Polacy z Zaolzia uczcili rocznicę odzyskania niepodległości

Inne
Polacy z Zaolzia uczcili rocznicę odzyskania niepodległości
fot. PAP

Polacy z Zaolzia w 100. rocznicę odzyskania niepodległości pobiegli w niedzielę w Polonijnym Biegu Niepodległości. W czeskocieszyńskim Parku Sikory pokonali trasę długości 1918 m. W rozpoczęciu zawodów uczestniczyła ambasador RP w Czechach Barbara Ćwioro.

- To święto jest ważne dla wszystkich Polaków na całym świecie. To setna rocznica odzyskania niepodległości. (…) Ten najważniejszy dzień spędzam z Polakami właśnie tu, na Zaolziu – powiedziała ambasador.

 

W Biegu uczestniczyło kilkudziesięciu zawodników w czterech kategoriach. - To wydarzenie ma bardzo symboliczny charakter. Cieszymy się, że możemy się przyłączyć do tego Biegu, który odbywa się w różnych miejscach na świecie. Nam to po prostu wypada. Polacy w Czechach wygrywają wszystkie Igrzyska Polonijne – powiedział organizator wydarzenia Henryk Cieślar, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Sportowego „Beskid Śląski”, organizacji Polaków w Czechach.

 

Zdaniem Tomasza Wolffa, szefa „Głosu”, gazety Polaków w Czechach, Zaolziacy są aktywni na wielu frontach. - Udział w Biegu to przede wszystkim podkreślenie więzi z Polską – powiedział.

 

Wśród startujących był Szymon Kulka z Jabłonkowa na Zaolziu, który najszybciej pokonał dystans młodzieżowy. Na mecie przyznał, że liczył na zwycięstwo. - Do pokonania miałem 959 m. Na co dzień trenuję piłkę nożną. Początkowo biegło mi się dobrze, ale później było coraz ciężej. (…) Cieszę się, że wziąłem udział w biegu. To dużo lepsze niż siedzieć w domu – powiedział nastolatek.

 

Zawody przyciągnęły także Polaków z Cieszyna. „Lubimy biegać i świętujemy rocznicę niepodległości. Świętowanie na sportowo to doskonały pomysł. Pogoda dopisała. Radosny 11 listopada” – powiedział Piotr z Cieszyna, który pobiegł z synem Kamilem i córką Gabrysią.

 

- Jesteśmy Polakami, którzy mieszkają na Zaolziu i tu świętujemy razem z wami odzyskanie niepodległości. Moja mama urodziła się w Polsce, ojciec był Czechem, ale my się czujemy Polakami; dzieci chodzą do polskiej szkoły – powiedziała Renata Lacko, która uczestniczyła w zawodach z synem Markiem.

 

Polonijny Bieg Niepodległości 2018 jest wydarzeniem, które zainicjowało stowarzyszenie Wspólnota Polska. Jego celem jest umacnianie więzi z ojczyzną Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz popularyzowanie sportu. Ideę podjęło wiele ośrodków polskich i polonijnych na świecie, w tym na Zaolziu.

 

W Czeskim Cieszynie Bieg odbył się w Parku Sikory, gdzie w 1914 r. sformował się Legion Śląski. Ok. 600 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego wymaszerowało z tego miejsca 21 września 1914 r. do Mszany Dolnej, gdzie tworzyła się II Brygada Legionów Polskich.

 

Ambasador Barbara Ćwioro w niedzielę popołudniu złoży kwiaty na cmentarzu w Stonawie. Spoczywają tam m.in. polscy żołnierze z 12. wadowickiego pułku piechoty. 23 stycznia 1919 r., gdy ważyły się losy przynależności państwowej Śląska Cieszyńskiego, wojska czechosłowackie pogwałciły tymczasowe rozgraniczenie, dążąc do zbrojnego opanowania całego regionu. W końcu stycznia toczyły się zaciekłe walki pod Skoczowem. W Stonawie żołnierze czechosłowaccy popełnili zbrodnię wojenną - zamordowali polskich jeńców. - Staramy się pamiętać także o trudnych momentach. To czas na refleksję – powiedziała.

 

Ambasador odwiedzi także Dom Polski w Cierlicku i spotka się władzami tamtejszego koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, największej organizacji naszych rodaków mieszkających w Czechach. Złoży kwiaty pod pomnikiem Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury na Żwirkowisku. Stoi on w pobliżu miejsca, gdzie ci wybitni lotnicy zginęli w katastrofie 11 września 1932 r.

 

Miejsce tragedii na stokach wzgórza Kościelec nazwano Żwirkowiskiem. Zostało upamiętnione przez miejscowych Polaków, którzy nadal się nim opiekują.

 

Wieczorem przedstawicielka RP w Czechach obejrzy spektakl „Fantazja Polska" w wykonaniu artystów sceny polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie. Sztuka Macieja Wojtyszki w reżyserii Bogdana Kokotka dzieje się podczas I wojny światowej, kiedy Ignacy Paderewski odbył słynne tournee z koncertami w Stanach Zjednoczonych.

 

- W tej sztuce Paderewski-artysta nie jest postacią pierwszoplanową, bowiem ważniejszy jest Paderewski-polityk i jego starania mające na celu uzyskanie poparcia prezydenta Wilsona dla sprawy niepodległości Polski – przybliżył spektakl impresariat sceny.

 

Na Zaolziu żyje – według spisu z 2011 r. - ok. 30 tys. Polaków. Urodzili się tutaj m.in. pisarz Gustaw Morcinek, rzeźbiarz Jan Raszka, założyciel zespołu pieśni i tańca "Śląsk" Stanisław Hadyna, muzyk jazzowy i kompozytor Adam Makowicz, były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, a także piosenkarki Halina Mlynkova i Ewa Farna.

 

Czesi świętowali rocznicę odzyskania niepodległości 28 października. Tego dnia 100 lat temu do Genewy przybyła czesko-słowacka delegacja na czele z Karelem Kramarzem, który został pierwszym w historii premierem Czechosłowacjil oraz Edwardem Beneszem, późniejszym prezydentem kraju. Tego samego dnia w Pradze Czechosłowacka Rada Narodowa ogłosiła deklarację niepodległości. 

CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze