LSK: Radomka Radom – powrót po 34 latach!

Siatkówka
LSK: Radomka Radom – powrót po 34 latach!
fot. PAP

Siatkarki E.Leclerc Radomki Radom w ciągu dwóch lat przeszły drogę z drugiej ligi do ekstraklasy. Nie uczyniły tego w sportowy sposób, ale zajmując miejsce zespołów, które wcześniej wycofały się z rozgrywek.

Radomianki w poprzednim sezonie zajęły szóstą lokatę na zapleczu ekstraklasy. Miejsce w Lidze Siatkówki Kobiet wykupiły od Muszynianki Muszyna, która po 15 latach nieprzerwanej gry na najwyższym poziomie, latem wycofała się z rozgrywek.


"Niestety, ale takie są realia sportu zawodowego. Przy obecnym regulaminie, gdzie mistrz pierwszej ligi nie może bezpośrednio awansować do ekstraklasy, na dobrą sprawę nie ma innego wyjścia" - tłumaczył szkoleniowiec beniaminka Jacek Skrok.

 

"Mało kto może sobie pozwolić na zbudowanie zespołu mocnego, na poziomie ekstraklasy, który grałby na jej zapleczu, bo tylko to może zagwarantować sportowy awans. Tę pierwszą ligę skazuje się na granie prawie o nic. Nie jesteśmy pierwszym klubem, który tak zrobił, bo przypomnę, że wcześniej miało to miejsce w przypadku Pałacu Bydgoszcz czy Atomu Trefla Sopot" - dodał.

 

W Radomiu nie zbudowano dream teamu, ale drużynę opartą o zawodniczki, które występowały w poprzednim sezonie na parkietach pierwszej ligi. W składzie jest sześć siatkarek, które zadebiutują w ekstraklasie. Klub pozyskał doświadczoną Joannę Kapturską (ostatnio KSZO Ostrowiec Św.), która ma za sobą występy w reprezentacji Polski, Kingę Drabek (MKS Dąbrowa Górnicza), Alicję Grabkę i Annę Bączyńską (obie Legionovia Legionowo), Natalię Skrzypkowską (KSZO) oraz Izabelę Bałucką (Budowlani Toruń).

 

"Zdecydowaliśmy się na taki skład przede wszystkim ze względu na budżet, bo to on w dużej mierze reguluje te kwestie. Ale też miałem inne przesłanki. Dziewczyny, które grały w drużynie w poprzednim sezonie zrobiły duży postęp i byłem bardzo zadowolony z ich postawy. Dlatego zadecydowałem, że otrzymają kolejną szansę. Zakładam jednak, że z dnia na dzień te

 

zawodniczki nie zaczną grać na prawdziwym ekstraklasowym poziomie. Liczę z kolei na to, że te, które przyszły z ekstraklasy, będą ‘ciągnąć’ ten zespół" - podkreślił Skrok.

 

Radomka do nowego sezonu przygotowywała się m.in. na zgrupowaniu w Kielnarowej, gdzie rozegrała dwa sparingi z Developresem SkyRes Rzeszów; w obu padł remis 2:2. Drużyna była gospodarzem międzynarodowego Turnieju Rodziny Radomki, w którym pokonała RC Cannes 3:1, przegrała z Legionovią 1:3 i ŁKS Commercecon Łodź 1:3. Ostatecznie zajęła czwarte miejsce. Beniaminek zmierzył się także z Profi Credit BKS Bielsko-Biała (2:2 i 1:3), Grotem Budowlanymi Łódź (0:5), a ostatnim sprawdzianem przed ligą były mecze kontrolne z Pałacem Bydgoszcz (2:3 i 1:3).

 

"W sparingach nic łatwo nam nie przyszło i wiemy, że czeka nas ostra walka, żeby utrzymać się w tej lidze. Na pewno będzie to dla nas trudny sezon, ale widzę po składach drużyn, że w wielu zespołach jest spora grupa młodych, mniej doświadczonych zawodniczek" - ocenił trener.

 

Jak dodał, klub może liczyć na wsparcie miasta, bez którego gra w elicie byłaby niemożliwa. "Miasto dba o ten sport, system stypendialny, który funkcjonuje od pewnego czasu, jest dużym wsparciem dla klubu. Nasz główny sponsor ma też kontakty poza Radomiem i tam szuka innych podmiotów. W samym mieście trudno znaleźć firmy, kiedy mamy jeszcze męską siatkówkę oraz koszykówkę w ekstraklasie i do tego dwa zespoły piłkarskie" - przyznał Skrok.

 

Radomka w przeszłości, na początku lat osiemdziesiątych występowała w ekstraklasie. Spadła z niej w 1984 roku. Na inaugurację sezonu 2018/19 Ligi Siatkówki Kobiet radomianki we własnej hali w sobotę podejmować będą Volley Wrocław.

 

E.Leclerc Radomka Radom 2018/19:

 

[1] Natalia Skrzypkowska (Polska, 1989 – przyjmująca)
[2] Olga Samul (Polska, 1991 – libero)
[4] Alicja Grabka (Polska, 1998 – rozgrywająca)
[5] Joanna Kapturska (Polska, 1986 – przyjmująca/atakująca)
[6] Maja Pelczarska (Polska, 1995 – rozgrywająca)
[7] Julita Molenda (Polska, 1999 – przyjmująca)
[8] Izabela Bałucka (Polska, 1993 – środkowa)
[9] Gabriela Borawska (Polska, 1992 – przyjmująca)
[10] Anna Bączyńska (Polska, 1995 – atakująca)
[11] Sonia Kubacka (Polska, 1996 – środkowa)
[12] Kinga Drabek (Polska, 1998 – libero)
[13] Renata Biała (Polska, 1992 – przyjmująca)
[16] Gabriela Ponikowska (Polska, 1993 – środkowa)
[17] Majka Szczepańska (Polska, 1995 – atakująca).

 

Trener: Jacek Skrok (Polska).

 

Terminarz 1. kolejki LSK:

2018-11-02: Enea PTPS Piła – Grot Budowlani Łódź (piątek, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport News)
2018-11-03: ŁKS Comercecon Łódź – Pałac Bydgoszcz (sobota, godzina 17.00)
2018-11-03: E.Leclerc Radomka Radom – Volley Wrocław (sobota, godzina 18.00)
2018-11-03: Energa MKS Kalisz – BKS Profi Credit Bielsko-Biała (sobota, godzina 18.30)
2018-11-04: Developres SkyRes Rzeszów – KSZO Ostrowiec Św. (niedziela, godzina 15.00)
2018-11-05: DPD Legionovia Legionowo – Chemik Police (poniedziałek, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport).

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze