Turniej dzieci w warszawskiej Falenicy z historią w tle

Piłka nożna

W warszawskiej dzielnicy Wawer odbył się II Turniej Bitwy Falenickiej 1939 w piłce nożnej. W wydarzeniu wzięło udział łącznie 150 dzieci z roczników 2007/2008 i 2011/2012. Do imprezy zgłosiło się 15 drużyn z całego Mazowsza. Najlepsi okazali się piłkarze UKS Żagli Warszawa i Olimpu Ciechanów.

Na uczestników, oprócz zaplanowanych meczów, czekało mnóstwo atrakcji. Młodzi adepci futbolu mieli okazję posłuchać historii przodków, którzy na początku II Wojny Światowej bronili ich małej ojczyzny - Falenicy. Wydarzenia z kampanii wrześniowej w barwny sposób opowiadał historyk i współzałożyciel Stowarzyszenia Bitwa pod Falenicą Piotr Bieliński. Dzięki salwie armatniej młodzi zawodnicy mogli się przenieść w czasie i w namiastce poczuć klimat wojennego frontu. Poza historią, prawdziwym hitem dla dzieci było malowanie twarzy, a także gra w tenisa stołowego.


Organizatorzy, z prezesem TS Falenica Marcinem Narolskim na czele, zadbali również o ciepłe posiłki oraz coś słodkiego dla dzieci... - Jest jedzenie, jest ping-pong. Są galaretki i picie - cieszył się mały Oliwier. Zadowoleni byli też dorośli, którzy licznie zgromadzili się w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 76, aby dopingować swoich lokalnych bohaterów. W trakcie turnieju była też gratka dla kolekcjonerów sportowego obuwia... Najbardziej hojny gość wylicytował buty reprezentanta Polski Artura Jędrzejczyka wraz z autografem. Dochód z aukcji został przeznaczony dla małego Oskara, który walczy z wadą serca.

 

W falenickiej imprezie wystąpiło 15 drużyn z całego Mazowsza - 150 dzieci, dużo grania, łącznie 600 kibiców na trybunach - chwalił frekwencję jeden z organizatorów Marcin Narolski. - Młodzi piłkarze rozgrywają 14-minutowe spotkania w systemie ligowym, czyli każdy z każdym - dodał.

 

Swoimi wrażeniami z turnieju podzielił się też Staś. - Jest bardzo fajnie, wygraliśmy trzy mecze. Nie wiem, na którym jesteśmy miejscu, ale dajemy radę - powiedział. - Poziom jest naprawdę wysoki. Dzieci grają ładnie w piłkę, ale w tym wieku najważniejsza jest zabawa, a nie wynik - podsumowała trenerka stołecznej AS Wesoła Katarzyna Kolosek.

 

Podczas dwudniowego wydarzenia najlepsi na parkiecie byli piłkarze UKS Żagli Warszawa i Olimpu Ciechanów. Miano zawodników turnieju otrzymali Karol Lach z Delty Warszawa i Maciej Łukasiewicz z ekipy ciechanowskiej. Wyróżniono również królów strzelców - Szymona Słowika (PKS Radość) oraz Kacpra Dołegowskiego (Olimp Ciechanów). Nowością drugiej edycji zawodów okazał się tytuł Młodego Talentu Falenicy. W tej kategorii wygrali Antek Narolski i Jaś Wojnicz (obaj TS Falenica). Imprezę zwieńczyła ceremonia medalowa poprzedzona hymnem narodowym. Każdy z zespołów otrzymał pamiątkowy dyplom.

 

Cała relacja z II Turnieju Bitwy Falenickiej 1939 w załączonym materiale wideo.

Przemysław Nowak, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie