Fogiel o "Złotej Piłce": Dlaczego nie wygrał mistrz świata?

Piłka nożna
Fogiel o "Złotej Piłce": Dlaczego nie wygrał mistrz świata?
fot. PAP/EPA

63. edycja Złotej Piłki "France Football" przeszła do historii. Uroczystość była piękna i przebiegała w przyjaznej atmosferze. Nastroje we Francji popsuł nieco werdykt 180 osobowego jury, bo nad Sekwaną liczono na więcej. Nikt jednak nie podważa faktu, że zasłużonym zdobywcą Złotej Piłki 2018 został Luka Modrić. Dużą wątpliwość budzi natomiast różnica punktowa, z jaką pokonał rywali. Francuzi żałują, że ich mistrzowie świata nie zostali docenieni.

Luka Modrić zgromadził 753 punkty, aż o 239 więcej od trzeciego na podium Francuza Antoine’a Griezmanna, czy czwartego w klasyfikacji 19-letniego Kyliana Mbappé, który miał do zwycięzcy aż 406 punktów straty.

Media francuskie zarzucają słaby lobbing francuskich władz piłkarskich. - Odrzucam takie zarzuty, bo przecież nie mieliśmy żadnego wpływu na dziennikarzy, czy to z Chin czy to z Chile - odpowiada prezes FFF (Francuskiej Federacji Piłkarskiej) Noel Le Graet na pytanie o brak skuteczniejszej kampanii wyborczej.

 

Trzeba również szczerze przyznać, że marka Real Madryt jest bardziej rozpoznawalna i lepiej się sprzedaje na świecie niż PSG, czy reprezentacja "Trójkolorowych". W tym przypadku trudno jednak zrozumieć zaledwie siódmą pozycję mistrza świata, obrońcy Rafaela Varane'a, który również wygrał Ligę Mistrzów z Realem. Małym pocieszeniem jest fakt, że był najwyżej sklasyfikowanym obrońcą.

 

Co ,,zgubiło’’ Francuzów to również ich duża liczba wśród kandydatów do Złotej Piłki. Trzech w pierwszej dziesiątce i aż pięciu w czołowej ,,15’’. Trudno się dziwić głosującym, że nie mogli licznie stawiać "krzyżyków" przy nazwiskach Griezmanna, Mbappé i spółkki. Głosy się po prostu rozeszły. W regulaminie nie ma mowy, aby któryś z kandydatów ustąpił miejsca komuś innemu i chyba żaden z kandydatów takiego zamiaru nie miał.

 

Po ceremonii wręczenia Złotej Piłki na twarzy Griezmanna i Mbappé można było dostrzec pewien zawód, jednak obaj przyjęli werdykt jury z dużą dozą fair play: - Owszem jestem trochę zawiedziony - powiedział Griezmann, bo naprawdę wierzyłem, że mogę tym razem zdobyć Złotą Piłkę. Nie wiem, jakimi kryteriami kierowało się jury, ale trzeba respektować wybór jego członków. Modrić w pełni zasłużył na Złotą Piłkę. Miał udany sezon, wygrał Ligę Mistrzów i poprowadził Chorwację do finału mistrzostw świata, po którym został wybrany MVP turnieju.

 

Obecny na uroczystości w Grand Palais Laurent Blanc, mistrz świata z 1998 roku, żałuje, że w roku mistrzostw świata Złota Piłka nie jest przyznawana piłkarzowi ze zwycięskiej drużyny: - Przecież Varane również zdobył Ligę Mistrzów z Realem, a Griezmann wygrał z Atletico Ligę Europy i Superpuchar Starego Kontynentu, obaj zasługiwali na wyższe miejsca - tlumaczył Blanc.

 

L’Equipe przypomina, że w 1974 roku to Johan Cruyff zdobył Złotą Piłkę. Mimo, iż to Franz Beckenbauer poprowadził Niemców do tytułu mistrzowskiego.

Tadeusz Fogiel z Paryża, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze