podjęła ostateczną decyzję ws. VAR
fot. PAP

Dyskusja na temat technologii VAR w rozgrywkach pod egidą UEFA trwała od wielu miesięcy. W końcu europejska federacja piłkarska podjęła kluczową decyzję w tej sprawie.

Oficjalną informację UEFA podała za pośrednictwem swojego konta na Twitterze. Według komunikatu VAR będzie obecny w Lidze Mistrzów już od następnego sezonu. Jednak to nie jedyne rozgrywki, do których wkroczy ta technologia. VAR będzie w Superpucharze Europy 2019, w Lidze Europy od sezonu 2020/2021, na mistrzostwach Europy 2020 oraz w finałach Ligi Narodów 2021.

 

UEFA bardzo długo nie mogła przekonać się do wideoweryfikacji. Nie przemawiał do niej nawet fakt obecności tej technologii w czołowych ligach świata. VAR był również na mistrzostwach świata w Rosji i zdecydowanie zdał egzamin. To właśnie od lipca 2018 roku rozpoczęły się naciski na europejską federację, aby wprowadzić wideoweryfikację do Ligi Mistrzów. Ta w końcu zdecydowała się pójść krok dalej i będzie ona obecna we wszystkich rozgrywkach.

 

Skrót VAR oznacza sędziego asystenta wideo (Video Assistant Referee), ale przyjęło się mówić o systemie czy technologii VAR, jak nazywa się zbiór rozwiązań umożliwiających analizę powtórek oraz komunikację podczas meczu między arbitrem głównym i sędziami wideo. Jego stosowanie możliwe jest w kluczowych sytuacjach, jak uznanie bramki, podyktowanie rzutu karnego, czy ukaranie czerwoną kartką.

 

 

SA, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze