Niedoceniani mistrzowie. Siatkarze przed historyczną szansą

Siatkówka
Niedoceniani mistrzowie. Siatkarze przed historyczną szansą
fot. Cyfrasport

Rok 2018 był niezwykle udany dla reprezentacji Polski siatkarzy. Mistrzostwo świata wywalczone na parkietach Bułgarii i Włoch to jeden z największych sukcesów w historii. Dwaj przedstawiciele złotej drużyny: Bartosz Kurek i Michał Kubiak znaleźli się w gronie kandydatów w 84. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Polsatu na Najlepszego Sportowca 2018 roku. Czy siatkarz zdoła po raz pierwszy w historii wygrać ten prestiżowy plebiscyt?

Siatkówka jest w Polsce najbardziej "medalodajną" dyscypliną spośród gier zespołowych. Reprezentacje siatkarek i siatkarzy wywalczyły łącznie aż 29 krążków najbardziej prestiżowych imprez, czyli igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw Europy. Panowie mają na swoim koncie m.in. olimpijskie złoto (1976), trzy tytuły mistrzów świata (1974, 2014, 2018), wicemistrzostwo globu (2006) oraz mistrzostwo Europy (2009). Panie sięgały m.in. po dwa brązowe medale olimpijskie (1964, 1968), wicemistrzostwo świata (1952) oraz dwa złota ME (2003, 2005).

 

Przy takiej ilości sukcesów, siatkarski  dorobek w dotychczasowych plebiscytach Przeglądu Sportowego jest zaskakująco skromny. Inna sprawa, że przedstawiciele gier zespołowych nie mają łatwo w głosowaniu kibiców. Do tej pory w prestiżowym plebiscycie triumfowali tylko trzej piłkarze: Wacław Kuchar (1926), Zbigniew Boniek (1982) oraz Robert Lewandowski (2015). Kiedy przyjdzie czas na siatkarza?

 

W XX wieku tylko Zakrzewska i Skorek

 

Pierwszą przedstawicielką siatkówki w "10" plebiscytu "PS" została Mirosława Zakrzewska. W 1952 roku Polki osiągnęły jeden z największych sukcesów w historii – wicemistrzostwo świata. Podczas turnieju rozegranego w Moskwie biało-czerwone uległy tylko triumfatorkom – reprezentantkom ZSRR. Pochodząca z Łodzi 19-letnia siatkarka została wybrana najwszechstronniejszą zawodniczką MŚ.

 

W podsumowującym rok 1952 plebiscycie "Przeglądu Sportowego" Zakrzewska zajęła czwarte miejsce, przegrywając z medalistami igrzysk w Helsinkach: bokserami Zygmuntem Chychłą i Aleksym Antkiewiczem oraz wioślarzem Teodorem Kocerką.

 

Mirosława Zakrzewska-Kotula była niezwykle wszechstronną sportsmenką. Z sukcesami uprawiała piłkę ręczną i koszykówkę, ale największe sukcesy osiągnęła właśnie w siatkówce. Była jedną z najlepszych zawodniczek pionierskich, ale też pełnych sukcesów, lat polskiej reprezentacji siatkarek.

 

Na kolejnego reprezentanta siatkówki w czołowej dziesiątce prestiżowego plebiscytu trzeba było czekać ponad dwie dekady. W 1974 roku mistrzostwo świata wywalczone przez siatkarzy w Meksyku przyniosło zaledwie 10. miejsce kapitana drużyny Edwarda Skorka. Tuż za dziesiątką uplasował się natomiast najlepszy zawodnik tamtego turnieju, rozgrywający Stanisław Gościniak.

 

Dwa lata później reprezentacja osiągnęła największy sukces w historii – złoty medal igrzysk olimpijskich w Montrealu. Eksperci przyznali tytuł trenera roku 1976 Hubertowi Wagnerowi, ale w plebiscycie "PS" kibice umieścili siatkarza dopiero na 7. miejscu. Skorek musiał uznać wyższość innych złotych medalistów z montrealskich aren.

 

Zakrzewska i Skorek byli jedynymi przedstawicielami siatkówki, którzy znaleźli się w czołowej dziesiątce plebiscytu "PS"  w XX wieku! Na lepsze czasy dla siatkarskich gwiazd trzeba było poczekać kolejne trzy dekady.

 

Złotka tuż za podium

 

W 2003 roku reprezentacja siatkarek niespodziewanie wywalczyła w Turcji złoto mistrzostw Europy. Andrzej Niemczyk został uznany trenerem roku, siatkarki zgarnęły nagrodę dla drużyny roku, a sukces znalazł również odzwierciedlenie w głosowaniu kibiców. Małgorzata Glinka zajęła 4. miejsce w plebiscycie, przegrywając z największymi gwiazdami tamtych lat: Adamem Małyszem, Otylią Jędrzejczak i Robertem Korzeniowskim.

 

Dwa lata później Polki obroniły w Chorwacji tytuł najlepszej drużyny Starego Kontynentu i siatkarka znów znalazła się w dziesiątce najlepszych sportowców Polski. Tym razem ten zaszczyt spotkał Dorotę Świeniewicz, która – podobnie jak wcześniej Glinka – uplasowała się tuż za podium. W 2005 roku królowało pływanie – zwyciężyła Jędrzejczak, trzeci był Paweł Korzeniowski, a rozdzielił ich bokser Tomasz Adamek. Reprezentacja siatkarek znów zgarnęła tytuł "Drużyny roku", a nagrodę dla najlepszego szkoleniowca Niemczyk odebrał wraz z trenerem pływania Pawłem Słomińskim.

 

Siatkarskie przełomy

 

W kolejnych latach byliśmy świadkami kilku "siatkarskich przełomów" w plebiscycie "PS". W 2006 roku, po wielu latach posuchy, reprezentacja siatkarzy wywalczyła w Japonii wicemistrzostwo świata. Selekcjoner Raul Lozano otrzymał tytuł "Trenera roku", a do tego doszedł również tytuł najlepszej drużyny minionych dwunastu miesięcy (wraz z wioślarską czwórką podwójną). Sukces został też zdyskontowany w plebiscycie – Sebastian Świderski zajął trzecie miejsce, wyprzedzony przez  Jędrzejczak (dwukrotną złotą medalistkę ME w Budapeszcie) oraz Roberta Kubicę (pierwszego Polaka w F1). Świderski był pierwszym siatkarzem, który wspiął się na podium prestiżowego głosowania kibiców, ale sporo kontrowersji wzbudziło pominięcie na liście nominowanych innych bohaterów siatkarskich MŚ: Mariusza Wlazłego i Pawła Zagumnego.

 

Trzy lata później, po triumfie Polaków na mistrzostwach Europy, wyczyn Świderskiego powtórzył Piotr Gruszka. MVP turnieju w Turcji przegrał tylko z Justyną Kowalczyk, która wywalczyła dwa złote i jeden brązowy medal MŚ w narciarstwie klasycznym w Libercu oraz z lekkoatletyczną mistrzynią świata z Berlina Anitą Włodarczyk. W tym plebiscycie nastąpił kolejny "siatkarski przełom", bo w czołowej dziesiątce po raz pierwszy znalazło się dwoje przedstawicieli tej dyscypliny. Dziewiąte miejsce zajęła Anna Barańska, zawodniczka reprezentacji, która na polskich parkietach wywalczyła brąz ME. Reprezentację siatkarzy uznano "Drużyną roku 2009".

 

2011 – rok trzech medali reprezentacji siatkarzy (brąz Ligi Światowej, brąz ME, srebro Pucharu Świata), znów zaowocował nagrodą dla najlepszej drużyny roku. Kibice docenili Bartosza Kurka, który jako pierwszy siatkarz wspiął się na drugi stopień podium plebiscytu "PS". Wyraźnie przegrał jednak z Kowalczyk – trzykrotną medalistką MŚ w Oslo i triumfatorką Pucharu Świata. Rok później Kurek po raz drugi zagościł w czołowej "10". Tym razem zajął 6. miejsce, po sezonie w którym biało-czerwoni wygrali Ligę Światową, ale nie zdołali przywieźć medalu z igrzysk olimpijskich w Londynie.

Wlazły najbliżej sukcesu

 

Najbliżej triumfu w plebiscycie "PS" był w 2014 roku Mariusz Wlazły. Polscy siatkarze wywalczyli wówczas mistrzostwo świata, a MVP tego turnieju przegrał rywalizację z dwukrotnym złotym medalistą igrzysk w Soczi Kamilem Stochem. Słynny skoczek narciarski zwyciężył w stosunku 716 tysięcy – 706 tysięcy punktów, a wspomniana dwójka zdecydowanie wyprzedziła resztę konkurentów.

 

Siatkarz znów nie wygrał głosowania kibiców, ale dyscyplina zgarnęła kilka innych nagród: dla najlepszej drużyny roku, trenera roku (Stephane Antiga wspólnie ze szkoleniowcem skoczków Łukaszem Kruczkiem), odkrycia roku (Mateusz Mika); zorganizowane w Polsce mistrzostwa świata uznano natomiast najlepszą sportową imprezą 2014 roku.

 

Siatkarskie dokonania w plebiscytach "Przeglądu Sportowego" zamyka na tę chwilę 5. miejsce Michała Kubiaka w 2015 roku.

 

Siatkarki i siatkarze w "10" plebiscytów Przeglądu Sportowego:

 

[1952] Mirosława Zakrzewska – 4
[1974] Edward Skorek – 10
[1976] Edward Skorek – 7
[2003] Małgorzata Glinka – 4
[2005] Dorota Świeniewicz – 4
[2006] Sebastian Świderski – 3
[2009] Piotr Gruszka – 3, Anna Barańska – 9.
[2011] Bartosz Kurek – 2
[2012] Bartosz Kurek – 6             
[2014] Mariusz Wlazły – 2
[2015] Michał Kubiak – 5.

 

Jak będzie w 84. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Polsatu na Najlepszego Sportowca Roku 2018? Wśród nominowanych sportowców znalazło się dwóch siatkarzy, którzy w znaczący sposób przyczynili się do wywalczenia mistrzostwa świata na parkietach Bułgarii i Włoch: Bartosz Kurek – najlepszy zawodnik (MVP) MŚ oraz Michał Kubiak – kapitan złotej drużyny. Obaj znajdują się w ścisłym gronie faworytów, do których eksperci zaliczają jeszcze m.in. mistrza olimpijskiego z Pjongczang Kamila Stocha oraz podwójną mistrzynię Europy z Berlina, lekkoatletkę Justynę Święty-Ersetic. Czy siatkarz zdoła po raz pierwszy w historii wygrać ten prestiżowy plebiscyt?

 

Zagłosuj w 84. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Polsatu.

Robert Murawski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie