Kto kwalifikuje się do mistrzostw? Według regulaminu, uczestnikami muszą być sportowcy, którzy ukończyli 16 lat, nigdy nie byli czynnymi sportowcami i reprezentują trzy kategorie: bezdomny, roznosiciel gazet lub osoba będąca na kuracji antyalkoholowej/narkotykowej. Pierwszy World Cup dla bezdomnych odbył się przed piętnastu laty w austriackim Grazu, zaś w 2013 roku, jedenasta a mecze do dziś odbywają się według tych samych reguł - trzech na trzech, na boisku o wymiarach 22 na 16 metrów, dwa razy po 7 minut. 


W imprezie w Meksyku, która zakończyła się 18 listopada wzięło udział 450 sportowców z 42 krajów - w tym z Polski. 19-letni Kamil Gzyl doczekał się nawet specjalnego profilu na stronie internetowej imprezy. “Piłka nożna to u mnie rodzinna sprawa. Zacząłem grać w szkole podstawowej w Krakowie, miałem wtedy 7 lat. To był pomysł mojej babci. Byłem dobry grałem jako nastolatek w klubie, ale mnie wyrzucili z drużyny kiedy zacząłem używać narkotyki. Tak jak mój ojciec, który był narkomanem w wieku 30 lat. U mnie to się zaczęło, kiedy miałem 13 lat - chciałem być taki jak starsi kumple. Zacząłem kraść, wiedziałem, że to może się skończyć więzieniem. Uciekłem z Krakowa do Częstochowy, uciekłem od tego wszystkiego” - mówi w wywiadzie dla strony internetowej mistrzostw Kamil. “ Babcia do dziś jest moim największym fanem, jest ze mnie bardzo dumna”.

 

Piłkarskim mistrzem świata bezdomnych została po raz kolejny reprezentacja Meksyku, wygrywając w męskim finale z Chile 6:3, a kobiecym z Kolumbią 5:3. Mieszana ekipa Polski wygrała w eliminacjach z Rumunią 2:1 i Kirgistanem 7:2, ale nie awansowała do ćwierćfinału przegrywając z Litwą 2:5, Bułgarią 4:5 oraz Bośnią 4:8.