UEFA stopuje głosowanie nad projektem klubowego mundialu. Wielka kasa wisi w powietrzu

Piłka nożna

Gianni Infantino dostał w nos od szefa UEFA Alexandra Ceferina. Europejska federacja zmusiła właśnie FIFA do odłożenia głosowania nad nowymi projektami rozgrywek – klubowym mundialem i Globalną Ligą Narodów.

Jak informowaliśmy w czwartek, wiele wskazywało na to, że obradująca w Kigali w Rwandzie FIFA przeforsuje swoje pomysły, za którymi stoi japoński SoftBank finansowany przez saudyjskich miliarderów. Spotykając się trzykrotnie w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy z księciem Mohammedem bin Salmanem Infantino miał zostać zobligowany do przeprowadzenia projektu wartego aż 25 miliardów dolarów. Chodziło o klubowe mistrzostwa świata z udziałem 24 najlepszych zespołów oraz Globalną Ligę Narodów, na którą Saudyjczycy naciskają z taką samą determinacją.

 

Podczas piątkowych obrad Infantino początkowo naciskał na głosowanie, ale nie spodziewał się takiego głosu sprzeciwu ze strony europejskich działaczy z Ceferinem w roli głównej. Słoweniec ostrzegł wprost, że jeśli sprawa zostanie poddana pod głosowanie, europejscy przedstawiciele FIFA wyjdą z sali. Nie godzą się bowiem oni na przeprowadzenie tak poważnego projektu bez szczegółowych konsultacji. Ceferin niemal wprost oskarżył Infantino, że ten za pieniądze Saudyjczyków jest w stanie zrobić wszystko, nawet wbrew interesom samych klubów, bez których przecież impreza nie ma racji bytu. Prócz podziału zysków - bo jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze – kwestią sporną pozostają kolejne terminy w kalendarzu czołowych klubów.

 

Jak pisaliśmy w czwartek, turniej klubowy proponowany przez FIFA to rywalizacja przez zaledwie 18 dni, podczas których rozegranych zostałoby 31 spotkań. Format rozgrywek zakłada osiem grup po trzy drużyny, ich zwycięzcy przechodziliby do ćwierćfinałów, półfinałów i finału.

 

FIFA proponuje, aby turniej odbywał się co cztery lata, począwszy od czerwca 2021 r. Wśród 24 zespołów aż 12 ma pochodzić z Europy. Według przecieków byłyby to m.in.: Real Madryt, Barcelona, Bayern Monachium, Juventus, Milan, Inter, Manchester United, Manchester City, Liverpool i Ajax Amsterdam. Po ujawnieniu tych nieoficjalnych informacji przeciwko projektowi zaprotestowali stanowczo przede wszystkim szefowie klubów Premier League.

 

Dyskusja naszych ekspertów na temat pomysłów FIFA w załączonym materiale wideo. 

 

Przemysław Iwańczyk, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze