Złote Kolce dla Włodarczyk i Nowickiego

Inne
Złote Kolce dla Włodarczyk i Nowickiego
fot. Cyfrasport

Anita Włodarczyk (RKS Skra Warszawa) i Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok) zostali laureatami Złotych Kolców, najbardziej prestiżowego rankingu w polskiej lekkoatletyce, prowadzonego od 1970 roku. Uroczysta gala podsumowująca sezon odbyła się we wtorek w Warszawie.

Klasyfikacja dziennika "Przegląd Sportowy" i PZLA tworzona jest na podstawie punktów przyznawanych m.in. za miejsca w najważniejszych imprezach międzynarodowych i krajowych oraz za uzyskane rezultaty.
 
Włodarczyk zajęła pierwsze miejsce w rankingu po raz dziewiąty. Podopieczna Krzysztofa Kaliszewskiego umocniła się na pozycji samodzielnej liderki w liczbie zwycięstw w Złotych Kolcach. Już rok temu wyprzedziła siedmiokrotną medalistkę igrzysk olimpijskich Irenę Szewińską, która była laureatką w latach 1971-1977.
 
Druga w tegorocznym rankingu była podwójna złota medalistka mistrzostw Europy w Berlinie na 400 i 4x400 m Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice), a trzecia mistrzyni Starego Kontynentu w pchnięciu kulą Paulina Guba (AZS UMCS Lublin).
 
Rekordzistki świata na gali nie było, ale przemówiła z ekranu podkreślając, że każde kolejne wyróżnienie w tym konkursie jest dla niej bardzo ważne i cenne.
 
Po raz pierwszy w rankingu mężczyzn zwyciężył młociarz Wojciech Nowicki. Rok 2018 był dla podopiecznego trenerki Malwiny Wojtulewicz pasmem sukcesów, z których najważniejszym jest zwycięstwo w Berlinie podczas ME. W klasyfikacji wyprzedził mistrza Europy na 800 metrów Adama Kszczota (RKS Łódź) i wicemistrza Starego Kontynentu na 1500 m Marcina Lewandowskiego (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL).
 
Nowicki wspomniał, że cały czas - także odbierając nagrody - stara się być spokojny.
 
"To bardzo prestiżowa nagroda. Dziękuję przede wszystkim mojej żonie, osobie bardzo cierpliwej i wyrozumiałej, bo przecież przez wiele dni w roku nie ma mnie w domu. Nadal jeszcze jednak chce, żebym wracał, więc mnie kocha. Chciałbym życzyć nam wszystkim - sportowcom, żebyśmy wynik medalowy z Berlina powtórzyli na mistrzostwach świata w 2019 roku bądź rok później na igrzyskach" - powiedział Nowicki.
 
Specjalną nagrodę przyznaną przez prezydenta Andrzeja Dudę - puchar dla najlepszego sportowca roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę otrzymała Święty-Ersetic.
 
"Jestem ogromnie zaskoczona tym wyróżnieniem. Ten rok był dla mnie wspaniały. Mam nadzieję, że to nie koniec, ale zapowiedź tego, co będzie na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Chcemy z trenerem Aleksandrem Matusińskim sięgać po kolejne sukcesy" - przyznała.
 
Odkryciem roku wybrano sprinterkę Martynę Kotwiłę (RLTL ZTE Radom). Paralekkoatletami roku zostali Lucyna Kornobys (pchnięcie kulą, rzut oszczepem i dyskiem) i Maciej Lepiato (skok wzwyż). Trenerem Roku 2018 został Matusiński.
 
"90 procent mojej nagrody to twoje osiągnięcia. Gdyby nie ty - nie byłoby mnie tutaj" - powiedział Matusiński zwracając się do Święty-Ersetic.
 
Zawodniczka przyznała, że w trakcie przygotowań nie zawsze jest łatwo i kolorowo, a szkoleniowiec musi znosić jej "humory".
 
"Dziękuję rodzicom - za to, że we wszystkim wspierają mnie na co dzień. Pozdrawiam +Grażynki+ ze sztafety - bez nich tych sukcesów by nie było" - powiedziała Święty-Ersetic.
 
W kategorii modernizacja infrastruktury lekkoatletycznej wyróżniona została firma TAMEX. Za Imprezę Roku uznano Memoriał Kamili Skolimowskiej, który odbył się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.
 
Tegoroczne nagrody przyznano po raz 49. Pierwszymi laureatami Złotych Kolców w 1970 roku byli płotkarka Teresa Sukniewicz i biegający średnie dystanse Henryk Szordykowski.
 
Czołówka klasyfikacji "Złotych Kolców" 2018:
 
kobiety:
 
1. Anita Włodarczyk
2. Justyna Święty-Ersetic 
3. Paulina Guba 
4. Sofia Ennaoui 
5. Joanna Fiodorow 
6. Malwina Kopron.
 
mężczyźni:
 
1. Wojciech Nowicki
2. Adam Kszczot 
3. Marcin Lewandowski 
4. Michał Haratyk 
5. Paweł Fajdek 
6. Piotr Lisek.
RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze