Tokio 2020: Czwarte igrzyska celem mistrzyni olimpijskiej

Inne
Tokio 2020: Czwarte igrzyska celem mistrzyni olimpijskiej
fot. PAP/EPA

Pięciokrotna mistrzyni olimpijska w pływaniu Amerykanka Dana Vollmer po urodzeniu drugiego syna wróciła do rywalizacji na wysokim poziomie, zajmując czwarte miejsce na 100 m st. motylkowym w zimowych mistrzostwach USA. Jej celem są igrzyska w Tokio w 2020 roku.

Byłby to jej czwarty start olimpijski i drugi, powrót po urodzeniu dziecka. Pierwszy syn przyszedł na świat 15 miesięcy przed igrzyskami w Rio de Janeiro (2016). W Brazylii zdobyła złoto w sztafecie 4x100 stylem zmiennym, brąz na dystansie 100 m motylkiem oraz wicemistrzostwo w drużynie 4x100 m stylem dowolnym.

 

W pierwszych zawodach wystartowała już w styczniu, ale odległe lokaty i czasy gorsze od rekordów życiowych o dwie sekundy, sprawiły, że zaczęła poważnie zastanawiać się nad dalszą karierą. - Spodziewałem się, że wrócę jeszcze szybciej, ponieważ po raz drugi przechodziłam przez ten proces, ale tak się nie stało. Styczniowe zawody były dla mnie dużym stresem, a wyniki okazały się rozczarowaniem, bardzo dużym rozczarowaniem. Dlatego zdecydowałam, że powrót musi wyglądać inaczej niż po urodzeniu pierwszego synka - powiedziała 31-letnia zawodniczka, cytowana przez stronę olimpijskiej reprezentacji USA.

 

Inspiracją do pracy stało się spotkanie w Danii... z dwukrotną mistrzynią świata w pływaniu (2011, 2013), brązową medalistka w sztafecie 4x100 stylem zmiennym z Rio De Janeiro Dunką Jeanette Ottesen, która w grudniu 2017 roku urodziła córkę i także przygotowuje się do igrzysk w Tokio. Amerykanka na Instagramie napisała do Dunki: "Hej, czy mogę do Ciebie przyjechać na treningi? Chciałabym zabrać swoich chłopaków i zobaczyć jak w takiej sytuacji układałaby się nasza współpraca".

 

Ottesen odpowiedziała z entuzjazmem i obydwie mamy trenowały razem od sierpnia przez kilka tygodni. To zachęciło Vollmer nie tylko do powrotu do pełnego treningu, ale stworzenia internetowego projektu #ToThePowerOfMom# (Siła Mam). Kobiety różnych profesji, które zostały matkami udzielają wsparcia i porad pomagając sobie nawzajem.

 

31-letnia Vollmer, która ma ponadto trzy złote medale igrzysk w Londynie 2012 (dwa w sztafetach i indywidualnie na 100 m motylkiem) oraz mistrzostwo olimpijskie z Aten 2004 (także w sztafecie), zasłynęła nie tylko z powodu sukcesów olimpijskich. W kwietniu ub. roku 10-krotna medalistka MŚ (w tym cztery złote), kończąc szósty miesiąc ciąży, wystartowała w zawodach pływackich w Arizonie na 50 m stylem dowolnym.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze