PŚ w łyżwiarstwie szybkim: Ziomek wystąpi w elicie

Kaja Ziomek wygrała rywalizację w słabszej grupie B na 500 m w zawodach Pucharu Świata w japońskim Tomakomai. W sobotę polska panczenistka wystąpi w elicie - gr. A. Dziewiąte miejsce na tym dystansie zajął w piątek Artur Waś.

21-letnia Ziomek uzyskała czas 39,700 i wyprzedziła Amerykankę Erin Jackson 39,740 i Holenderkę Letitię de Jong 39,890. W grupie A zwyciężyła Japonka Nao Kodaira 38,030, przed Austriaczką Vanessą Herzog 38,520 i Rosjanką Darią Kaczanową 38,820.

W poprzednim tygodniu Kodaira dwukrotnie triumfowała na innym japońskim torze w Obihiro i z kompletem 180 punktów prowadzi w klasyfikacji generalnej PŚ.

Wśród mężczyzn w Tomakomai najlepszy był łyżwiarz gospodarzy Tatsuya Shinhama 35,45. Waś miał czas 35,870 i był dziewiąty. To jego najlepszy wynik w sezonie. W PŚ na czele jest Rosjanin Paweł Kuliżnikow, który tym razem uplasował się na szóstej pozycji.

W grupie B czwartą lokatę zajął Artur Nogal, a dziesiątą Piotr Michalski.

W biegach drużynowych Polki na szóstym miejscu, a Polacy na dziesiątym. Zwyciężyły Japonki i Holendrzy.

Polacy nie zdołali awansować do finału rywalizacji w biegu ze startu wspólnego. W obu półfinałach Marcin Bachanek i Zbigniew Bródka klasyfikowani byli na 12. pozycjach. Promocję dawały lokaty 1-8.