PŚ w biegach: Dublet Rosjanina Bolszunowa w Kuusamo

Rosjanin Aleksander Bolszunow zwyciężył w niedzielę w Kuusamo w rywalizacji na 15 km techniką klasyczną w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich, powtarzając sukces z sobotniego sprintu. Trzej Polacy zajęli odległe lokaty.

Bolszunow w wymarzony sposób zaczął sezon, popisując się dubletem w Finlandii. W niedzielę pozostałe miejsca na podium zajęli Norweg Emil Iversen ze stratą 19,5 s do Rosjanina i Szwed Calle Halfvarsson - 21,2.

Broniący Kryształowej Kuli Johannes Hoesflot Klaebo, który był niekwestionowaną gwiazdą poprzedniego sezonu, w obecnym na razie nie ma szczęścia. W sobotnim sprincie długo prowadził, ale tuż przed metą zagapił się, co wykorzystał Bolszunow. Dzień później Norweg też początkowo był w ścisłej czołówce, ale ostatecznie został sklasyfikowany dopiero na dziewiątej pozycji.

W Polaków najlepiej wypadł Maciej Staręga, który zajął 69. miejsce. O trzy lokaty niżej uplasował się Dominik Bury, a 88. - przedostatni wśród zawodników, którzy ukończyli rywalizację - był debiutujący w tym sezonie w PŚ Mateusz Haratyk.

Bolszunow dzięki dwóm zwycięstwom w Kuusamo pewnie prowadzi w klasyfikacji generalnej. Drugi - ze stratą 70 punktów - jest Iversen, a trzeci Klaebo - 91.

Wcześniej w niedzielę na 10 km techniką klasyczną rywalizowały w Kuusamo kobiety. Triumfowała wracająca po dwóch sezonach zawieszenia za doping Norweżka Therese Johaug. Jedyna Polka w stawce Urszula Łętocha uplasowała się na 54. pozycji.

W przyszłym tygodniu zmagania w biegach przeniosą się do norweskiego Lillehammer.