Jastrzębski Węgiel rozbił ONICO i zagra z ZAKSĄ o Puchar Polski!

Siatkarze ONICO Warszawa przegrali 0:3 z Jastrzębskim Węglem w półfinale Pucharu Polski. W wielkim finale, który zostanie rozegrany w niedzielę w Hali Orbita we Wrocławiu, jastrzębianie zmierzą się z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle.

Spotkanie lepiej rozpoczęli siatkarze z Jastrzębia-Zdroju, którzy uzyskali przewagę po świetnych zagrywkach Christiana Fromma (4:8). ONICO odrobiło straty (10:10), ale w środkowej części seta znów przewagę uzyskali jastrzębianie (12:15, 14:17). Siatkarze ze stolicy znów gonili wynik, łapali punktowy kontakt z rywalami (17:18, 22:23), ale dwa ostatnie słowa w tym secie należały do jastrzębian, a konkretnie Juliena Lyneela (22:25).

W drugiej partii, po początkowej przewadze ONICO (7:4), inicjatywę znów przejęli siatkarze Jastrzębskiego Węgla (10:13, 15:19). Sytuację w ekipie ONICO komplikowały urazy, jakich w tej partii doznali Antoine Brizard (dwukrotnie) oraz Bartosz Kwolek (musiał opuścić boisko przy stanie 8:9 i wrócił dopiero w końcówce seta). Podopieczni Stephane Antigi próbowali odrabiać straty, ale popełniali błędy w polu zagrywki. Jastrzębianie dowieźli przewagę do końca, a seta zamknął skuteczny atak Grzegorza Kosoka (23:25).

Kluczowa dla losów trzeciej partii była seria siedmiu wygranych piłek przez siatkarzy Jastrzębskiego Węgla od stanu 6:7 do 6:14. Podopiecznym Roberto Santilliego wychodziło w tym secie niemal wszystko, a rywale z akcji na akcję byli coraz bardziej bezradni. W pewnym momencie różnica wynosiła już dziesięć oczek (9:19). Jednostronnego seta i całe spotkanie zakończył serwisowy błąd Bartosza Kurka (14:25).

Najwięcej punktów: Bartosz Kurek (16), Piotr Łukasik (10) – ONICO; Dawid Konarski (16), Christian Fromm (13), Julien Lyneel (13) – Jastrzębski Węgiel. MVP: Lukas Kampa

Jastrzębianie w finale zmierzą się z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, która w pierwszym półfinale wygrała z Aluron Virtu Wartą Zawiercie 3:1 (25:19, 25:20, 20:25, 25:17). Będzie to powtórka finału z 2014 roku. Wówczas, w Zielonej Górze, kędzierzynianie wygrali 3:1. ZAKSA będzie miała szansę na siódmy Puchar Polski (wyrównałaby wówczas osiągnięcie AZS Olsztyn i PGE Skry Bełchatów), jastrzębianie mogą wywalczyć to trofeum po raz drugi w historii.

ONICO Warszawa – Jastrzębski Węgiel 0:3 (22:25, 23:25, 14:25)

ONICO: Graham Vigrass, Bartosz Kurek, Piotr Łukasik, Andrzej Wrona, Antoine Brizard, Bartosz Kwolek – Damian Wojtaszek (libero) oraz Nikołaj Panczew, Mateusz Janikowski, Jan Nowakowski.

Jastrzębski Węgiel: Lukas Kampa, Julien Lyneel, Grzegorz Kosok, Dawid Konarski, Christian Fromm, Piotr Hain – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jakub Bucki.