Brazylia największym eksporterem piłkarzy, Polska daleko

Piłka nożna
Brazylia największym eksporterem piłkarzy, Polska daleko
fot. PAP

W jednej z ostatnich analiz Obserwatorium Futbolu (CIES) przebadało na wylot imigrację piłkarzy w skali światowej. Okazało się, że największym "eksporterem" piłkarzy jest Brazylia. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje Francja, Polska plasuje się na 41. pozycji.

Obserwatorium Futbolu (CIES) jest częścią grupy badaczy naukowych Międzynarodowego Centrum Badań Sportowych przynależną do Uniwersytetu Neuchatel w Szwajcarii. Zostało założone w 2005 roku i jest instytucją niezależną. Korzysta jednak z subsydiów Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA), bez których nie mogłoby się utrzymać. Obserwatorium Futbolu skrupulatnie bada wydarzenia związane z piłką nożną i regularnie publikuje wyniki swoich badan.

 

W jednej z ostatnich analiz Obserwatorium przebadało na wylot imigracje piłkarzy w skali światowej. Okazuje się, że w maju 2018 roku aż 12 245 piłkarzy "z importu" było obecnych w 2 235 klubach ze 142 lig i stowarzyszeń krajowych objętych analizą. 

 

Na szczeblu globalnym daje to 21,2 % piłkarzy sprowadzonych z zagranicy (+1,2% w porównaniu z 2017 rokiem). Na każdy klub objęty statystyką przypada 5 - 6 piłkarzy, których średnia wieku wynosi 26,8 lat.

 

W maju br. 178 stowarzyszeń krajowych miało przynajmniej jednego aktywnego przedstawiciela w lidze zagranicznej. Brazylia miała ich aż 1 236! Na drugim miejscu w tej klasyfikacji jest Francja - 821 piłkarzy, na trzecim stopniu podium znalazła się Argentyna, która "wyeksportowała" 760 zawodników. Polska znalazła się na 

bardzo dalekim, 41. miejscu. Za granicami naszego kraju, w maju 2018 roku grało 87 piłkarzy.

 

Brazylia utrzymała się na pozycji lidera w tej klasyfikacji, Francja awamsowała z trzeciego miejsca na drugie. W przypadku piłkarzy francuskich nie chodzi tylko o liczbę eksportowanych zawodników, bo jeżeli podsumuje się  wszystkie dane, Francuzi są zdecydowanymi liderami pod względem wartości ,,produktu’’, jeżeli można takiego terminu użyć w stosunku do sportowców. Najczęściej francuscy piłkarze wybierają kluby angielskie, kwoty transferowe są często bardzo wysokie.

 

Polska, tak mi się wydaje, płaci za słabe szkolenie swoich młodych zawodników, których w zagranicznych klubach jest coraz mniej. Wyniki mówią same za siebie, ostatnio reprezentacja wyraźnie obniżyła loty, a naszych klubów brak w rozgrywkach europejskich. To dwie główne przyczyny. Ale nie tylko one, również zespoły młodzieżowe mają coraz trudniejsze zadanie, aby przedostać się przez sito eliminacyjne do finałowych rozgrywek.

 

Kiedy spojrzy się na tabele, w ścisłej czołówce znajdzie się kilka europejskich krajów: Serbia z 465 piłkarzami jest na czwartym miejscu, Chorwacja z 346 na siódmym. Również wysokie pozycje zajmują Ukraina (182 piłkarzy), a nawet mała Słowacja (162 piłkarzy).

Tadeusz Fogiel, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie