Fortuna 1 Liga: Podsumowanie jesieni. Trudna sytuacja GKS Katowice i Garbarni Kraków

Piłka nożna
Fortuna 1 Liga: Podsumowanie jesieni. Trudna sytuacja GKS Katowice i Garbarni Kraków
fot. Cyfrasport

Różnice punktowe w pomiędzy zespołami są niewielkie. Stomil Olsztyn znajdujący się w strefie spadkowej, ma dokładnie tyle samo punktów, co bezpieczne Wigry Suwałki. Po słabej jesieni, walkę o górną część tabeli stoczy GKS Katowice. W najtrudniejszej sytuacji do wiosennych spotkań przystąpi Garbarnia Kraków.

13. Warta Poznań 23 punkty

 

Beniaminek z Poznania zanotował bardzo udany start w 1 lidze. Po 5. kolejkach był nawet liderem. Pierwsza porażka nadeszła dopiero w następnej kolejce. Należy wspomnieć, że Warta pierwsze 10 spotkań grała na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim. Pierwszy mecz w „Ogródku” miał miejsce 22 września (0:2 z Rakowem Częstochowa). Jesień Warta Poznań konczy z dorobkiem 6 zwycięstw, 5 remisów i 10 porażek. Aż 4 porażki przytrafiły się Biało-Zielonym w ostatnich 5 meczach. Jednak jesień zakończyła się zdobyciem 3 punktów w meczu z Puszczą i odskoczeniu na 1 punkt od strefy spadkowej.

 

14. Chrobry Głogów 23 punkty

 

Tuż nad strefą spadkową zimę spędzi ekipa z Głogowa. Głównym problemem Chrobrego jest w tym sezonie zdobywanie goli. Podopieczni Grzegorza Nicińskiego zdobyli do tej pory 14 bramek, co daje 0,6 bramki na mecz. Co ciekawe ekipa Chrobrego traci stosunkowo niewiele bramek – 21, z czego tylko 8 u siebie. Tym samym patrząc na bilans domowy, Chrobry jest 5 defensywą ligi. Na uwagę zasługuje jednak obniżka formy od połowy października. Ostatni raz gracze z Głogowa wygrali w lidze w 13. kolejce. Ostatnie 5 spotkań zespołu Grzegorza Nicińskiego to 5 porażek. Chrobry na wiosnę będzie musiał także przełamać niemoc strzelecką, która wynosi 614 minut.

 

15. Wigry Suwałki 22 punkty

 

Do 17. kolejki Wigry Suwałki były prowadzone przez Kamila Sochę. Pod jego wodzą zespół zdobył 19 punktów przy bilansie 4-7-6. Dawało to ekipie z Suwałk 13 miejsce w ligowej tabeli. Warto jednak dodać, ze po optymistycznym początku, od 8. kolejki zespół nie zdołał wygrać ani jednego spotkania w Fortuna 1 Lidze, notując 5 remisów i 4 porażki. Potem stery w klubie przejął duet Jakubowski-Vencevicius. Zespół przełamał złą passę w lidze dopiero w 21. Kolejce, wygrywając na wyjeździe z Chrobrym Głogów 2:0. Na uwagę zasługuje bardzo młody skład Wigier, które zajmują wysokie miejsce w klasyfikacji Pro Junior System. Warto dodać, że Damian Pawłowski jest pod względem liczby minut 2 młodzieżowcem w lidze za Janem Sobocińskim z ŁKS-u Łódź. Ponadto na 3 miejscu w klasyfikacji strzelców znajduje się Martin Adamec z 6 golami na koncie.

 

16. Stomil Olsztyn 22 punkty

 

„Duma Warmii” w związku z instalacją podgrzewanej murawy na stadionie w Olsztynie, 10. kolejek musiała rozgrywać w roli gościa. Powrót do Olsztyna przypadł na mecz z Odrą Opole, który zakończył się zwycięstwem Stomilu 2:1. Niecały miesiąc później z pracy w Olsztynie zrezygnował Kamil Kiereś. Podczas jego okresu pracy, Stomil był przedostatni w tabeli Fotuna 1 Ligi z dorobkiem 10 punktów. Nowym szkoleniowcem został Piotr Zajączkowski. Pod jego wodzą zespół zdołał 3 razy wygrać 3 razy zremisować i poniósł 2 porażki, zdobywając 12 punktów. Stomil ma dokładnie tyle samo punktów, co zajmujące bezpieczną pozycję Wigry Suwałki. Warto jednak pamiętać, że ekipa z Suwałk ma do rozegrania zaległe spotkanie. Najskuteczniejszym strzelcem „Dumy Warmii” jest Grzegorz Lech. Doświadczony pomocnik zdobył w tym sezonie 5 bramek. Co więcej Lech przed meczem z Podbeskidziem świętował swój jubileusz 300 spotkań w barwach olsztyńskiego zespołu.

 

17. GKS Katowice 18 punktów

 

Miejsce GKS Katowice w strefie spadkowej to największe zaskoczenie. Katowiczanie mają jak do tej pory tylko 4 zwycięstwa ma swoim koncie przy 11 porażkach. Przede wszystkim należy zauważyć, że GieKSa wygrała jak na razie tylko 1 spotkanie na własnym stadionie, 2:0 z Wigrami Suwałki. Było to w 5. kolejce tego sezonu. Katowiczanie są jednym z klubów, który w trakcie sezonu postawił na zmianę szkoleniowca. Jacka Paszulewicza na tym stanowisku zastąpił Dariusz Dudek. Nim jednak do tego doszło, ekipę z Katowic przez kilka spotkań prowadził Jakub Dziółka. Pod rządami Paszulewicza, GieKSa po 10 meczach miała 8 punktów i zajmowała 16 pozycję. Dariusz Dudek objął drużynę w 14. kolejce. Na pierwsze zwycięstwo musiał on czekać do 18. kolejki. Jak na razie bilans Dariusza Dudka to 1-3-3. GieKSa do bezpiecznej strefy w tabeli ma po 21 spotkaniach 4 punkty straty.

 

18. Garbarnia Kraków 16 punktów

 

Beniaminek z Krakowa zamyka jak na razie tabelę Fortuna 1 Ligi. Po 21. kolejkach, „Młode Lwy” mają najmniej zwycięstw na koncie i najwięcej porażek. Ponadto ich defensywa straciła najwięcej goli z całej stawki – 40. Tylko w 1 spotkaniu Marcin Cabaj zachował czyste konto. Było to w 4. kolejce w meczu z Podbeskidziem Bielsko-Biała. W połowie października w zespole beniaminka doszło do zmiany trenera. W miejsce Mirosława Hajdo zatrudniono Bogusława Pietrzaka. Przed zmianą szkoleniowca, Garbarnia traciła do bezpiecznej strefy 4 punkty. Teraz po 21. kolejkach strata to 6 punktów. Co ciekawe beniaminek zanotował więcej porażek u siebie, niż na wyjeździe. Najskuteczniejszymi zawodnikami okazali się Tomasz Ogar (4 gole) i Łukasz Wróbel (5 goli). Co ciekawe Wróbel tylko 2 razy wychodził w pierwszym składzie, a 5 razy pojawiał się z ławki.

1liga.org

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze