Puchar Polski dla CCC Polkowice

Koszykarki CCC Polkowice po raz trzeci w historii wywalczyły Puchar Polski. Podopieczne trenera Marosa Kovacika pokonały w finale rozgrywanym w Bydgoszczy Energę Toruń 66:45 (16:12, 19:12, 13:15, 18:6).

Dla CCC, aktualnego mistrza Polski, to trzecie w historii Pucharu Polski zwycięstwo. Wcześniej po trofeum polkowiczanki sięgały w 2004 i 2013 roku. Z racji występów w Eurolidze zespół trenera Kovacika zwolniony był z gry w ćwierćfinałach. Półfinałową rywalizację koszykarki z Dolnego Śląska pewnie rozstrzygnęły na swoją korzyść pokonując obrońcę trofeum i jednocześnie gospodarza finałowego turnieju Artego Bydgoszcz 78:45. Zdecydowanie trudniej było awansować do decydującej rozgrywki toruniankom. Energa walczyła w półfinale do ostatnich sekund i ostatecznie pokonała Arkę Gdynia 68:66.

Niedzielny finał w Artego Arenie punktowo mecz rozpoczęły torunianki od celnej „dwójki” Angeliki Stankiewicz, ale chwilę później także za dwa trafiła Temitope Fagbenle z CCC. Oba zespoły na początku skupiły się głównie na obronie, a brakowało skuteczności w rzutach zarówno spod kosza, jak i z dystansu. W końcówce pierwszych dziesięciu minut zarówno w ekipie z Polkowic, jak i Torunia brakowało skuteczności, a kwarta zakończyła się nieznaczną przewagą mistrza Polski 16:12. Agresywniejsza defensywa w wykonaniu polkowiczanek sprawiała koszykarkom z grodu Kopernika dużo problemów i CCC powiększyło prowadzenie.

Po 20 minutach było 35:24, a po przerwie zawodniczki trenera Kovacika kontrolowały wynik utrzymując około dziesięciopunktową przewagę. Próby agresywniejszej obrony w wykonaniu torunianek nie przyniosły efektu, gdyż jednocześnie brakowało Enerdze skuteczności rzutowej. Mistrzynie Polski ostatniej kwarcie powiększyły przewagę zwyciężając ostatecznie 66:45 i po raz trzeci w historii zdobyły Puchar Polski.

Najbardziej wartościową zawodniczką (MVP) turnieju wybrano koszykarkę CCC, Brytyjkę, Temitope Fagbenle. Pierwsza piątka turnieju to Angelika Stankiewicz i Alice Kunek z Energi Toruń oraz Tiffany Hayes, Styliani Kaltsidou, Temitope Fagbenle z CCC.

CCC Polkowice - Energa Toruń 66:45 (16:12, 19:12, 13:15, 18:6)

CCC Polkowice: Temitope Fagbenle 14, Styliani Kaltsidou 12, Jasmine Thomas 10, Agnieszka Kaczmarczyk 10, Johannah Leedham 7, Tiffany Hayes 7, Lynetta Kizer 4, Weronika Gajda 2, Julia Tyszkiewicz 0, Karolina Puss 0, Dominika Owczarzak 0.

Energa Toruń: Alice Kunek 11, Laura Svaryte 9, Katarzyna Trzeciak 8, Ana-Marija Begic 7, Melissa Diawakana 3, Roksana Schmidt 3, Angelika Stankiewicz 2, Emilia Tłumak 2, Agnieszka Skobel 0.