Rajd Dakar: Awans Przygońskiego w klasyfikacji generalnej!

Moto
Rajd Dakar: Awans Przygońskiego w klasyfikacji generalnej!
fot. PAP

Jadący Mini Jakub Przygoński zajął czwarte miejsce na dziewiątym, przedostatnim etapie Rajdu Dakar ze startem i metą w Pisco w Peru. Po kłopotach rywali Polak awansował w klasyfikacji generalnej z pozycji szóstej na czwartą.

Jadący z belgijskim pilotem Tomem Colsoulem kierowca Orlen Teamu zapowiadał przed rajdem walkę o podium i wciąż ma na nie szanse. A byłby go niemal pewny, gdyby nie awaria skrzyni biegów na niedzielnym etapie, w wyniku której poniósł duże straty do czołówki.

 

W środę doszło do pogromu faworytów. Największym pechowcem dziewiątego etapu był Francuz Stephane Peterhansel. Trzynastokrotny zwycięzca imprezy (siedem razy za kierownicą samochodu i sześć razy na motocyklu) musiał zrezygnować z dalszej jazdy z powodu kontuzji pilota Davida Castera. Do wypadku doszło już na 26. kilometrze odcinka specjalnego.

 

O etapowe zwycięstwo zaciekle walczyli trzeci w klasyfikacji generalnej Sebastien Loeb (Peugeot) i piąty Cyril Despres (Mini). Obaj Francuzi mieli jednak potężne problemy w końcówce. Walka z wydmami mniej czasu kosztowała Despresa, ale i tak w klasyfikacji spadł za Przygońskiego. Zmagający się z problemami technicznymi Loeb, dziewięciokrotny rajdowy mistrz świata, utrzymał trzecie miejsce, jednak jego przewaga nad Polakiem stopniała z półtorej do pół godziny.

 

W środę najszybszy był Katarczyk Nasser Al-Attiyah, który zmierza po trzecie dakarowe zwycięstwo w karierze, ale pierwsze za kierownicą Toyoty. Drugi czas uzyskał Hiszpan Nani Roma (Mini), który jest także drugi w klasyfikacji generalnej. Ma już jednak blisko godzinę straty do kierowcy z Półwyspu Arabskiego.

 

Świetne piąte miejsce zajął w środę Benediktas Vanagas, którego pilotem jest Sebastian Rozwadowski (Toyota). Przed ostatnim etapem litewsko-polska załoga jest dziesiąta.

 

Dziewiąty etap nie przyniósł zmian w czołowej trójce rywalizacji motocyklistów. Razem wystartowali i razem dojechali do mety prowadzący Australijczyk Toby Price (KTM), drugi Chilijczyk Pablo Quintanilla (Husqvarna) i trzeci Austriak Matthias Walkner (KTM). Price ma nad Quintanillą tylko minutę i dwie sekundy przewagi. Najszybszy w środę był Francuz Michael Metge (Sherco), odnosząc pierwszy taki sukces w karierze.

 

Równe tempo utrzymuje Adam Tomiczek. Zawodnik Orlen Teamu 17. i w klasyfikacji generalnej awansował na 15. miejsce. Z powodu awarii silnika tuż przed metą z rywalizacji wycofał się zajmujący czwartą pozycję Holender Adrien Van Beveren (Yamaha).

 

Szósty w środę i szósty w "generalce" jest jadący quadem Kamil Wiśniewski (Can-am). Wygrywający seryjnie kolejne etapy Argentyńczyk Nicolas Cavigliasso (Yamaha) tym razem był drugi, ale nadal zdecydowanie prowadzi w rajdzie.

 

Po pechowym wtorkowym etapie ponownie moc pokazała jadąca Kamazem rosyjska załoga Eduarda Nikołajewa. Z pierwszych wyników przedstawianych przez organizatorów wynikało, że prowadzenia w rajdzie nie odzyskała, jednak później okazało się, że jednak udało jej się wyprzedzić innego Kamaza prowadzonego przez Dmitrija Sotnikowa. Trzecia jest ekipa Holendra Gerarda de Rooy z mechanikiem Dariuszem Rodewaldem, ale szans na dogonienie Rosjan praktycznie już nie ma.

 

W czwartek zakończenie rajdu. Uczestników czeka stosunkowo krótki etap z Pisco do Limy (358 km, w tym OS 112 km). Rywalizację ma szansę ukończyć pięciu z 11 Polaków, którzy stanęli na starcie.

Wyniki 9. etapu Pisco - Pisco (410 km, w tym 313 km OS):
 
 samochody
 1. Nasser Al-Attiyah (Katar/Toyota)   3:53.22
 2. Nani Roma (Hiszpania/Mini)    strata 4.58
 3. Giniel De Villiers (RPA/Toyota)     7.15
 4. Jakub Przygoński (Polska/Mini)     14.01
 
 klasyfikacja generalna
 1. Al-Attiyah              33:09.12
 2. Roma                  51.27
 3. Sebastien Loeb (Francja/Peugeot)   2:02.37
 4. Przygoński              2:33.51
 
 motocykle
 1. Michael Metge (Francja/Sherco)    3:46.38 
 2. Daniel Nosiglia Jager (Boliwia/Honda)  2.00
 3. Pablo Quintanilla (Chile/Husqvarna)   3.28
 ...
 17. Adam Tomiczek (Polska/KTM)       35.47
 
 klasyfikacja generalna
 1. Toby Price (Australia/KTM)      32:43.15
 2. Quintanilla               1.02
 3. Matthias Walkner (Austria/KTM)      6.35
 ...
 15. Tomiczek               4:59.04 
PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie