Kostyra: Usyk – nowy Muhammad Ali?

Sporty walki

Dużo działo się w ten weekend w boksie. Najważniejsza dla nas wiadomość to zdobycie tytułu „tymczasowego” mistrza świata WBO w cruiser przez Krzysztofa Głowackiego. „Główka” w dużym stylu jednogłośnie pokonał Rosjanina Własowa i awansował do półfinału turnieju World Boxing Super Series.

 Bardzo się cieszę, gratuluję Krzysztofowi i pasa (interim) i dobrego zarobku (600 tys dolarów brutto, po potrąceniu podatków, opłat dla sztabu szkoleniowego i promotorów może zostanie mu połowa tej sumy). Mam nadzieję, że poradzi sobie także w półfinale WBSS z Breidisem. A dalsza przyszłość „Główki” zależy w dużej mierze od Oleksandra Usyka (prawdopodobnie abdykuje z tronu wagi junior ciężkiej otwierając Głowackiemu drogę do pojedynku o pełnoprawne mistrzostwo świata).

 

Usyk stoczył w sobotę fenomenalny pojedynek z Tonym Bellew. Pokazywaliśmy to w Polsacie Sport. To był kosmiczny boks. Skazywany na porażkę „Bomber” (bukmacherzy przyjmowali zakłady na Usyka 8:1) prowadził na kartach punktowych dwóch arbitrów po siódmej rundzie, ale w 8 starciu Ukrainiec go brutalnie znokautował. Piękne były sceny po walce. Bellew całował Usyka w czoło, płakał ze wzruszenia, podkreślał jak wspaniałym bokserem jest Ukrainiec.

 

Usyk już przeszedł do historii boksu. Zdobył w dziesiątej walce mistrzostwo świata w wadze cruiser bijąc rekord Holyfielda, który potrzebował do tego celu 12 pojedynków. Teraz jako pierwszy w dziejach pięściarz obronił aż 5 pasów mistrza świata (WBC, WBA, IBF, WBO i magazynu „Ring”), co wcześniej nie udało się w 2005 roku Bernardowi Hopkinsowi (stracił wszystkie trofea przegrywając z Jermainem Taylorem). Prorokuję, że na tym nie koniec. Usyk może podbić także wagę ciężką. To może być nawet nowy Muhammad Ali. „Nie bałbym się takich porównań” - mówił Darek „Tygrys” Michalczewski. Nie sposób się z nim nie zgodzić.

 

Ali „fruwał jak motyl, kłuł jak osa”. Styl walki Usyka jest podobny, wspaniała praca nóg, błyskawiczne kontry. Promotor Oleksandra, Eddi Hearns już planuje na przyszły rok jego debiut w w wadze ciężkiej, padają nazwiska potencjalnych rywali: Parkera, Powietkina, Millera i Takama. A w tle, może za 2 lata „Walka Stulecia” z Anthonym Joshuą.

 

Skrót walki Bellew - Usyk w załączonym materiale wideo.

Andrzej Kostyra, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie