Kurek nadal w formie! Siatkarze Stoczni Szczecin wygrali Memoriał Gołasia

Siatkówka
Kurek nadal w formie! Siatkarze Stoczni Szczecin wygrali Memoriał Gołasia
fot. PAP

Zwycięstwem siatkarzy Stoczni Szczecin zakończył się 14. Agrobex Memoriał Arkadiusza Gołasia rozegrany w podpoznańskim Zalasewie. W finale szczecinianie pokonali ubiegłorocznego triumfatora ONICO Warszawa 3:1. Trzecią lokatę zajęła ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Memoriał Arkadiusza Gołasia był dla uczestników sprawdzianem generalnym przed zaplanowaną na piątek inauguracją ligi. Ten egzamin najlepiej zdali siatkarze nowej potęgi PlusLigi - Stoczni Szczecin, którzy w sobotę pokonali Zaksę Kędzierzyn-Koźle 3:1, a w niedzielę w takim samym stosunku zwyciężyli w finale ONICO Warszawa. Trener szczecińskiego zespołu i jednocześnie asystent Vitala Heynena w reprezentacji Michał Mieszko Gogol mógł mieć powody do zadowolenia, gdyż wielu jego zawodników niedawno dopiero dołączyło do drużyny po mistrzostwach świata.
 
"Dla nas najważniejsze jest jak najwięcej grać, jak najwięcej przebywać ze sobą w warunkach boiskowych. Czasu mamy bardzo mało, a start ligi będzie dla nas bardzo trudny, bo na początku czekają nas mecze z wymagającymi rywalami. Wynik w turnieju jest sprawą drugorzędną, ale są pewne pozytywy, z których jestem zadowolony. Będziemy musieli jeszcze popracować nad przyjęciem" - mówił szkoleniowiec, który w klubie również pojawił się krótko przed samym turniejem.
 
Gogol w pierwszym meczu oszczędził swoją największą gwiazdę - Bartosza Kurka, który nie pojawił się na boisku. MVP mundialu zagrał za to w niedzielę i jak się okazało, mistrzowska forma w ciągu tygodnia jeszcze nie uciekła. Kurek poprowadził swój nowy klub do wygranej nad ONICO i został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju.
 
Organizatorzy ponadto wyróżnili libero Damiana Wojtaszka (ONICO), środkowego Janusza Gałązkę (Stocznia), przyjmującego Piotra Łukasika (ONICO), rozgrywającego Antoine'a Brizarda (ONICO), atakującego Bartłomieja Klutha (Stocznia) i najlepiej zagrywającego Nikołaja Penczewa (Stocznia).
 
W trakcie turnieju oficjalnie karierę zawodniczą zakończył były atakujący Zaksy Dominik Witczak, który w przeszłości związany był także ze Skrą Bełchatów, zaliczył epizod w Asseco Resovii Rzeszów, a ostatni sezon spędził w GKS Katowice. Witczak pojawił się na parkiecie w trzecim secie meczu o trzecią lokatę, w którym Zaksa zmierzyła się z Aluronem Virtu Wartą Zawiercie. Nie był to bynajmniej występ symboliczny, bo 35-letni zawodnik popisał się kilkoma mocnymi zagrywkami, które sprawiły kłopoty rywalom. Ostatecznie drużyna Andrei Gardiniego wygrała 3:0.
 
Sam turniej tradycyjnie już poprzedziły warsztaty siatkarskie, które poprowadzili legendarny Brazylijczyk Giba, opiekun ONICO Stephane Antiga wraz ze swoimi zawodnikami Andrzejem Wroną i Janem Nowakowskim. W zajęciach udział wzięło ok. stu dzieci z Zalasewa. Mecze memoriału obejrzał w każdym dniu komplet blisko półtora tysiąca kibiców. Bilety zostały wyprzedane na tydzień przez imprezą.
 
Arkadiusz Gołaś był jednym z najbardziej utalentowanych w kraju zawodników. Reprezentował Polskę w igrzyskach olimpijskich w Atenach. W latach 2000-04 grał w AZS Częstochowa, a później we włoskim klubie Sempre Volley Padwa. Zginął tragicznie w wieku 24 lat w wypadku samochodowym w 2005 roku na autostradzie w Austrii. Jechał wówczas do Włoch, gdzie miał kontynuować karierę w słynnym Lube Banca Macerata.
 

Wyniki Memoriału Arkadiusza Gołasia 2018 (Zalasewo, 6–7 października):

2018-10-06: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Stal Stocznia Szczecin 1:3 (23:25, 25:21, 21:25, 23:25) – półfinał
2018-10-06: ONICO Warszawa – Aluron Virtu Warta Zawiercie 3:1 (25:20, 25:19, 19:25, 25:18) – półfinał

2018-10-07: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron Virtu Warta Zawiercie 3:0 (25:20, 26:24, 25:23) – mecz o III miejsce:
2018-10-07: Stocznia Szczecin – ONICO Warszawa 3:1 (25:20, 25:22, 19:25, 25:19) – finał.

 

Nagrody indywidualne XIV Agrobex Memoriał Arkadiusza Gołasia 2018:

MVP: Bartosz Kurek (Stocznia Szczecin)

 

Najlepszy libero: Damian Wojtaszek (Onico Warszawa)
Najlepszy środkowy: Janusz Gałązka (Stocznia Szczecin)
Najlepszy przyjmujący: Piotr Łukasik (Onico Warszawa)
Najlepszy rozgrywający: Antoine Brizard (Onico Warszawa)
Najlepszy zagrywający: Niko Penczew (Stocznia Szczecin)
Najlepszy atakujący: Bartłomiej Kluht (Stocznia Szczecin).

 

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze