MŚ U–20: Komisje sejmowe za czasową nowelizacją ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych

Piłka nożna
MŚ U–20: Komisje sejmowe za czasową nowelizacją ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych
fot. Cyfrasport

Sejmowe Komisje Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz Administracji i Spraw Wewnętrznych jednogłośnie przyjęły w całości projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych w związku z organizacją w Polsce piłkarskich mistrzostw świata do lat 20.

Turniej FIFA U-20 World Cup Poland 2019 odbędzie się w terminie 23 maja-15 czerwca 2019 roku. Miastami-gospodarzami będą Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Gdynia, Lublin, Łódź i Tychy.
 
Celem przyjętego projektu nowelizacji ustawy, którego sprawozdawcą będzie Ireneusz Raś (PO), jest czasowe zawieszenie na czas turnieju przepisów art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.
 
Stanowią one, że sprzedaż biletu wstępu na mecz piłki nożnej lub przekazanie innego dokumentu uprawniającego do przebywania na nim określonej osobie, następuje po uzyskaniu danych zgodnych z dokumentem potwierdzającym tożsamość. Punkt 2 stanowi, że na bilecie wstępu na mecz piłki nożnej lub na innym dokumencie umieszcza się dane posiadacza oraz numer miejsca, którego dotyczy ten bilet lub dokument uprawniający do przebywania na meczu.
 
Wprowadzenie czasowej, tylko na okres trwania imprezy nowelizacji, pozwoli na większy w niej udział zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej poprzez odejście od szczegółowej procedury uzyskiwania danych personalnych od każdej z osób. Takie zmiany znacznie ułatwią proces zamiany biletów między zorganizowanymi grupami oraz ułatwią przekazanie biletu innym osobom, w przypadku zaistnienia sytuacji uniemożliwiającej obecność na meczu.
 
To samo dotyczy przekazywania biletów między członkami rodzin w przypadku nagłej choroby któregoś z dzieci.
 
Jak powiedział przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Ireneusz Raś, takie rozwiązanie legislacyjne było już w Polsce wprowadzone dwa razy - podczas Euro 2012 i ME U-21 i spełniło swoje zadanie. Także przedstawiciel MSWIA nie miał zastrzeżeń do proponowanej czasowej zmiany ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.
 
Podczas krótkiej dyskusji podkreślono, że projektowane rozwiązanie nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego, nie wymaga także wydania aktów wykonawczych. Stwierdzono, że przedstawione rozwiązanie nie jest objęte prawem Unii Europejskiej.
RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie