Tour de Ski: Nilsson i Klaebo najlepsi w sprintach w Dobbiaco

Szwedka Stina Nilsson i Norweg Johannes Hoesflot Klaebo wygrali sprinty techniką dowolną w biegach narciarskich we włoskim Dobbiaco - pierwszym etapie 13. edycji Tour de Ski. Maciej Staręga został sklasyfikowany na jedenastej pozycji.

Nilsson wyprzedziła swoją rodaczkę Idę Ingemarsdotter i Amerykankę Jessicę Diggins, natomiast wśród mężczyzn drugi był Francuz Richard Jouve, a trzeci jego rodak Lucas Chanavat.

Trójce pozostałych reprezentantów Polski nie udało się przebrnąć eliminacji. Kamil Bury był 45., a Dominik Bury 52., natomiast w rywalizacji pań Urszula Łętocha zajęła 54. miejsce.

Bardzo dobry start zanotował Staręga. Zawodnik klubu UKS Rawa Siedlce już w eliminacjach pokazał, że jest w dobrej dyspozycji. Zajął 18. miejsce, na 1,3 km trasie uzyskał czas 2.21,77 i był wolniejszy o 4,91 s od zwycięzcy kwalifikacji Klaebo. W swoim ćwierćfinale zajął drugie miejsce, uzyskał czas 2.19,99, co było czwartym rezultatem tej fazy zawodów.

Pierwszy półfinał wygrał Chavanat z czasem 2.20,85. Drugi, w którym biegł Polak, był znacznie szybszy. Triumfował Jouve z rezultatem 2.19,74, natomiast Staręga zajął szóste miejsce uzyskując 2.20,56. To rezultat lepszy od wyniku, jaki osiągnął zwycięzca pierwszego biegu półfinałowego Chavanat.

Rywalizacja w 13. edycji Tour de Ski zakończy się 6 stycznia 2019 w Val di Fiemme we Włoszech.