Liga Narodów: Zwycięski remis. Portugalia w Final Four!

W szlagierowym starciu Ligi Narodów pomiędzy reprezentacjami Włoch oraz Portugalii padł bezbramkowy remis. Gospodarze w pierwszej połowie byli o krok od strzelenia gola, ale w ich szeregach brakowało skuteczności. W drugiej połowie brak sił spowodował, że przyjezdni dowieźli cenny podział punktów na wagę zapewnienia sobie pierwszego miejsca w grupie i awansu do Final Four Ligi Narodów! To oznacza, że wtorkowe starcie z Polakami będzie wyłącznie prestiżowe.

Pierwsza połowa to olbrzymia, momentami wręcz przytłaczająca dominacja gospodarzy, którzy za wszelką cenę chcieli jak najszybciej wyjść na prowadzenie. Widać było która drużyna koniecznie musi ten mecz wygrać, aby przedłużyć swoje szanse na pierwsze miejsce w grupie, podczas gdy rywalom do szczęścia wystarczył remis. Zachowawcza gra w pierwszych trzech kwadransach okazała się mimo wszystko wystarczająca dla podopiecznych Fernando Santosa, aczkolwiek należy podkreślić, że gol dla Italii wisiał w powietrzu.

Od pierwszych minut inicjatywa należała do Italii. Już trzysta sekund po premierowym gwizdku bardzo groźny strzał z dystansu oddał Lorenzo Insigne, ale świetnie w bramce zachował się Rui Patricio. Dobitka Ciro Immobile powędrowała natomiast nad poprzeczką. Niespełna dwie minuty później minimalnie obok słupka uderzył Alessandro Florenzi.

Portugalczycy ograniczyli się jedynie do głębokiej defensywy i tylko sporadycznie wychodzili za swoją połowę. Żółte kartki za faule otrzymali kolejno Ruben Neves oraz Mario Rui, co oznacza, że obu piłkarzy nie zobaczymy 20 listopada w starciu z Polską.

W końcówce pierwszej części swoje okazje mieli Leonardo Bonucci oraz Immobile. Zwłaszcza ten drugi miał fenomenalną szansę, ponieważ dostał prostopadłe zagranie od Jorginho i znalazł się sam na sam z Rui Patricio. Napastnik Squadra Azzurra przegrał jednak ten pojedynek.

Do przerwy statystyki były bezlitosne dla mistrzów Europy. Podopieczni Roberto Manciniego dominowali w sytuacjach bramkowych (10-2), posiadaniu piłki (68%-32%) oraz podaniach (421-150), ale w tej najważniejszej widniał wynik 0:0.

W drugiej połowie tempo gry nie było już takie szybkie, zwłaszcza w przypadku Italii. Nie może to jednak nikogo dziwić, ponieważ w pierwszych trzech kwadransach czterokrotni mistrzowie świta zawiesili sobie wysoko poprzeczkę.

Włosi nadal częściej utrzymywali się przy piłce, ale w ich grze brakowało dynamiki oraz przyspieszenia. Portugalii taki scenariusz odpowiadał, ponieważ sami nie kwapili się do zagorzałych ataków. Przyjezdni rozkręcili się na kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry. Wówczas najpierw w pole karne do Joao Mario odegrał Joao Cancelo, ale jego strzał został zablokowany, natomiast chwilę później po kombinacyjnej akcji zza pola karnego uderzył William Carvalho, lecz kapitalnie interweniował Gianluigi Donnarumma.

W końcowych minutach obraz gry kompletnie uległ zmianie, ponieważ to triumfatorzy Euro 2016 dominowali, zwłaszcza w posiadaniu piłki, kontrolując przebieg wydarzeń. Italia próbowała resztkami sił cokolwiek wskórać, aczkolwiek brakowało ze strony gospodarzy ryzyka w akcjach ofensywnych, tym bardziej, że nie mieli nic do stracenia, a bardzo wiele do zyskania w przypadku zwycięstwa. Mancini usiłował wskrzesić swój zespół zmianami, ale wynik pozostawał ten sam.

Ostatecznie mecz zakończył się remisem, ku niezadowoleniu fanów z Półwyspu Apenińskiego, którzy liczyli na większe zaangażowanie swoich rodaków w końcówce. Brak sił sprawił, że Italia musi zadowolić się podziałem punktów i drugim miejscem w grupie Ligi Narodów.

Piłkarze Portugalii jako pierwsi awansowali do Final Four Ligi Narodów. Mistrzowie Europy mają być gospodarzami tej imprezy, która odbędzie się w czerwcu przyszłego roku.

Włochy - Portugalia 0:0

Włochy: Gianluigi Donnarumma - Cristiano Biraghi, Giorgio Chiellini, Leonardo Bonucci, Alessandro Florenzi - Nicolo Barella, Jorginho, Marco Veratti (81. Lorenzo Pellegrini) - Lorenzo Insigne, Ciro Immobile (74. Kevin Lasagna), Federico Chiesa (87. Domenico Berardi)

Portugalia: Rui Patricio - Mario Rui, Jose Fonte, Ruben Dias, Joao Cancelo - Ruben Neves, William Carvalho, Pizzi (68. Joao Mario) - Bernardo Silva, Andre Silva (90. Danilo), Bruma (85. Raphael Guerreiro)

Relacja zakończona

Koniec meczu! Włochy "tylko" remisują z Portugalią 0:0, co sprawia, że ci drudzy już teraz zapewnili sobie awans do Final Four Ligi Narodów. Mistrzowie Europy zagrają jeszcze we wtorek z Polską, ale będzie to mecz wyłącznie o prestiż. Dziękujemy za śledzenie relacji!

Strzał głową Pellegriniego po wrzutce z rzutu rożnego, ale prosto w dobrze ustawionego Patricio.

Sędzia dolicza cztery minuty do podstawowego czasu gry.

Ostatnia zmiana w tym meczu. Danilo za Andre Silve.

Czy Włosi postawią wszystko na jedną kartę? Wszak nie mają nic do stracenia, a wiele do zyskania...

Kolejna zmiana. Berardi za Chiese.

W międzyczasie Chiesa ukarany żółtą kartką.

Zmiana w Portugalii. Za Brumę pojawia się Raphael Guerreiro.

Mamy przerwę w grze, ponieważ na boisku leży Chiesa.

Dobry, techniczny strzał z dystansu Insigne, ale jednak niecelny.

Verratti schodzi, Pellegrini wchodzi.

Za chwilę druga zmiana w zespole gospodarzy.

Rozkręcają się Portugalczycy! Kombinacyjna akcja gości i strzał zza pola karnego Carvalho, ale świetnie broni Donnarumma.

Zmiana w ekipie Włoch. Kevin Lasagna za Immobile.

Najlepsza akcja i zarazem szansa dla Portugalii w tym meczu. Cancelo odegrał piłkę do Joao Mario, ale jego strzał z kilku metrów zablokowany.

Żółta kartka dla Bonucciego.

Krótkie wykonanie tego stałego fragmentu gry i strzał z dystansu Mario Rui, ale zbyt lekki i dodatkowo niecelny.

Chiesa faulował Cancelo i mamy rzut wolny w bocznym sektorze boiska dla Portugalii na połowie Włoch.

Plac gry opuszcza Pizzi, a w jego miejsce Joao Mario.

Za chwilę będziemy świadkami pierwszej zmiany w tym meczu. Dotyczy to Portugalii.

Niespełna pół godziny gry do końca regulaminowego czasu i nadal rezultat 0:0. Przypomnijmy, że taki wynik pozwala Portugalii zapewnić sobie pierwsze miejsce w grupie i awansować do Final Four Ligi Narodów.

Próba z dystansu Cancelo, ale jego strzał zablokowany przez Chielliniego.

Dośrodkowanie z rzutu wolnego w pole karne, ale pewnie piłkę łapie Donnarumma.

Tym razem żółty kartonik dla Jorginho.

Trzecia żółta kartka za faul w tym meczu i trzecia dla Portugalczyka - Joao Cancelo.

Prostopadłe zagranie Verrattiego do Insigne, ale gwiazdor Napoli nie przyjął futbolówki w polu karnym.

I znowu znakomita szansa dla gospodarzy! Piłkę na piątym metrze od bramki Portugalii otrzymał Chiesa, ale został zblokowany.

Oba zespoły wznowiły grę bez zmian.

Piłkarze obu ekip już na murawie. Zaczynamy drugą połowę!

10-2 w sytuacjach bramkowych, 68% - 32% w posiadaniu piłki, 421-150 w podaniach. Statystyki na korzyść Włoch, ale w tej najważniejszej 0:0.

Tak Portugalia opisuje postawę swojego bramkarza Rui Patricio po pierwszej połowie:

Koniec pierwszej połowy! Po pierwszych trzech kwadransach na San Siro w Mediolanie oglądamy ciekawy mecz z dużą przewagą Włoch nad Portugalczykami. Nie może to nikogo dziwić, ponieważ gospodarze muszą koniecznie to spotkanie wygrać, aby wciąż marzyć o pierwszym miejscu w grupie. Do przerwy jednak wynik bezbramkowy. Wracamy po przerwie!

Znowu mocniej przycisnęli Włosi, którzy znajdują się blisko pola karnego rywala.

Sędzia dolicza dwie minuty do regulaminowego czasu gry.

Tym razem rzut wolny dla gości i dośrodkowanie w pole karne, ale bez konsekwencji dla miejscowych. Od bramki Donnarumma.

Rośnie posiadanie piłki na korzyść ekipy Roberto Manciniego. 67% - 33%.

Strzał Biraghiego, ale prosto w mur.

Faulowany Barella i rzut wolny dla Italii kilka metrów od pola karnego Portugalii.

Końcówka pierwszej połowy. Dominacja Włoch nie podlega dyskusji, ale czy uda się gospodarzom udokumentować to trafieniem jeszcze przed przerwą?

Statystyka sytuacji bramkowych: 7:1 dla Włoch.

Było blisko bramki dla Włoch! Dośrodkowanie z rzutu wolnego Insigne prosto na głowę Bonucciego, ale jego uderzenie minimalnie obok słupka.

I kolejna żółta kartka, tym razem dla Mario Rui, który... także nie zagra z Polską.

Znakomita szansa przed Immobile, który dostał prostopadłe zagranie od Jorginho i znalazł się sam na sam z Patricio. Przegrał jednak ten pojedynek.

To oznacza, że Neves nie zagra we wtorek 20 listopada z Polską.

Pierwsza żółta kartka w tym spotkaniu. A ukrany nią Ruben Neves za ostre wejście w nogi Barelli.

Posiadanie piłki 64% - 36%.

Pół godziny gry za nami. Wciąż wynik 0:0, ale widoczna jest przewaga Włoch. Portugalia na razie spisuje się pasywnie. Element taktyki?

Kolejne dośrodkowanie Chiesy w pole karne, ale piłka nie znalazła adresata.

Danny Makkelie z Holandii to sędzia główny tego spotkania.

Dośrodkowanie Insigne i rzut rożny dla Włoch.

Barella z dystansu, ale niecelnie.

Rzut rożny dla Italii.

Rzut rożny dla Portugalii.

Znowu świetnie w defensywie Chiellini.

Co ciekawe, za każdym razem, kiedy przy piłce jest Bonucci, można usłyszeć gwizdy na trybunach. Przypomnijmy, że to były piłkarz AC Milan, który przed tym sezonem wrócił do Juventusu.

Pierwsza akcja Portugalii, ale dobrze w obronie Chiellini.

Dośrodkowanie Chiesy w pole karne, ale łapie piłkę Patricio.

Pierwsze minuty zdecydowanie pod dyktando gospodarzy.

I znowu Italia w ataku! Tym razem niecelny strzał zza pola karnego Florenziego.

Świetna szansa dla Włoch! Najpierw strzał z dystansu Insigne, ale kapitalnie interweniuje Rui Patricio. Dobitka Immobile nad poprzeczką.

Pierwsza akcja ofensywna gospodarzy. Piłka w polu karnym Portugalii, ale zabrakło finalizacji.

Na San Siro w Mediolanie komplet publiczności. Italia kibicuje swoim rodakom, licząc na triumf.

Zaczynamy!

W pierwszym starciu obu drużyn mistrzowie Europy wygrali 1:0. To ważne w kontekście rewanżu na San Siro, bowiem w przypadku remisu punktowego, o losach pierwszego miejsca w grupie zadecyduje lepszy bilans w dwumeczu.

Przypomijmy, że w tabeli Portugalia ma dwa punkty przewagi nad Włochami oraz jeden mecz do rozegrania więcej, we wtorek z Polakami. To oznacza, że gospodarze tego spotkania muszą koniecznie wygrać i liczyć na Biało-Czerwonych 20 listopada.

A oto zestawienie Italii:

Skład Portugalii na to spotkanie:

Czas na hymny.

Już za chwilę początek tego meczu. Przed pierwszym gwizdkiem nagrodzony został Giorgio Chiellini, który rozgrywa swój 100 mecz w reprezentacji.

Witamy w relacji meczu Ligi Narodów pomiędzy reprezentacjami Włoch oraz Portugalii. Początek rywalizacji już o godz. 20:45.